Antonow AN-225 Mrija został zniszczony przez Rosjan

Największy samolot transportowy świata Antonow AN-225 Mrija został zniszczony podczas rosyjskiego ataku na lotnisko – poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych.

Samolot transportowy Antonow AN-225 Mrija

Finansowane przez USA media Radio Liberty opublikowało zdjęcie, które rzekomo przedstawia samolot w płomieniach. Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby, podczas rosyjskiego ataku został zniszczony największy samolot transportowy świata, Antonow AN-225 Mrija.

Kuleba napisał w niedzielę na Twitterze: „Może Rosja zniszczyła naszą „Mriję”. Ale nigdy nie będą w stanie zniszczyć naszego marzenia o silnym, wolnym i demokratycznym państwie europejskim – Zwyciężymy!”.

Samolot stacjonował na lotnisku Antonov – znanym również jako Lotnisko Hostomel. Illia Ponomarenko, reporterka obrony Kijowa, powiedziała w niedzielę, że samolot został zrujnowany „pod wpływem rosyjskiego ataku”. A finansowane przez USA media Radio Liberty udostępniły zdjęcie satelitarne, rzekomo pokazujące samolot w płomieniach.

Samolot, który po raz pierwszy wystartował w 1988 roku, był używany do transportu dużych ilości pomocy humanitarnej na całym świecie, zwłaszcza w krótkim czasie. Służył również do przenoszenia sowieckiego statku kosmicznego.

Rosyjskie loty zostały zakazane z wielu krajów europejskich w ramach sankcji nałożonych przez UE i USA.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Business Insider