Octo Finissimo Ultra to najcieńszy zegarek na świecie

Warty 440 tys. dolarów Octo Finissimo Ultra od Bulgari jest niewątpliwie najcieńszym zegarkiem mechanicznym na świecie.

Zegarek Octo Finissimo Ultra (Bulgari)

Włoska luksusowa marka Bulgari wypuściła podobno najcieńszy zegarek mechaniczny na świecie. Nazywany Octo Finissimo Ultra, jest najnowszym zegarkiem firmy z kolekcji Octo i ma grubość zaledwie 1,8 mm (0,07 cala).

Haute horlogerie to coś więcej niż tylko wywalenie szeregu szalenie drogich kawałków nakręcanej biżuterii. To przykład przesuwania granic przez zegarmistrzów – tego, co można zrobić za pomocą małego mechanicznego mechanizmu. Ma to nie tylko wartość estetyczną, ale także przesuwa prawdziwe granice inżynieryjne.

W przypadku Octo Finissimo Ultra firma Bulgari musiała wymyślić innowacje w zakresie montażu szkieł zegarkowych i elementów konstrukcyjnych obejmujących konstrukcję koperty, moduł oscylatora, wyświetlacz różnicowy, konstrukcję modułową, bransoletę, bimetalową obudowę, środkowy dekiel płyty głównej, wraz z oprogramowaniem posiadającym osiem patentów.

Octo Finissimo Ultra jest ledwo widoczny z boku

Rezultat trzech lat badań i rozwoju prowadzonych przez Bulgari – specjalistę od rozwoju awangardowych mechanizmów – Concepto, niezwykle cienka konstrukcja Octo Finissimo Ultra wymagała nie tylko przemyślenia samego zegarka, ale także tytanowych ogniw bransolety i składanego zapięcia, aby pozostały proporcjonalne.

W przypadku samego zegarka ta cienka konstrukcja wymagała sztywnej konstrukcji, aby chronić mechanizm. Aby to osiągnąć, inżynierowie użyli węglika wolframu do produkcji dekla i tytanowych końcówek. Aby zaoszczędzić miejsce przy zachowaniu wytrzymałości, tytanowa koperta i tarcza zostały zintegrowane z mechanizmem BVL Calibre 180, aby wspierać 170 części.

Pomimo ciasnych warunków, Octo Finissimo Ultra wciąż jest w stanie zmieścić ręcznie nakręcany mechanizm z 50-godzinną rezerwą działania. Na bębnie koła zapadkowego znajduje się wygrawerowany kod QR, który po zeskanowaniu przez właściciela otwiera materiały online, w tym wywiady, filmy z tworzenia produktu, wirtualną wycieczkę 3D po zegarku i dostęp do ekskluzywnej grafiki NFT, która jest gwarancją autentyczności zegarka.

Octo Finissimo Ultra (Bulgari)

Ponadto niektóre komponenty musiały spełniać aż cztery funkcje zamiast jednej. Cienkość oznaczała również, że tradycyjny pionowy wspornik nie był praktyczny, więc do nakręcania i ustawiania używano poziomych pokręteł.

Wyzwanie tej ósmej płyty (dla Bulgari) było najtrudniejsze do pokonania, ponieważ musieliśmy złamać zasady nie tylko w zakresie projektowania mechanizmu, ale także koperty, dekielka, bransolety i zapięcia składanego – powiedział Fabrizio Buonamassa Stigliani, dyrektor wykonawczy ds. tworzenia produktów w Bulgari. Aby osiągnąć ten stopień szczupłości, musisz nie tylko przeanalizować swój sposób myślenia, ale także skorzystać z szerokiej gamy umiejętności, bawić się wieloma materiałami i dostosowywać się do wielu nowych ograniczeń. W tym sensie Octo Finissimo Ultra jest bezsprzecznie największą komplikacją na tym ogromnym polu możliwości reprezentowanym przez ultraminiaturyzację.

Octo Finissimo Ultra jest dostępny w limitowanej edycji 10 sztuk i kosztuje 440 000 USD (ok. 1,9 mln zł).

Poniższy film przedstawia kolekcję Octo:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas | Bulgari