Część rosyjskich banków zostanie odcięta od SWIFT

W sobotę 26 lutego, USA i Unia Europejska zapowiedziały, że niektóre rosyjskie banki zostaną odłączone od systemu bankowego SWIFT.

logo SWIFT

Zachodnie kraje ogłosiły w sobotę, że wybrane rosyjskie banki zostaną usunięte z systemu bankowego SWIFT, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem, w którym obiecano „wspólne zapewnienie, że ta wojna będzie strategiczną porażką Putina”. Umowa – zawarta przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Kanadę i Wielką Brytanię – zapewnia odłączenie „wybranych rosyjskich banków” od międzynarodowego systemu płatności.

Porozumienie „nakłada restrykcyjne środki, które uniemożliwią rosyjskiemu bankowi centralnemu rozmieszczenie swoich międzynarodowych rezerw w sposób podważający wpływ naszych sankcji (…) Gdy siły rosyjskie rozpoczynają swój atak na Kijów i inne ukraińskie miasta, jesteśmy zdecydowani nadal nakładać na Rosję sankcje, które jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego i naszych gospodarek” – napisano w oświadczeniu.

Sobotnie ogłoszenie było ważnym krokiem krajów zachodnich w kierunku wyrządzenia poważnych szkód rosyjskiej gospodarce w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę. „Uniemożliwi im to działalność na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import” – powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Co to jest SWIFT?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFTStowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) – założone w 1973 roku międzynarodowa organizacja instytucji finansowych utrzymująca sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji. Każdy uczestnik SWIFT posiada swoje oznaczenie BIC.

SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to globalny system wymiany informacji i rozliczeń finansowych. To, że Rosja może zostać odłączona od SWIFT, sugerowali w ostatnich tygodniach amerykańscy ustawodawcy. Rosjanie odpowiadali z kolei, że gdyby do tego doszło, to dostawy ropy, gazu i metali do Europy zostałyby zablokowane.

SWIFT, z siedzibą w Belgii, po raz pierwszy uruchomił swoje usługi w 1977 roku, umożliwiając bankom na całym świecie komunikowanie się o transakcjach transgranicznych. Usunięcie Rosji z systemu może być ekonomicznie dewastujące dla tego narodu.

SWIFT zasadniczo „służy jako masowy czat grupowy dla światowych instytucji finansowych” i odgrywa kluczową rolę w globalnej komunikacji finansowej. Według SWIFT usługa łączy ponad 11.000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach i terytoriach oraz obsługuje średnio 42 miliony wiadomości dziennie.

Sobotnie ogłoszenie oznaczało zmianę opinii w kilku krajach, w tym w Niemczech, których minister spraw zagranicznych jeszcze w piątek powiedział, że ​​nie uważa, aby zakaz był najlepszym sposobem działania.

Jednocześnie zapowiedziano że nowe środki zaczną obowiązywać „w ciągu najbliższych dni”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Business Insider