Polacy coraz chętniej sięgają po inteligentne rozwiązania zdrowotne

Badanie Kantar, przeprowadzone na zlecenie marki Fitbit, dotyczące aktywność fizycznej i korzystania z urządzeń ubieralnych, wśród Polaków i Polek.

Dlaczego Polacy sięgają po urządzenia ubieralne?

W 2021 roku, w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, Polacy jeszcze bardziej zainteresowali się śledzeniem swojego stanu zdrowia za pomocą urządzeń ubieralnych. Według badania Kantar „Aktywność fizyczna i korzystanie z urządzeń ubieralnych wśród Polaków”, przeprowadzonego na zlecenie marki Fitbit, 39% Polaków korzysta lub korzystało już z urządzeń ubieralnych. Co więcej, 75% ankietowanych odczuwa jeszcze większą potrzebę posiadania danych do monitorowania swojego zdrowia. Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2021 r. na reprezentatywnej grupie Polaków i Polek.

Polki i Polacy są bardziej aktywni

Aż 41 % badanych deklaruje, że od początku pandemii w 2020 roku, ich nastawienie do zdrowia uległo zmianie. W miarę jak świat przystosowuje się do nowej normy życia, ludzie uczą się być aktywni uprawiając różne sporty, takie jak bieganie czy pływanie. Wiele osób uczęszcza na siłownię, chodzi na długie spacery lub dojeżdża do pracy rowerem. 

Jeśli chodzi o częstotliwość aktywności fizycznej to aż 63% Polaków uprawia aktywność fizyczną raz w tygodniu. Jest też spora grupa Polaków i Polek (29% badanych), która przez cały okres pandemii pozostawała aktywna i uprawiała sport nawet trzy razy w tygodniu. Spośród tej grupy najbardziej aktywni są Polacy w wieku 18-29 lat (37%).

Jednocześnie prawie 40% badanych przyznało, że ćwiczy tylko 2-3 razy w miesiącu lub rzadziej, a prawie co piąty Polak nie ćwiczy w ogóle. Częścią winy za ten stan rzeczy obarczyć można obawę przed zakażeniem we współdzielonych salach do ćwiczeń, brak wiedzy jak zacząć przygodę ze sportami lub choroby uniemożliwiające podjęcie aktywności fizycznej, w tym także te wynikające z siedzącego trybu życia, wzmożonego przez pracę zdalną.

Respondenci przyznają jednak, że jednym z największych problemów z utrzymaniem lub rozpoczęciem regularnej aktywności jest brak motywacji do ruchu. Tu, jak pokazuje badanie, z pomocą przychodzą urządzenia ubieralne. Dla 1/3 badanych powodem rozpoczęcia przygody ze smartwatchem, czy trackerem była właśnie potrzeba stałej motywacji do ruchu.

Sport to zdrowie… oraz dobre samopoczucie

Pandemia zmieniła nie tylko świat, ale również nasze nawyki i przyzwyczajenia. Dla jednych są to zmiany na lepsze, inni nie są z nich zadowoleni. Ponad 1/4 badanych deklaruje, że od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa ćwiczy częściej. Jednocześnie niemal tyle samo respondentów wskazuje, że aktualnie dużo rzadziej wykonuje aktywność fizyczną (27%). Częściej aktywność fizyczną podejmują kobiety (29%), osoby w wieku 18-29 lat (44%), natomiast ten sam poziom aktywności co przed pandemią częściej deklarują mężczyźni (43%) i respondenci w wieku 40-49 lat (46%). Takie proporcje mogą wynikać z powracających fal epidemii i kwarantann. Powodują one zacieranie rytmu życia sprzed pandemii. Uczymy się funkcjonowania w nowej rzeczywistości, w której ciężko jest  jednak utrzymać konsekwencję w działaniu. Zmieniające się warunki powodują pogorszenie kondycji — zarówno fizycznej jak i psychicznej. Prawie połowa badanych przyznaje, że ograniczenie ruchu w trakcie pandemii wpłynęło negatywnie na ich ogólne samopoczucie.

Uważne podejście do życia i większa świadomość ciała mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, zwłaszcza w tak niepewnych czasach. Wyniki badania wskazują również na potrzebę większej kontroli nad naszym zdrowiem. Aż 29% Polaków zaczęło używać smartwatchy i trackerów wyposażonych w funkcje monitorowania zdrowia i kondycji organizmu właśnie w czasie pandemii.

Młodsi (52 proc.), osoby, które codziennie podejmują aktywność fizyczną, i które czują większą potrzebę kontroli nad własnym zdrowiem oraz ci, którzy w czasie pandemii rozwinęli zdrowe nawyki – częściej podejmowali aktywność fizyczną właśnie dzięki urządzeniom ubieralnym. Ogółem, aż  39 proc. respondentów było bardziej aktywnych, dzięki korzystaniu z tego typu urządzeń, a aż 38 proc. zauważyło wyraźną pozytywną zmianę w samopoczuciu po rozpoczęciu korzystania z nich.

AKtywność fizyczna Polaków (2022)

Dlaczego Polacy korzystają z technologii wearables?

Najczęstszym powodem zakupu smartwatchy i trackerów jest troska o własne zdrowie (27%). 23% sięga po nie za względu na możliwość korzystania z zaawansowanych funkcjonalności, takich jak EKG czy pulsoksymetr. Na drugim miejscu znalazła się motywacja do ruchu (26%), a pośrednio także możliwość analizy aktywności fizycznej.

Respondenci wskazali również, że poza monitorowaniem zdrowia, cenią urządzenia ubieralne za wygodę użytkowania, w tym integrację ze smartfonem i wyświetlanie powiadomień (19%) oraz – choć może brzmi to prozaicznie – za pełną funkcjonalność zegarka na rękę (17 proc.). Użytkownicy smartwatchów/trackerów korzystają z nich również w celu dokonywania płatności mobilnych (25%), ze względu na możliwości połączenia ze słuchawkami (18%), uruchomienia nawigacji (18%), czy zainstalowania innych aplikacji zewnętrznych (15%).

Dlaczego Polacy sięgają  po urządzenia ubieralne?

27%

chce kontrolować swoje zdrowie

26%

szuka motywacji do ruchu

19%

chce otrzymywać powiadomienia z telefonu

Dlaczego Polacy sięgają 

Jak się okazuje nie tylko nasze indywidualne potrzeby sprawiają, że coraz częściej sięgamy po urządzenia ubieralne. – W najnowszych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących prewencji chorób układu krążenia, opublikowanych w połowie 2021 roku, podkreślono, że należy rozważyć wykorzystanie urządzeń ubieralnych w celu poprawy uczestnictwa w aktywności fizycznej. Po raz pierwszy zalecenie to zostało tak mocno wyartykułowane – wspomina prof. Łukasz Małek, kardiolog sportowy. 

Jak urządzenia ubieralne (wearables) wspierają naszą kondycję i pomagają nam lepiej zrozumieć sygnały wysyłane przez nasz organizm?

Prof. Łukasz Małek wymienia trzy najważniejsze powody.

Po pierwsze, dzięki aplikacjom podłączonym do urządzenia można zdobyć wiedzę o tym, jak rozpocząć aktywność fizyczną, jak ją rozsądnie zaplanować i realizować oraz do jakich celów dążyć. Po drugie, urządzenia typu wearables zwiększają naszą motywację do osiągania celów, obiektywnie pokazując, czy je osiągamy, i stale wpływając na ich realizację poprzez system wsparcia i nagród. Po trzecie, urządzenia ubieralne zwiększają poczucie bezpieczeństwa aktywności fizycznej, dając możliwość monitorowania szeregu parametrów zdrowotnych, takich jak tętno spoczynkowe, przybliżone tętno podczas wysiłku, jakość snu, temperatura skóry czy nasycenie krwi tlenem – powiedział prof. Łukasz Małek.

Kontynuując, wspomniał, że dzięki analizie tych parametrów oraz ostatniej aktywności, aplikacja połączona z urządzaniem ocenia aktualny stan gotowości do treningu i proponuje jego czas oraz zakres w danym dniu. – W przypadku wątpliwości, takich jak nierówne, zbyt szybkie bicie serca, możemy zatrzymać się na chwilę i w ciągu 30 sekund zarejestrować jednokanałowe EKG, a następnie przesłać je w formie pdf do lekarza w celu konsultacji – podsumował lekarz.

Oprócz motywacji, poczucia bezpieczeństwa i większej wiedzy na temat naszego ciała, urządzenia ubieralne pozwalają nam na indywidualizację naszych potrzeb, np. poprzez wyznaczanie własnych celów i mierzenie wyników z uwzględnieniem możliwości naszego organizmu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: kantar | Fitbit