Hotel niczym „pionowa dżungla” powstanie w Chinach

Ułożony w stos hotel powstanie, aby stworzyć „pionową dżunglę” w Chinach – projekt Sanya Horizon zacznie być budowany 2022 roku i zostanie oddany w 2026 roku.

Sanya Horizons (Büro Ole Scheeren)
Sanya Horizons (Büro Ole Scheeren)

Studio projektowe Büro Ole Scheeren, któremu zlecono zaprojektowanie dwóch hoteli w wybranym miejscu przy plaży w chińskim kurorcie turystycznym, podjęło się tego wyzwania z typową ambicją. Zamiast tworzyć dwie oddzielne wieże, jak można by się spodziewać, firma ułoży sześć dużych zakrzywionych konstrukcji w jeden zunifikowany wieżowiec i pokryje go zielenią.

Hotel Sanya Horizons będzie zlokalizowany w Sanya – popularnym miejscu turystycznym w Chinach. Osiągnie wysokość 160 m (524 ft) i będzie posiadał ażurową fasadę, która pomoże zacienić hotelowe wnętrza. Bujna zieleń ozdobi zarówno fasadę, jak i dachy, na wzór „pionowej dżungli”. Dodatkowo, jego dramatycznie zakrzywiona forma ma praktyczne zastosowanie, ponieważ zmaksymalizuje widok, a także zmniejszy obciążenie wiatrem.

„Ułożone poziome bryły Sanya Horizons są zakrzywione planimetrycznie, aby objąć ocean i jeszcze bardziej uwydatnić obfite widoki, a każdy pokój hotelowy ma własny taras i w 100% niezakłócony widok na morze” – wyjaśnia Büro Ole Scheeren. „Dzięki uskokom i otworom między bryłami w całym budynku pojawia się szerokie spektrum naturalnych nasadzeń i ogrodów, prawie podwajając ilość zielonej przestrzeni na terenie.

Oprócz ogólnej wydajności konstrukcyjnej połączonych obiektów hotelowych, liczne duże otwory budynku zwiększają porowatość, a tym samym minimalizują strukturalne obciążenia wiatrem. Układy pokoi hotelowych z jednym obciążeniem pozwalają na pełną naturalną wentylację poprzeczną i zmniejszają potrzebę mechanicznej wentylacji. Fasada składa się z głębokiej sześciokątnej siatki balkonów i chodników, która zapewnia całkowitą ochronę przed słońcem, a tym samym znacznie zmniejsza ślad energetyczny budynku.

Basen bez krawędzi Sanya Horizons będzie jednym z największych na świecie i będzie oferował wspaniałe widoki na morze

Układ wnętrz zostanie podzielony na jeden hotel na niższych poziomach i drugi na wyższych piętrach, a także znajdzie się część handlowa. Każdy pokój hotelowy będzie miał własny basen, a w budynku znajdzie się również tzw. Sky Terrace i Sky Deck z restauracjami, salonami i bujną zielenią.

Mniej więcej w połowie wysokości budynku Horizons będzie oferować wielofunkcyjny taras zewnętrzny ze wspaniałymi widokami. Według firmy, znajdujący się tutaj basen bez krawędzi będzie jednym z największych na świecie o długości 153 m (około 500 stóp).

Oprócz całej zieleni na budynku, będzie też otaczała go duża ilość roślin i drzew, a pofałdowany krajobraz ma nawiązywać do pobliskich fal oceanu.

Budowa Sanya Horizons ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie ma nastąpić w 2026 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: new Atlas | Büro Ole Scheeren