BBC Earth świętuje 96. urodziny sir Davida Attenborougha

Z okazji urodzin sir Davida Attenborougha kanał BBC Earth zaprezentuje najciekawsze produkcje przyrodnicze z jego udziałem.

David Attenborough

Słynny brytyjski biologi i twórca popularnych filmów przyrodniczych – sir David Attenborough – obchodzi 8 maja 2022 roku swoje 96. urodziny. Z tej okazji polski kanał BBC Earth, który współpracuje z jubilatem od 70 lat, wyemituje tego dnia najciekawsze produkcje przyrodnicze z jego udziałem. Na początek zobaczymy dokument pt. Attenborough i olbrzymi dinozaur z Patagonii (sb, 7 maja, godz. 11:50) o niesamowitym odkryciu archeologów w Argentynie z 2014 roku. Odkryto wówczas wielką kość i szkielet prawdopodobnie największego zwierzęcia jakie kiedykolwiek chodziło po naszej Planecie. Attenborough udał się do Argentyny , aby razem z naukowcami pracować nad rekonstrukcją gigantycznego dinozaura.

Specjaliści złożyli liczący 37 metrów szkielet, który składał się z 220 kości. Dzięki rekonstrukcji cyfrowej odtworzyli wygląd wielkiego organizmu, to jak się poruszał oraz warunki w jakich żył.

Filmy próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że tak olbrzymie zwierzę żyło na Ziemi i co przyczyniło się do wyginięcia tego gatunku.

W niedzielę zobaczymy z kolei filmy dokumentalne: Attenborough i śpiew natury (nd, 8 maja, godz. 11:00), Rajskie ptaki (nd, 8 maja, godz. 12:05) oraz Jajko: cud natury (nd, 8 maja, godz. 13:10).

Zobacz także inne produkcje z Davidem Attenboroughem:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BBC Earth