Google wzmacnia zaangażowanie w Polsce i rozszerza wsparcie dla Ukraińców

Google wzmacnia zaangażowanie w Polsce inwestując w zakup i rozwój swojej nowej warszawskiej siedziby. Jednocześnie firma rozszerza ogłoszone wcześniej wsparcie dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

Biuro Google w Warszawie - w kolorach niebieskim i żółtym
Biuro Google w Warszawie – w kolorach niebieskim i żółtym

Google zostanie właścicielem kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli, w którym w zeszłym roku wynajął przestrzeń i ulokował centrum rozwoju technologii chmurowych. Wartość inwestycji w zakup budynków i dalszy rozwój centrum wyniesie blisko 2,7 miliarda złotych.

Wraz z przejęciem i dalszym rozwojem kompleksu The Warsaw HUB, Google w swoich warszawskich biurach będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w zależności od potrzeb. Pracownicy Google mają możliwość zarówno pracy zdalnej, jak i w sposób hybrydowy – częściowo z biura, a częściowo z domu. Inwestycja w The Warsaw HUB zapewni firmie możliwości oferowania wszystkich tych modeli pracy.

“Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB” – powiedziała Ruth Porat, Senior Vice President oraz Chief Financial Officer Google i Alphabet. “Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie – jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom”. 

Google przekazuje 10 milionów dolarów dla polskich organizacji działających na rzecz uchodźców z Ukrainy

W ubiegłym tygodniu Google przekazał, że wesprze organizacje pozarządowe działające na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, którzy przybywają do Polski. Środki w wysokości blisko 40 milionów złotych trafią zarówno do organizacji świadczących bezpośrednią pomoc humanitarną oraz wsparcie w pierwszych tygodniach pobytu uchodźców w Polsce, jak i do inicjatyw, które starają się odpowiedzieć na ich długofalowe potrzeby.

Setki tysięcy Ukraińców i Ukrainek zostało zmuszonych opuścić swoje domy i szukać schronienia w Polsce. Google.org, charytatywny dział Google, przeznacza 10 milionów dolarów (blisko 40 milionów złotych) na wsparcie bieżących działań humanitarnych, pomoc uchodźcom i uchodźczyniom w ich pierwszych tygodniach pobytu w Polsce, a także na działania wspierające ich długofalowe potrzeby.

Aby wesprzeć trwające właśnie wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom przybywającym do Polski, w ramach zaangażowania w działania humanitarne dla Ukrainy, Google.org oraz pracownicy Google przekazują 2,6 miliona dolarów (ponad 10 milionów złotych) Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) – organizacji oferującej natychmiastową, bezpośrednią pomoc oraz wsparcie w ewakuacji ze stref objętych konfliktem, zapewniając transport do i z obszarów przygranicznych, a także zakwaterowanie oraz środki niezbędne do życia. pracowników Google, podwojonych przez Google.org. Wysokość wsparcia będzie rosnąć wraz Fundusze pochodzą bezpośrednio z darowizn z przekazywaniem kolejnych darowizn w przyszłości.

Google.org przekazuje również grant w wysokości 1 miliona dolarów (blisko 4 milionów złotych) Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, które jest częścią konsorcjum organizacji społecznych działających na rzecz pomocy uchodźcom i uchodźczyniom po ich przybyciu do Polski, i które składa się także z organizacji takich jak: Amnesty International (wsparcie komunikacyjne, rzecznictwo), Chlebem i Solą oraz Uchodźcy.info (wsparcie integracyjne i zakwaterowania), Helsińska Fundacja Praw Człowieka (wsparcie prawne i rzecznictwo), Stowarzyszenie Homo Faber (wsparcie integracyjne i humanitarne), Nomada Stowarzyszenie (działalność integracyjna), Fundacja Polskie Forum Migracyjne (wsparcie integracyjne i psychologiczne) oraz Dom Ukraiński (wsparcie społeczności ukraińskiej w Polsce).

Równie ważne jak odpowiedzenie na wyzwania trwającego kryzysu humanitarnego będą potrzeby uchodźców i uchodźczyń z wojny w Ukrainie, którzy zdecydują się – lub będą musieli – zostać w Polsce dłużej niż kilka następnych tygodni. Dlatego Google.org utworzy również fundusz o wartości 6,5 miliona dolarów (prawie 26 milionów złotych), który zostanie przeznaczony na rzecz organizacji pozarządowych w celu sfinansowania programów pomagających uchodźcom i uchodźczyniom w przesiedleniu się i adaptacji w nowym otoczeniu. W najbliższych tygodniach i miesiącach Google będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i ekspertkami, aby zidentyfikować i rozwijać inicjatywy, które najlepiej odpowiedzą na zmieniające się potrzeby osób przybywających do Polski – czy to w zakresie edukacji, kursów językowych, nowych umiejętności, przystosowania zawodowego i innych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: