46% kobiet z sektora IT to nie programistki

Kobiety z sektora IT to nie tylko programistki – 46 proc. piastuje inne stanowiska w branży.

Kobiety w IT - Raport 2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet No Fluff Jobs po raz trzeci z rzędu przeanalizował sytuację specjalistek IT i kandydatek do pracy w branży. Z raportu „Kobiety w IT 2022” wynika, że ⅔ specjalistek pracuje w sektorze IT krócej niż 5 lat, a już 46 proc. kobiet piastuje stanowiska niezwiązane bezpośrednio z programowaniem – najwięcej z nich jest testerkami i project managerkami.

Co ciekawe, jedynie 27,5 proc. badanych ukończyło studia informatyczne. Większość badanych to osoby po przebranżowieniu (55 proc.). Wśród nich dominują te, które skończyły wcześniej studia humanistyczne lub społeczne.

  • Według kandydatek do pracy w branży IT, głównymi czynnikami, które sprawiają, że chcą do niej wejść, jest możliwość poszerzania swoich kompetencji i rozwoju w określonej dziedzinie (71 proc.), ale też wynagrodzenie (71 proc.).
  • Dla wielu z kandydatek IT wejście do branży jest jednak trudne – tak uważa aż 75 proc. z nich. 40 proc. wskazuje, że nie wie, od czego zacząć, podobny odsetek nie jest w stanie odnaleźć pasującej do nich oferty pracy, a co trzecia respondentka przyznaje, że ma problem z wyborem odpowiedniej specjalizacji.
  • Ponad połowa pracujących w IT kobiet zajmuje się kodowaniem. I w tym przypadku największy odsetek z nich specjalizuje się w Backendzie (15 proc.), Frontendzie i Fullstacku (5,4 proc.). Część ankietowanych wskazała na DevOps oraz Big Data – po 4 proc., a także Security (2,8 proc), AI i Mobile – kolejno 2,4 i 2,6 proc.
  • Najczęściej wskazywanymi obszarami przez kobiety aspirujące do pracy w branży były kolejno: UX/UI (29,4 proc.), Testing (21,2 proc.), Frontend (16,3 proc.), Project Management (14,7 proc.), Design (13,6 proc.) i Business Analysis (13 proc.).

Zobacz także: Kobiety w IT – jak wygląda branża IT oczami kobiet? [2020]

Najbardziej kuszą zarobki i możliwości rozwoju. Umiejętności miękkie przepustką do kariery w IT

Co powoduje, że kobiety chcą pracować w IT? Jak pokazało badanie No Fluff Jobs, w głównej mierze kandydatkom IT chodzi o możliwość poszerzania swoich kompetencji i rozwoju w określonej dziedzinie (71 proc.), ale też o wynagrodzenie (71 proc.). Dla wielu z nich wejście do branży jest jednak trudne – tak uważa aż 75 proc. kandydatek do pracy w IT. 40 proc. kobiet wskazuje, że nie wie, od czego zacząć, podobny odsetek nie jest w stanie odnaleźć pasującej do nich oferty pracy, a co trzecia respondentka przyznaje, że ma problem z wyborem odpowiedniej specjalizacji.

A z kolei jaką umiejętność już pracujące w branży specjalistki IT uważają za najbardziej przydatną w pracy w branży? Jak się okazuje, w dużej mierze jest to umiejętność pracy w grupie (aż 92 proc. wskazań). Na umiejętność rozwiązywania problemów wskazało z kolei 86 proc. badanych kobiet, zaś zdolności analityczne – 82 proc. 

Kobiety w IT (2022) - dlaczego zdecydowałaś się pracować w branży IT?

Specjalizacje i technologie popularne wśród specjalistek i kandydatek IT

Z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs wynika, iż ponad połowa pracujących w IT kobiet zajmuje się kodowaniem. I w tym przypadku największy odsetek z nich specjalizuje się w Backendzie (15 proc.), Frontendzie i Fullstacku (5,4 proc.). Część ankietowanych wskazała na DevOps oraz Big Data – po 4 proc., a także Security (2,8 proc), AI i Mobile – kolejno 2,4 i 2,6 proc. Zapytane o to, z jakimi technologiami pracują na co dzień, prawie 30 proc, wskazało na SQL, nieco ponad 20 proc. JavaScript, 19,3 na HTML i CSS, a 15 proc. na Javę.

Jednak najwięcej badanych w tym pytaniu (46 proc.) odpowiedziało, iż na stanowisku, które obecnie piastują, nie jest wymagana umiejętność programowania. Wśród najpopularniejszych specjalizacji w tym przypadku wśród kobiet okazały się być Testing (18,6 proc.), Project Management (16 proc.), Business Analysis (11,1 proc.) i UX (9,3 proc.). 

Kobiety w IT (2022) - w jakiej specjalizacji IT pracujesz?

No Fluff Jobs postanowił również sprawdzić, które ze specjalizacji w IT są najbardziej pożądane wśród kandydatek do pracy w tym sektorze. Najczęściej wskazywanymi obszarami przez kobiety aspirujące do pracy w branży były kolejno: UX/UI (29,4 proc.), Testing (21,2 proc.), Frontend (16,3 proc.), Project Management (14,7 proc.), Design (13,6 proc.) i Business Analysis (13 proc.). 

Satysfakcja w pracy, możliwości awansu i podwyżek według specjalistek IT

Polskie specjalistki IT chwalą sobie pracę w sektorze technologicznym i polecają ją innym. 68 proc. kobiet z branży otrzymało w 2021 roku podwyżkę, a 3/4 wskazuje, że w obecnej firmie ma szansę na awans.

Praca w IT przynosi satysfakcję zdecydowanej większości biorących udział w badaniu specjalistek. Prawie 71 proc. badanych wskazało, że czują się spełnione w pracy. Dodatkowo 67 proc. specjalistek wskazało, że poleciłoby aktualnego pracodawcę swoim koleżankom i kolegom.

Za najważniejsze czynniki, które kształtują pozytywny odbiór branży, badane specjalistki IT wskazały możliwości rozwoju (88,4 proc.), wysokie zarobki (89,9 proc.) i otwartość firm na umożliwienie im pracy zdalnej (77,7 proc.). 

Kobiety w IT (2022) - jakich technologii/narzędzi używasz na co dzień?

Pobierz pełny raport „Kobiety w IT 2022”:

Badanie przeprowadzone zostało od 1 stycznia do 28 lutego 2022 roku na próbie 959 respondentek pracujących w sektorze IT oraz planujących pracę w branży. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: No Fluff Jobs