Kultowe polskie komiksy w Desa Unicum już 11 kwietnia!

Już 11 kwietnia na pierwszej w 2022 r. aukcji „Komiks. Re-generacja”, DESA Unicum zaprezentuje 88 unikatowych plansz, okładek oraz ilustracji z najpopularniejszych polskich komiksów.

Kojko i Kokosz – Szranki i konkury (Janusz Christa) - okładka oryginalna
Kojko i Kokosz – Szranki i konkury (Janusz Christa) – okładka oryginalna

Ameryka dała popkulturze nieustraszonych superbohaterów Spider-Mana i Batmana, Francja przebojowych Galów Asteriksa i Obeliksa, a Polska trójkę przyjaciół Tytusa, Romka i A’Tomka, nie mogących żyć bez siebie Kajko i Kokosza czy kosmicznego detektywa Funky Kovala.

Wraz z  Henrykiem Jerzym Chmielewskim, Januszem Christą i Bogusławem Polchem panteon komiksowych twórców będą reprezentować również Tadeusz Baranowski, autor serii o ciekawskim profesorku Nerwosolku oraz Mieczysław Wiśniewski z odważnym i zabójczo przystojnym kapitanem Klossem. Pod młotek trafi plansza z najnowszego, wydanego w Stanach Zjednoczonych komiksu „Toshiro” legendarnego Janusza Pawlaka, znanego pod pseudonimem Clarence Weatherspoon.

Nie zabraknie prac Grażyny Foltyn-Kasprzak, Nikodema Cabały czy pojawiającej się rzadko na rynku twórczości Aleksandry Spanowicz. Kolekcjonerską gratką jest „Potop” Tadeusza Raczkiewicza z 1974 roku, czyli nigdy nie wydany kompletny komiks przedstawiający epopeję narodową. Z kolei niezwykłym artystycznym komentarzem do aktualnych wydarzeń jest rysunek satyryczny „Putin” Kamili Szcześniak. 

W przyszłym roku minie 90 lat, od kiedy w Stanach Zjednoczonych ukazał się pierwszy współczesny komiks „Famous Funnies”.  Moda na historie obrazkowe, którą zapoczątkował, trwa nieprzerwanie do dziś, a fani komiksów są gotowi zapłacić olbrzymie kwoty za najsłynniejsze, kultowe publikacje. Najdroższe z nich osiągają milionowe ceny.

W 2021 roku rzadkie wydanie „Supermana” z 1938 roku kupione zostało za 3,25 mln dolarów, przebijając wycenę niejednego obrazu czy rzeźby znanego artysty.  Miłośników i kolekcjonerów komiksów walczących o unikatowe plansze nie brakuje również w Polsce, co sprawia, że ich wartość rynkowa szybko pnie się w górę. Górne estymacje 10 najdroższych prac prezentowanych podczas kwietniowej aukcji komiksu DESA Unicum sięgają łącznie 400 tys. złotych. To więcej niż wyniósł całkowity obrót licytacji „Komiks. Wojna Światów” z listopada 2021 roku.

Może Cię zainteresować także: „Komiks. Wojna Światów” w DESA Unicum

Z estymacją sięgającą 50-70 tys. złotych najdroższym obiektem zbliżającej się aukcji jest okładka komiksu „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury” Janusza Christy z 1985 roku. Przygody Kajko i Kokosza to jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych, a jej drukowane wersje doczekały się nawet animowanej wersji serialowej produkcji Netfliksa. Pierwsza historyjka o dwóch nierozłącznych, słowiańskich wojach ukazała się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Tam także po raz pierwszy pojawiły się „Szranki i konkury”, wydane później w  oddzielnym tomie. 

Katalog kwietniowej aukcji otwiera datowana na 1971 rok plansza z historyjką o przyrządzie do wytwarzania waty na gorąco. Praca pochodzi z komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek. Księga VI” autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, miłośnikom komiksu znanego jako „Papcio Chmiel”. Na aukcji DESA pojawi się aż osiem prac zmarłego w 2021 roku rysownika. W tym sensacyjne okładki Ksiąg VII z 1990 roku oraz X z 1991 roku, z górną wyceną sięgającą 50 tys. złotych każda.

Bogusław Polch - Funky Koval, Bez oddechu
Bogusław Polch – Funky Koval, Bez oddechu

Aukcję poświęconą polskiemu komiksowi trudno wyobrazić sobie bez detektywa Funky Kovala, kosmicznego Jamesa Bonda, stworzonego przez Bogusława Polcha na podstawie scenariusza Macieja Parowskiego i Jacka Rodka. Na aukcji wystawiona zostanie plansza nr 16. z tomu „Funky Koval: Bez Oddechu” z 1983 roku. DESA zaprezentuje także plansze z serii komiksów Polcha „Bogowie z kosmosu” oraz „Tomek Grot”.  Nie zabraknie również popularnych prac Tadeusza Baranowskiego, w tym tylnej okładki serii „Antresolka Profesorka Nerwosolka”.

Pojawią się także cztery plansze z lat 1972-73 z komiksów o nieustraszonym kapitanie Klossie Mieczysława Wiśniewskiego, dla którego pierwowzorem był bohater wykreowany mistrzowsko przez Stanisława Mikulskiego. Kolekcjonerską gratką jest plansza z kultowej serii „Thorgal”, gdzie za kolor odpowiedzialna jest Grażyna Foltyn-Kasprzak. „Potop” Tadeusza Raczkiewicza z 1974 roku to unikalny, niewydany do tej pory komplet plansz (31 stron), przedstawiających polską epopeję narodową autorstwa Henryka Sienkiewicza. 

Licznie reprezentowani będą współcześni artyści. Atrakcją są okładki komiksów z serii „Nędzole” Nikodema Cabały, plansze do serii o Likwidatorze Ryszarda Dąbrowskiego, cenione za walory malarskie ilustracje Joanny Karpowicz, rzadka plansza „Femino” Aleksandry Spanowicz, a także prace Janusza Pawlaka, znanego bardziej pod pseudonimem Clarence Weatherspoon. Współtwórcą scenariusza jego najnowszego komiksu „Toshiro”, którego plansza znajdzie się na aukcji, jest amerykański twórca Jai Nitz. Komiks ukazał się w Stanach Zjednoczonych nakładem renomowanego wydawnictwa Dark Horse Comics. Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć również o dwie prace Wojciecha Stefańca z komiksu „Szelki”, za który w 2011 roku Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przyznało artyście nagrodę rysownika roku.

Henryk Jerzy Chmielewski - Tytus, Romek i Atomek, księga X
Henryk Jerzy Chmielewski – Tytus, Romek i Atomek, księga X

Aktualny i niezwykle przejmujący jest rysunek satyryczny „Putin” Kamili Szcześniak. Praca przedstawia ubroczonego krwią prezydenta Rosji, który nożem i widelcem je muffinkę polukrowaną barwami flagi ukraińskiej. 

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 11 kwietnia 2022 roku w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: DESA Unicum