Grass360Dgree wykrywa kształt przezroczystych obiektów

Technologia Glass360Dgree, łącząca laser na podczerwień z dwiema kamerami termowizyjnymi, podgrzewa przezroczyste obiekty, aby ocenić ich kształt.

Glass360Dgree
Glass360Dgree © Fraunhofer IOF

Roboty i inne zautomatyzowane systemy zawsze miały problemy z wizualnym pomiarem trójwymiarowego kształtu przezroczystych obiektów, na przykład takich, które są wykonane ze szkła. Nowy system MWIR 3D Sensor – zwany także Glass360Dgree – rozwiązuje ten problem, wykorzystując laser do szybkiego podgrzewania takich przedmiotów.

System Glass360Dgree, opracowany w niemieckim Instytucie Optyki Stosowanej i Inżynierii Precyzyjnej im. Fraunhofera, zawiera wysokoenergetyczny laser na podczerwień CO₂ oraz dwie bardzo czułe kamery termowizyjne.

W „ułamkach sekundy” wyrzucona wiązka światła laserowego przesuwa się po całej powierzchni obiektu, lekko go podgrzewając. Nie ma ryzyka stopienia lub spalenia przedmiotu, ponieważ jest podgrzewany tylko do 3 ºC (5 ºF).

Chociaż pochłonięta energia cieplna pozostaje w szkle lub innym materiale tylko przez krótki czas, jest to wystarczająco długi czas, aby dwie kamery zobrazowały zmiany w sygnaturze cieplnej obiektu pod dwoma kątami jednocześnie. Dane te są analizowane przez system komputerowy, który jest w stanie określić trójwymiarowy kształt i rozmiar obiektu.

Niedawno Glass360Dgree po raz pierwszy został przetestowany na robocie przemysłowym. Oprócz materiałów przezroczystych technologia ta może być również wykorzystywana do obrazowania substancji trudnych do skanowania, takich jak te, które są silnie odblaskowe lub są jednolicie czarne.

Technologia Glass360Dgree zostanie zaprezentowana specjalistycznej publiczności od 30 maja do 2 czerwca 2022 roku na targach przemysłowych Hannover Messe.

Glass360Dgree © Fraunhofer IOF
Glass360Dgree © Fraunhofer IOF

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Fraunhofer-Gesellschaft | New Atlas