Najwyższa na świecie hybrydowa wieża z drewna będzie mierzyła 183 m

Wieża C6 wzniesie się na imponującą wysokość 183 metry (600 stóp) w South Perth w Australii.

Wieża C6 (Fraser & Partners)

Kwiecień okazał się ekscytującym miesiącem dla wysokiego budownictwa z drewna: po propozycji najwyższej na świecie drewnianej wieży pojawiły się wieści, że najwyższa na świecie hybrydowa wieża z drewna – to znaczy wykonana głównie z drewna, ale ze zbrojeniem betonowym – jest planowana w South Perth w Australii. Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, wieża C6 wzrośnie do imponującej wysokości 183 m (600 stóp).

Przeczytaj także: Drewniane wieże i pionowe lasy na nabrzeżu Toronto

C6 została zaprojektowana przez Fraser & Partners (studio badawcze Elenberg Fraser) dla Grange Development. Strukturalnie budynek będzie składał się z betonowego rdzenia, z drewnianymi kolumnami, belkami i płytami stropowymi, składającymi się z około 7400 metrów sześciennych (około 261 000 stóp sześciennych) drewna klejonego krzyżowo, drewna klejonego warstwowo i drewna klejonego warstwowo.

Co ciekawe, Fraser & Partners zauważa, że ​​drewno potrzebne do budowy można wyhodować z 580 nasion. Firma pragnie również podkreślić, że budowla będzie ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla – w rzeczywistości jest nazwana C6 od symbolu węgla w układzie okresowym – chociaż na tym etapie udostępniono niewiele cennych informacji na ten temat.

C6 będzie zawierać prawie 3500 m² (około 37 000 st²) zieleni, w tym kwiatów, rodzimej zieleni i roślin spożywczych.

„Środowisko zbudowane jest jednym z trzech głównych motorów katastroficznych zmian klimatycznych, obok transportu i rolnictwa”, mówi James Dibble, dyrektor w Grange Development. „Dzięki obiecującym postępom technologicznym zarówno w branży transportowej, jak i rolnej, które obecnie pracują nad drastycznym zmniejszeniem globalnego śladu węglowego, branża nieruchomości jest niebezpiecznie w tyle. C6 reprezentuje przyszłość tego, co jest możliwe, z wyjątkiem tego, że tworzymy ją teraz.”

Elegancka, modernistyczna fasada C6 zostanie uzupełniona o prawie 3500 m² (około 37 000 st²) zieleni, w tym miejską farmę, która zapewni mieszkańcom produkty sezonowe. Jego układ wnętrz będzie koncentrował się na naturalnej wentylacji i będzie rozłożony na 48 piętrach, z których większość zajmie 245 mieszkań o powierzchni od jednej do czterech sypialni. W innym miejscu znajdzie się taras na dachu z jadalnym ogrodem, a także przestrzeń gastronomiczna i rozrywkowa, udogodnienia komunalne oraz plac i park publiczny.

Projekt C6 ubiega się o pozwolenie na budowę, choć nie mamy jeszcze informacji, kiedy zgodnie z planem ma rozpocząć się budowa.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Elenberg Fraser | New Atlas