Muzeum inspirowane baśniami H.C. Andersena

Hans Christian. Andersen House znajduje się obok domu, który uważany jest za oryginalny dom dzieciństwa autora w Odense w Danii.

H.C. Andersen Hus
H.C. Andersen Hus | @Kengo Kuma & Associates, Cornelius Vöge and MASU Planning

Kengo Kuma & Associates jest światowym liderem w projektowaniu muzeów, z godnymi uwagi projektami, w tym V&A Dundee i OMM. W swoim niedawnym muzeum Hansa Christiana Andersena wpływowa japońska firma zainspirowała się słynnym bajkopisarzem, aby zaprojektować częściowo podziemny budynek, który charakteryzuje się przyciągającym wzrok wykorzystaniem drewna. H.C. Andersen House znajduje się obok tego, co uważa się za oryginalny dom dzieciństwa autora w Odense w Danii. Jego ogólny projekt jest luźno oparty na historii The Tinderbox (Krzesiwo) Andersena, która opowiada fantastyczną opowieść o drzewie odkrywającym magiczny świat.

Teren muzeum zajmuje powierzchnię 5600 m² (około 60 000 ft²) i obejmuje samo muzeum, centrum kultury, strefę dla dzieci i kawiarnię. Strukturalnie budynek składa się głównie z drewna, z dużymi przeszkleniami zapewniającymi dużo naturalnego światła, które wpada do środka, a na jego szczycie znajduje się zielony dach.

Jednak większość dostępnej powierzchni zajmują podziemne powierzchnie wystawowe, w których prezentowane są prace kilkunastu międzynarodowych artystów związanych z Andersenem. Ideą tego częściowo podziemnego projektu jest uwolnienie miejsca na mocno zagospodarowany ogród, który jest publicznie dostępny i, w miłym akcentie, zawiera niektóre rośliny z opowiadań Andersena.

„Przestrzenie muzealne składają się z szeregu okrągłych form, które są styczne do siebie jak łańcuch” – powiedział Yuki Ikeguchi, partner zarządzający Kengo Kuma and Associates. „Są one zorganizowane w sposób niehierarchiczny, niecentryczny. Ciągła, liniowa ściana rozszerza się na podziemną strukturę przestrzeni oraz definiuje ogród i ścieżki naziemne. W sekwencji splecionych ze sobą przestrzeni odwiedzający znajdą się pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem, gdy zielona ściana pojawia się i znika.”

H.C. Andersen Hus został stworzony we współpracy z MASU Planning i przeszedł wstępne otwarcie w połowie 2021 roku z powodu opóźnień i wyzwań spowodowanych przez COVID-19. Jednak od tego czasu trwają prace nad wykańczaniem ogrodu, który jest obecnie praktycznie gotowy. Koszt jego budowy wyniósł prawie 60 mln USD i oczekuje się, że rocznie odwiedzi je nawet 300.000 osób.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: H.C. Andersen Hus | New Atlas