Wiosna ze starożytnym Rzymem w Polsat Viasat History

Zastanawiasz się, co obejrzeć w maju? Premiera cyklu „Wiosna ze starożytnym Rzymem” w piątek 6 maja od 21:00 na Polsat Viasat History.

Wiosna ze starożytnym Rzymem (Polsat Viasat History)

Tej wiosny odwiedzimy europejskie miasto o niezwykłej historii: Rzym. Przeniesiemy się daleko w przeszłość, do czasów Juliusza Cezara; poznamy historię jego żądzy władzy i dowiemy się, jak doprowadziła ona rzymskie legiony na skraj klęski. Zbadamy również rewolucyjne wynalazki, które umożliwiły stworzenie ogromnego imperium rzymskiego — i które do dziś stanowią inspirację dla architektów. A później opuścimy stały ląd, aby przyjrzeć się bliżej dawnemu miastu Baia — największemu podwodnemu stanowisku archeologicznemu na świecie, nazywanemu rzymską Atlantydą.

Jednym z najczęściej omawianych morderstw w historii jest bez wątpienia śmierć Juliusza Cezara. Tragiczny zgon Cezara nastąpił 15 marca 44 roku p.n.e. Władca został zabity przez spiskowców w okrutny sposób, a wśród morderców był między innymi jego przyjaciel, Brutus.

Nawet jeśli ktoś nie zna szczegółów tego, jak zmarł Juliusz Cezar, z dużym prawdopodobieństwem kojarzy jego ostatnie słowa. Cezar rzekł wówczas „I ty, Brutusie, przeciwko mnie?”, co weszło do kanonu popularnych powiedzeń. Nawet dziś (ponad 2 000 lat od tej krwawej nocy!), gdy ktoś zawiedzie nasze zaufanie, zdarza nam się użyć tych słów.

Juliusz Cezar, dyktator rzymski, którego zapamiętano głównie z powodu jego wybitnej kariery wojskowej, nie był być może aż tak zaskoczony, gdy nocą w idy marcowe spiskowcy ruszyli na niego ze sztyletem. Ostrzegano go, że oponenci planują jego morderstwo. Także żona Cezara miała poprzedniej nocy złe przeczucia. Jednak najpotężniejszy władca, jakiego znała cywilizacja rzymska, nie posłuchał swych doradców i nie pozostał w ukryciu.

Powody zamachu

Czemu spiskowcy zdecydowali się zaatakować Cezara? Jak to zwykle bywa w przypadku zamachów na przywódców, powodem była niezgoda na styl sprawowania rządów przez dyktatora rzymskiego. Miał pełnić swoją funkcję dożywotnio. Nie jest tajemnicą, że jego przeciwnicy nie zgadzali się między innymi z przekształceniem republiki w monarchię oraz odebraniem im części praw na rzecz ludności zamieszkującej prowincję.

Zły koniec Brutusa

Można śmiało powiedzieć, że choć tak odległa czasowo śmierć Juliusza Cezara została naprawdę dobrze udokumentowana. Dochodzenie wykazało, że otrzymał on 23 ciosy, z czego ostatni zadał mu właśnie jego przyjaciel, Brutus. Można jednak uznać, że w pewnym stopniu sprawiedliwości stało się za dość. Najsłynniejszy wśród zabójców dyktatora nie skończył dobrze. W 42 roku p.n.e. popełnił on samobójstwo, by nie znaleźć się w niewoli Marka Antoniusza.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Polsat Viasat History | autorka tekstu Zuzanna Pęksa