Google usunął ponad 3,4 mld reklam naruszających zasady w 2021 r.

W 2021 roku Google usunął ponad 3,4 miliarda i ograniczył zasięg ponad 5,7 miliarda nieodpowiednich reklam.

Google Ads Safety Report 2021

Zgodnie z corocznym raportem na temat bezpieczeństwa sieci reklamowej, Google w 2021 roku usunął ponad 3,4 miliarda reklam, które naruszały zasady, a zasięg ponad 5,7 miliarda nieodpowiednich reklam został ograniczony. Dodatkowo od początku wojny w Ukrainie Google zablokował już ponad 8 milionów reklam nawiązujących do rosyjskiej inwazji, z platform Google zostały także usunięte reklamy pochodzące od 60 finansowanych przez Rosję portali medialnych.

Może Cię zainteresować również: Google rezygnuje z FLoC i pozostanie przy plikach cookies

Coroczny raport Ads Safety Report podsumowuje działania Google podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom, a także wydawcom i reklamodawcom. Dane przedstawione za 2021 rok wskazują, że liczba treści reklamowych naruszających zasady z roku na rok rośnie, a nieuczciwi reklamodawcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, aby oszukać systemy lub moderatorów i moderatorki. 

3,4 miliarda zablokowanych reklam

W 2021 roku Google zablokował ponad 3,4 miliarda nieodpowiednich reklam. Wśród głównych naruszeń znalazły się: niezgodność z zasadami sieci reklamowej, treści przeznaczone dla dorosłych oraz używanie znaków towarowych innych firm w nieuprawniony sposób. Wyświetlanie ponad 5,7 miliarda reklam zostało ograniczone na danym obszarze ze względów prawnych lub kulturowych, a dodatkowo zawieszonych zostało ponad 5,6 miliona kont reklamodawców. 1,7 miliarda stron wydawców, którzy dopuszczali się naruszeń została zablokowana w systemie reklamowym Google.

By być o krok przed potencjalnymi zagrożeniami, niezmiennie aktualizujemy nasze zasady. W 2021 roku dodaliśmy lub zmieniliśmy ponad 30 zasad dla reklamodawców i wydawców. Wdrożyliśmy również politykę ostrzeżeń za powtarzające się naruszenia zasad, która ma na celu pociągnięcie reklamodawców do większej odpowiedzialności – tłumaczy Scott Spencer, VP of product management, ads privacy and safety w Google. 

Liczba zablokowanych lub usuniętych reklam Google Ads w 2021 roku (wg kategorii)
Liczba zablokowanych lub usuniętych reklam Google Ads w 2021 roku (wg kategorii)

Nadużycia związane z pandemią COVID-19

W 2021 roku szczególnie istotne było także zapobieganie nadużyciom w reklamach związanych z pandemią COVID-19, szczególnie w kontekście twierdzeń dotyczących szczepionek, testów i zawyżania cen materiałów higienicznych, takich jak maseczki. Od początku pandemii COVID-19 Google zablokował ponad 160 milionów takich reklam. W ubiegłym roku Google wsparł także lokalne organizacje pozarządowe i rządy kwotą 250 milionów dolarów w ramach Ad Grants, aby pomóc użytkownikom i użytkowniczkom w dotarciu do rzetelnych informacji na temat szczepionek. 

Reakcja na wojnę w Ukrainie – 8 mln usuniętych reklam

Pomimo iż Ads Safety Report za 2021 rok nie obejmuje najnowszych wydarzeń, Google przedstawił także działania podjęte w reakcji na wojnę w Ukrainie. Oprócz zaprzestania prowadzenia większej części działalności handlowej na terytorium Federacji Rosyjskiej, wstrzymane zostało wyświetlanie reklam w Rosji i  od rosyjskich reklamodawców, a monetyzacja finansowanych przez państwo mediów rosyjskich na platformach należących do Google została zawieszona. 

Do tej pory Google zablokował już ponad 8 milionów reklam nawiązujących do wojny w Ukrainie, w ramach zasad dotyczących wydarzeń “o charakterze wrażliwym”, a reklamy z ponad 60 finansowanych przez państwo portali medialnych zostały usunięte. 

Pobierz pełny raport Ads Safety Report 2021:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska