Pierwsze demo 5G NR-DC osiągnęło ponad 8 Gb/s

Tajski operator osiągnął przy pomocy pierwszej na świecie demonstracyjnej sieci komórkowej 5G NR-DC prędkość pobierania ponad 8 Gb/s.

AIS i jego partnerzy pokazali 5G NR-DC.
AIS i jego partnerzy pokazali 5G NR-DC | fot. AIS

Co się stanie, gdy 2 z najbardziej znanych pasm 5G (sub-6 GHz i mmWave) zostaną połączone w jednej sieci? Według AIS to potencjalnie zwiększone prędkości i użyteczność. Tajski operator komórkowy i dostawca usług szerokopasmowych nawiązał współpracę z Qualcomm i ZTE, aby po raz pierwszy publicznie pokazać działający przykład tej technologii.

Rozwój 5G stał się niemal synonimem dwóch pasm częstotliwości: poniżej 6 GHz i mmWave, co w niektórych przypadkach wymagało wyprodukowania różnych wariantów tego samego telefonu. Jednak teraz wydaje się, że można je połączyć, aby uzyskać połączenie dla tego samego urządzenia.

Inauguracyjny test nowej implementacji, znanej jako 5G New Radio Dual Connectivity lub 5G NR-DC, zakończył się w komercyjnym obiekcie należącym do operatora AIS w Korat w Tajlandii. Firma twierdzi, że z powodzeniem połączyła częstotliwości 2,6 GHz i 26 GHz standardu danych mobilnych.

Wynikowy sygnał NR-DC podobno generował prędkości łącza wynoszące odpowiednio 8,5 gigabitów na sekundę (Gb/s) dla pobierania i 2,17 Gb/s dla wysyłania. Pomiary wykonano przy użyciu referencyjnego smartfona z modemem/systemem RF Qualcomm Snapdragon X65 i dostarczonym sprzętem infrastruktury mmWave AAU przez ZTE.

W związku z tym partnerzy ci twierdzą teraz, że ten dowód na działanie NR-DC może uwolnić potencjał 5G do takich przypadków użycia jak przesyłanie strumieniowe gier, autonomia pojazdów i ogólnie automatyzacja. W bardziej praktycznym, natychmiastowym ujęciu może, zdaniem prezesa firmy Qualcomm, zwiększyć wykonalność mmWave na rynku tajskim.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Qualcomm | AIS | NotebookCheck