Robot chirurgiczny może pozwolić na zdalne leczenie ofiar udaru mózgu

Wymyślony przez naukowców z MIT robot chirurgiczny może pozwolić chirurgom na zdalne leczenie ofiar udaru mózgu.

Robot chirurgiczny od MIT
Robot chirurgiczny od MIT (@Yoonho Kim)

Kiedy ktoś doświadczył udaru lub tętniaka, może wymagać zabiegu chirurgicznego znanego jako interwencja wewnątrznaczyniowa. Nowy system robotyczny, zaprojektowany przez MIT, może zapewnić szybkie otrzymanie pomocy, nawet jeśli lekarza nie ma w pobliżu. Podczas regularnej interwencji wewnątrznaczyniowej, specjalnie przeszkolony chirurg neuronaczyniowy kieruje cienkim drucikiem przez jedno z mózgowych naczyń krwionośnych pacjenta, aż do skrzepu. Wizualnie kierowane jest przez przerywane obrazowanie rentgenowskie, następnie fizycznie rozbija część skrzepu lub dostarcza leki, aby go rozpuścić.

Bardzo ważne jest, aby zabieg wykonać jak najszybciej, zanim niedotlenienie mózgu spowoduje nieodwracalne uszkodzenia. Niestety, jeśli pacjent znajduje się zbyt daleko od szpitala, w którym pracuje neurochirurg, przetransportowanie go na czas do tego szpitala może okazać się niemożliwe. Właśnie tam z pomocą ma przyjść nowy eksperymentalny system.

Zawiera przegubowe ramię robota z magnesem aktywującym na końcu, który znajduje się obok głowy pacjenta leżącego na stole operacyjnym w szpitalu. Istnieje również zmotoryzowany liniowy zespół napędowy, który popycha lub ciągnie ten sam rodzaj drutu, który jest używany w konwencjonalnej interwencji wewnątrznaczyniowej (chociaż drut ma końcówkę reagującą magnetycznie).

Chirurg – który znajduje się w większym, bardziej centralnym szpitalu – używa myszy do przesuwania i wciągania drutu w naczyniu krwionośnym, a także używa joysticka do poruszania ramieniem i obracania magnesem. To ostatnie pozwala na zdalne sterowanie przewodem spoza ciała pacjenta, ponieważ kierunek i siła przyciągania przewodu przez magnes zmienia się w miarę jego obracania się względem przewodu.

W testach przeprowadzonych na przezroczystym modelu naczyń krwionośnych w mózgu neurochirurdzy nauczyli się używać systemu do kierowania drutu do docelowej lokalizacji już po godzinie treningu.

„Wyobrażamy sobie, że zamiast transportować pacjenta z obszarów wiejskich do dużego miasta, mogliby udać się do lokalnego szpitala, w którym pielęgniarki mogłyby skonfigurować ten system” – powiedział główny naukowiec, prof. Xuanhe Zhao. „Neurchirurg w dużym ośrodku medycznym mógłby oglądać obrazowanie pacjenta na żywo i używać robota do operacji na czas. To jest nasze przyszłe marzenie”.

System jest zilustrowany na poniższym filmie i opisany w artykule opublikowanym niedawno w czasopiśmie Science Robotics.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: MIT | New Atlas