Nieoficjalne Apple Muzeum zostanie otwarte w Warszawie

Apple Muzeum Polska, które ma zostać otwarte w kwietniu 2022 roku, ma zawierać 1600 pozycji związanych z „historią i rozwojem” produktów Apple’a.

Szyld Apple Muzeum Polska w Warszawie

Nowe Apple Muzeum stworzone jest przez pasjonatów i nastawione na celebrowanie wszystkiego, co związane jest z firmą Apple. W kolekcji znajdują się komputery, smartfony, akcesoria, urządzenia peryferyjne, oprogramowanie i doświadczenia multimedialne. Ponadto muzeum obiecuje „unikalne treści Apple, plakaty i gadżety z pamiątkami”.

Centralnym punktem nadchodzącej wystawy będzie „funkcjonalna, wierna replika” pierwszego komputera Apple I z 1976 roku. Sprzęt posiadający autentyczny podpis współzałożyciela Apple’a – Steve’a Wozniaka, a właściciel zbudował replikę przy wsparciu sponsorów i grupy wolontariuszy. Odwiedzający muzeum będą mogli skorzystać z wielu atrakcji, które mają „skłonić zwiedzającego do zagłębiania się w kolejne etapy i czasoprzestrzeń zbudowaną wokół kolekcji Apple”.

Unikalne, artystyczne techniki „dają widzowi możliwość interakcji z przedmiotami w wyjątkowym środowisku”, oferując odwiedzającym wgląd w konteksty społeczne i kulturowe, a także więcej informacji technicznych.

  • 1600 eksponatów – część ekspozycji, dostępna jest tylko czasowo. 
  • 100 godzin wideo – bardzo ważną częścią muzeum, są tablice interaktywne, które pozwalają dokładniej zrozumieć wybrane zagadnienia.
  • 320 m² powierzchni – będąc na miejscu, odkryjesz, jak dużo produktów Apple ma w swoim portfolio.  Całą ekspozycję ustawiono tak, aby można było dokładnie przyjrzeć się rozwojowi marki, od pierwszego komputera Apple I.

Apple Muzeum Polska zlokalizowane jest w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina w Warszawie, a wystawa zajmie powierzchnię ponad 320 m². Nie zabraknie również podziałów tematycznych pomiędzy eksponatami, które będą regularnie rotowane. Twórcą muzeum jest Jacek Łupina, który w 2017 roku stworzył Apple Muzeum Polska z własnych funduszy, we własnym domu.

Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób, w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Apple Muzeum Polska ma zostać otwarte w kwietniu 2022 roku. Godziny otwarcia i bilety będą dostępne na stronie internetowej muzeum.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Muzeum Polska