Nowy Chrome na macOS szybszy niż Safari

Google twierdzi, że najnowsza aktualizacja przeglądarki Chrome jest szybsza niż Safari i o 43% szybsza niż półtora roku temu!

Chrome - The Fast & the Curious

Firma Google poinformowała na swoim blogu, że najnowsza aktualizacja przeglądarki Chrome (wersja M99), ustanowiła rekord w benchmarku internetowym Speedometer 2.0 Apple’a i jest jeszcze szybsza i bardziej responsywna na komputerach Mac niż Safari. Post na blogu Chromium przedstawia ulepszenia wprowadzone w szybkości Chrome w ciągu ostatniego roku podczas kompilowania JavaScript i renderowania grafiki.

Według Google’a, wszystko to składa się na to, że jej przeglądarka jest najszybsza na komputerach Mac z procesorami M1, osiągając wyniki o około 7 proc. szybsze niż Safari. Chrome M99 najwyraźniej ustanowiło również rekord prędkości z wynikiem 300 w benchmarku stworzonym przez zespół Apple WebKit.

Test prędkościomierza ma symulować, jak to jest korzystać z aplikacji internetowej działającej przy użyciu różnych technologii, aby zobaczyć, jak reagują.

Google zauważa, że ​​testy przeprowadziło na 14-calowym MacBooku Pro z 10-rdzeniowym układem M1 Max i 64 GB pamięci RAM. Z ciekawości wykonałem własny test, w którym Chrome również okazał się zwycięzcą z wynikiem 296 (±4,2), natomiast Safari wyciągnęło 275 (±3,2). Widać zatem, że różnica jest dość spora bo około 20 przebiegów na minutę.

Chrome vs. Safari w teście Speedometer 2.0 (7 marca 2022 r.)
Chrome vs. Safari w teście Speedometer 2.0 (wykonano na stabilnych wersjach z 7 marca 2022 r. na komputerze iMac M1)

Nie tylko szybkość ma znaczenie

Wydajność to wielka sprawa, jeśli chodzi o ogólne przeglądanie stron internetowych — nie chcesz czekać, gdy korzystasz z aplikacji internetowej. Niestety w przypadku Chrome’a największym problemem jest to, że pożera sporo zasobów systemowych, a nie że jest powolny. Chociaż Chrome nie jest całkowicie odpowiedzialny za duże zużycie pamięci RAM (wszystkie te skrypty, które działają tak szybko, zajmują miejsce i zasoby, a pomiar wykorzystania zasobów systemowych może być trudny), ma jednak wciąż złą reputację, jeśli chodzi o zajmowanie dużo miejsca w pamięci.

Moim zdaniem prawdopodobnie nie warto opierać wyboru przeglądarki na benchmarkach. Używam zarówno Chrome’a, Firefoxa jak i Safari i nie czuję żadnych wyraźnych różnic w szybkości między nimi. Należy również wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko szybkość — wiele osób narzeka na to, że Chrome jest „całkowitą katastrofą”, jeśli chodzi o żywotność baterii na MacBooku Air M1.

Ale z drugiej strony, jeśli jesteś całkowicie zadowolony z funkcji, jakie ma Chrome i nie wydaje Ci się, aby twój komputer był przez nią powolny, polecam po prostu trzymać się ulubionej przeglądarki. Od czasu do czasu możesz się nawet pochwalić imponującymi wynikami testów :)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | The Verge