Jak Apple wspinało się na szczyt branży gier?

Apple generuje większy zysk operacyjny z gier niż wiele najbardziej renomowanych firm gamingowych razem wziętych – głównie dzięki opłatom w App Storze.

Dominacja Apple na rynku gier (2018-2020)

W 2020 roku Apple wygenerował około 13,5 miliarda dolarów przychodów z gier — mimo że gigant technologiczny w rzeczywistości nie produkuje żadnych gier ani konsol do gier. Jak więc Apple generuje tak wysokie przychody z gier? Kluczowym czynnikiem wpływającym na przychody Apple’a z gier jest opłata w wysokości 30%, którą pobiera od wszystkich wydatków na aplikacje, w tym zakupów w aplikacjach, z subskrypcji i opłat za aplikacje premium.

Dzięki tej znaczącej strukturze opłat Apple odnotowuje stały wzrost przychodów z gier w ciągu ostatnich kilku lat.

Jak pokazują poniższe dane, większość przychodów ze sklepu App Store pochodzi z gier. A ze względu na wysokie opłaty Apple osiągnął więcej zysków z gier niż niektóre z najbardziej renomowanych firm zajmujących się grami, które je zaprojektowały.

Oto spojrzenie na szacowane przychody firmy Apple z gier w latach 2018-2020:

rokszacunkowe przychody z gierudział w całkowitych przychodach z aplikacji
20189,5 mld USD71,7%
201911,0 mld USD69,0%
202013,5 mld USD66,7%
*dane dotyczą roku fiskalnego kończącego się we wrzesniu

Na przykład w 2019 r. Apple wygenerował 2 miliardy dolarów więcej zysku operacyjnego niż Nintendo, Microsoft, Sony i Activision Blizzard – razem wzięte.

Dlaczego dominacja Apple jest problemem?

Opłata w wysokości 30% jest obciążeniem finansowym dla twórców gier, którzy sprzedają duże ilości zakupów w aplikacji. Tak więc, próbując ominąć systemy płatności Apple w ramach aplikacji, niektórzy programiści próbowali przekierować użytkowników na zewnętrzne platformy płatnicze (taktyka konkurencyjna zwana envelopment).

Epic Games wypróbowało wersję tego, integrując własny system płatności z Fortnite. Jednak Apple następnie usunęło Fornite z App Store,’a powołując się na naruszenia warunków ich umowy. W odpowiedzi firma Epic Games złożyła pozew, oskarżając Apple o praktyki monopolistyczne i łamanie przepisów antymonopolowych.

Podczas gdy Apple wygrał większość procesu sądowego, gigant technologiczny otrzymał polecenie aktualizacji zasad sklepu App Store, co oznacza, że ​​Apple nie może już zabraniać firmom kierowania klientów do alternatywnych sposobów płatności.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: VisualCapitalist