UE chce, aby komunikatory się ze sobą komunikowały

Nowe prawo UE może wymagać od gigantów technologicznych, aby ich komunikatory, takie jak iMessage, Messenger czy WhatsApp współpracowały ze sobą.

Komunikatory mobilne: ikony i flaga UE

Prawodawcy UE zgadzają się, że największe aplikacje komunikacyjne będą musiały ze sobą współpracować. Nowo przyjęta ustawa UE o rynkach cyfrowych może wymagać od twórców aplikacji do przesyłania wiadomości, aby ich aplikacje współpracowały ze sobą – jeśli w końcu zostanie uchwalona. W komunikacie prasowym UE stwierdzono, że prawodawcy zgodzili się, że firmy stojące za WhatsApp, Facebook Messenger lub iMessage będą musiały sprawić, aby na prośbę programistów ich aplikacje były „interoperacyjne” z mniejszymi platformami komunikacyjnymi.

Oto odpowiednia część oświadczenia UE:

Podczas trwających blisko 8 godzin rozmów trójstronnych (rozmowy trójstronne między Parlamentem, Radą i Komisją) prawodawcy UE zgodzili się, że największe serwisy komunikacyjne (takie jak Whatsapp, Facebook Messenger czy iMessage) będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi komunikatorami platformy, jeśli sobie tego zażyczą. Użytkownicy małych lub dużych platform mogliby wówczas wymieniać wiadomości, wysyłać pliki lub prowadzić rozmowy wideo w aplikacjach do przesyłania wiadomości, dając im w ten sposób większy wybór. Jeśli chodzi o obowiązek interoperacyjności sieci społecznościowych, współprawodawcy uzgodnili, że takie przepisy dotyczące interoperacyjności zostaną ocenione w przyszłości.

Chociaż prawo nie zostało jeszcze uchwalone, może ono zmusić firmy takie jak Apple i Meta do otwarcia systemów, które wcześniej całkowicie kontrolowały. Na przykład: możesz wysyłać wiadomości iMessage tylko za pomocą aplikacji Apple iMessage, która działa tylko na jej urządzeniach. Wygląda na to, że UE chce zmusić Apple do umożliwienia innym aplikacjom do przesyłania wiadomości i komunikowania się z iMessage – co oznacza, że ​​można byłoby prowadzić rozmowę między użytkownikiem iMessage na iPhonie a użytkownikiem Telegrama na komputerze z systemem Windows.

Oświadczenie w komunikacie prasowym nie jest jasne i nie wiemy czy duże aplikacje będą musiały ze sobą współpracować (np. czy użytkownicy WhatsAppa będą mogli wysyłać wiadomości do użytkowników do iMessage lub wiadomości na Androidzie), ale UE twierdzi, że próbuje zburzyć mury wokół ogrodów, bez nadmiernej regulacji małych firm.

Chociaż tworzenie tego rodzaju interoperacyjności może wydawać się skomplikowane z technologicznego punktu widzenia (nawet jeśli firmy całym sercem przyjęły ten pomysł, co wydaje się mało prawdopodobne), UE nie dała na to firmom dużo czasu. Przepisy wejdą w życie nieco ponad sześć miesięcy po zatwierdzeniu ustawy o rynkach cyfrowych przez Parlament i Radę UE.

Historia pokazuje, że firmy zamykają swoje systemy przesyłania wiadomości, ponieważ mogą, a nie dlatego, że nie można zmusić ich do współpracy. Meta zintegrowała już niektóre ze swoich systemów przesyłania wiadomości, a Apple wiele lat temu udostępnił bardziej otwartą wersję iMessage. Sam Steve Jobs określił FaceTime jako open source. Jednak wydaje się, że podejście firmy Apple się zmieniło – chodzą słuchy, że Apple wcale nie chce wprowadzać iMessage na Androida – powód jest prosty – po to, aby ludzie nadal kupowali iPhone’y. Innymi słowy, istniał powód biznesowy, aby pozostać zamkniętym.

Jeśli propozycja UE przejdzie, pojawi się niezwykle pilny powód biznesowy, abydostosować się do prawa. Jak stwierdza UE w komunikacie prasowym, może ukarać firmę grzywną w wysokości do 10 procent jej globalnych rocznych przychodów. Kara podskakuje do 20 procent w przypadku powtarzających się naruszeń, a Komisja jest w stanie nawet uniemożliwić firmie dokonywanie przejęć, jeśli uzna, że firma systematycznie łamie przepisy.

W oświadczeniu wysłanym do The Verge rzecznik Apple’a Fred Sainz, powiedział:

Wciąż obawiamy się, że niektóre postanowienia DMA stworzą niepotrzebne luki w prywatności i zabezpieczeniach naszych użytkowników, podczas gdy inne zabraniają nam pobierania opłat za własność intelektualną, w którą dużo inwestujemy. Głęboko wierzymy w konkurencję i tworzenie dobrze prosperujących, konkurencyjnych produktów na całym świecie i będziemy kontynuować współpracę z interesariuszami w całej Europie w nadziei na złagodzenie tych słabych punktów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Parlament Europejski | The Verge