Serial „Sługa narodu” z prezydentem Załenskim na Netfliksie w USA

Serwis streamingowy Netflix udostępnił w USA serial komediowy „Sługa narodu” z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Servant of the People (Sługa narodu) w serwisie Netflix w USA

Ukraiński prezydent (wcześniej aktor i komik) – Wołodymyr Zełenski – grał prezydenta kraju w popularnym serialu telewizyjnym Sługa narodu (ukr. Слуга народу, ang. Servant of the People). Zełenski wcześniej nie miał żadnego doświadczenia politycznego, ale jego swobodny sposób bycia podczas kampanii bardzo przypominały jego postać z serialu Sługa narodu (lub jak tłumaczą ten tytuł niektórzy – Sługa ludu).

W tym samym dniu, w którym wygłosił swoje wirtualne przemówienie do członków Kongresu, Netflix udostępnił serial w serwisie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w roli głównej.

Trzysezonowa seria zapoczątkowała prawdziwą karierę polityczną Zełenskiego i zakończyła się po tym, jak Zełenski zdecydował się kandydować na prezydenta w 2019 roku w ramach nowej partii politycznej znanej jako Sługa Narodu. Ukraińska produkcja była pierwotnie dostępna do oglądania w serwisie Netflix od 2017 do 2021 roku, choć seria oficjalnie wystartowała w 2015 roku na Ukrainie.

Szwedzka grupa telewizyjna Eccho Rights udziela międzynarodowej licencji na serial, współpracując z brytyjskim Channel 4, MBC na Bliskim Wschodzie, ANT 1 w Grecji i PRO TV. Kariera aktorska Zełenskiego obejmuje także rolę niedźwiedzia w ukraińskich wydaniach filmów „Paddington”, które w lutym stały się memem.

Podczas przemówienia prezydenta Ukrainy na wspólnej sesji Kongresu Zełenski przyrównał inwazję Putina na Ukrainę do 11 września i Pearl Harbor w Ameryce.

„Pamiętacie 11 września – straszny dzień w 2001 roku – kiedy zło próbowało zniszczyć wasze miasta, niepodległe terytoria na polach bitew, kiedy niewinni ludzie zostali niespodziewanie zaatakowani z powietrza i nie można było tego powstrzymać” powiedział Zełenski. „Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, właśnie teraz w tej chwili, każdej nocy przez trzy tygodnie – różne ukraińskie miasta, Mariupol i Charków – Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi”.

Zełenski poprosił o strefę zakazu lotów nad Ukrainą lub pomoc we wdrożeniu systemu rakietowego. Prezydent Ukrainy rozmawiał również bezpośrednio z prezydentem USA Joe Bidenem: „Jesteś przywódcą narodu, swojego odważnego narodu. Życzę, abyś był liderem świata. Bycie liderem świata oznacza bycie liderem pokoju”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire