Gdzie pracują elektrownie jądrowe w Ukrainie?

Sprawdź położenie i status aktywności leżących na terenie Ukrainy elektrowni jądrowych – stan na 4 marca 2022 roku.

Gdzie znajdują się elektrownie jądrowe na Ukrainie i jaki jest ich stan?
Gdzie znajdują się elektrownie jądrowe na Ukrainie i jaki jest ich obecny stan? (4 marca 2022)

Na terenie jednej z ukraińskich elektrowni jądrowych wybuchł pożar po rosyjskim ataku. Według informacji szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Mariano Grossiego, położony w bezpośrednim sąsiedztwie reaktorów ośrodek szkoleniowy zaporoskiej elektrowni jądrowej, został trafiony pociskiem.

Jak pokazuje infografika przygotowana przez serwis Statista, elektrownia jądrowa znajduje się na południowo-wschodniej Ukrainie. Region leży na terenie walk, ale 3 marca 2022 roku nie był okupowany przez Rosję.

MAEA poinformowała również, że według ukraińskiego rządu nie odnotowano zwiększonej radioaktywności w pobliżu elektrowni, a personel podjął „środki w celu zminimalizowania ryzyka”.

Przeczytaj także: Które kraje potępiają, a które popierają atak Rosji na Ukrainę?

Pod koniec lutego toczyły się walki w pobliżu miejsca reaktora jądrowego w Czarnobylu, gdzie w 1986 roku miała miejsce najgorsza katastrofa nuklearny w historii. Ruiny atomowe są teraz kontrolowane przez wojska rosyjskie. Z drugiej strony elektrownie jądrowe w Równem, Chmielnickim i Południowej Ukrainy nie są jeszcze pod rosyjskim dowództwem. Jeśli Putin nadal będzie dążył do przejęcia kontroli nad całą Ukrainą, te elektrownie jądrowe będą również zagrożone operacjami bojowymi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista