Apple pracuje nad własną siecią satelitarną?

Według najnowszych doniesień seria iPhone 14 może być pierwszą z linii, która będzie korzystać z sieci satelitarnej Apple’a.

Apple satelita emoji

Gigant z Cupertino może przygotować się do uruchomienia własnej sieci satelitów, aby jego najnowsze urządzenia mobilne mogły się z nim łączyć już po wyjęciu z pudełka. Z drugiej strony połączenie nie jest dokładnie przeznaczone do pełnej, niezależnej od GSM komunikacji nadchodzących iPhone’ów i smartwatchów. Mówi się, że następcy serii iPhone 13 to urządzenia z wieloma znaczącymi aktualizacjami, w tym długo oczekiwanymi zmianami w designie, w stosunku do istniejących odpowiedników. Uważa się, że najnowsza linia to nie tylko pierwsze w historii urządzenia mobilne Apple z wyświetlaczami z małym otworem na aparat, ale mogą one również mieć możliwość podłączenia do zastrzeżonej sieci. Nie, tym razem nie UWB: satelity.

Może Cię zainteresować także: Projekt Taara to internet optyczny od Google’a

Według słynnego korespondenta technicznego Marka Gurmana, Apple nawiązało współpracę z Globalstar, aby stworzyć tak zwaną 17-satelitarną sieć dla „ciągłej” łączności dla… czegoś. Ta rzekomo wielomilionowa umowa ma obsługiwać urządzenia takie jak najnowsze iPhone’y z 2022 roku, które zadebiutują z niezbędnymi elementami sprzetowymi.

W rzeczywistości inicjatywa była najwyraźniej pierwotnie przeznaczona dla starszych modeli, chociaż ten pomysł mógł zostać opóźniony. Jednak obecnie uważa się, że sieć jest gotowa na serię iPhone’a 14. Z drugiej strony, ten nowy rodzaj łączności bez GSM może w najbliższym czasie być konkurencją dla urządzeń z linii Garmin inReach.

Gurman twierdzi, że nowa sieć umożliwi wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych do kontaktów alarmowych lub dzwonienie do usług pierwszego reagowania, jeśli użytkownik znajdzie się poza zasięgiem konwencjonalnym, i nic więcej. Te funkcje mogą również pojawić się w zegarkach Apple Watch z nowej serii 8.

Dlatego ta nowa i pozornie ekskluzywna funkcja może nie znaczyć wiele dla niektórych konsumentów – choć dla innych może okazać się argumentem wartym aktualizacji. W każdym razie, ciekawie będzie zobaczyć, czy podczas nadchodzącego wydarzenia WWDC 2022 firmy Apple pojawi się coś nowego, co mogłoby mieć związek z korzystaniem z satelitów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mark Gurman via Bloomberg | NotebookCheck