Mac w klawiaturze w najnowszym patencie Apple’a

Apple patentuje projekt komputera Mac w klawiaturze (Mac-Inside-a-Keyboard), kojarzące się z komputerami domowymi z lat 80.

Mac w klawiaturze - patent Apple (2022)

Firma Apple bada możliwość zintegrowania w pełni funkcjonalnego Maca z klawiaturą, przypominającego domowe komputery z lat 80., takie jak Commodore 64 i Sinclair ZX Spectrum. Koncepcję tę ujawniło amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych (U.S. Patent and Trademark Office) w nowym zgłoszeniu patentowym Apple’a zatytułowanym „Komputer w urządzeniu wejściowym” (Computer in an input device), który opisuje grubszą obudowę w stylu Magic Keyboard ze „wszystkimi elementami komputera o wysokiej wydajności” zintegrowanymi pod maską.

Patent opisuje koncepcję takiego urządzenia, które można podłączyć do oddzielnego zewnętrznego wyświetlacza za pomocą jednego portu I/O zaprojektowanego do odbioru zarówno danych, jak i zasilania, a także możliwość bezprzewodowego sparowania z gładzikiem lub myszą w celu uzyskania dodatkowego wejścia.

Chociaż przenośne urządzenia komputerowe, takie jak laptopy i tablety, można zadokować w stacji biurowej lub domowej, która zawiera dodatkowy wyświetlacz, aby zapewnić działanie podobne do komputera stacjonarnego, urządzenia te nadal wymagają dodatkowego zestawu danych wejściowych urządzenia imitujące komputer stacjonarny.

Ponadto, główny wyświetlacz urządzeń, takich jak laptopy i tablety, często może nie być używany, gdy urządzenie jest zadokowane do stacji, która zawiera dodatkowy wyświetlacz, co zwiększa potencjalnie niepotrzebny rozmiar i koszt takich przenośnych urządzeń komputerowych.

Opisane tutaj urządzenia obliczeniowe mogą zawierać jeden lub więcej elementów obliczeniowych w urządzeniu wejściowym, aby można było umieścić przenośne komputery stacjonarne w dowolnej lokalizacji, mającej jeden lub więcej monitorów komputerowych. Na przykład użytkownik może przenosić klawiaturę, w której mieści się komputer, zamiast nosić cały laptop z klawiaturą. Ponieważ pewna forma urządzenia wejściowego jest często wymagana do interakcji lub współpracy z urządzeniem komputerowym, włączenie komponentów komputerowych w obudowie urządzenia wejściowego może wyeliminować potrzebę nadmiarowych zestawów urządzeń wejściowych i zmniejszyć liczbę komponentów, które muszą być transportowane przez użytkownika.

Klawiatura-komputer (patent Apple. 2022)
Klawiatura-komputer (patent Apple. 2022)

Co więcej, komputer w klawiaturze może wyeliminować dodatkowe komponenty, takie jak wyświetlacze, które nie są wymagane, gdy jest używane z samodzielnym monitorem komputerowym, zmniejszając w ten sposób koszty i rozmiar.

Apple sugeruje, że umieszczając komponenty komputerowe w klawiaturze, może to umożliwić użytkownikowi noszenie pojedynczego urządzenia, które może służyć za komputer stacjonarny w dowolnym miejscu z jednym lub większą liczbą zewnętrznych wyświetlaczy.

W niektórych przykładach wykonania, urządzenie zawiera gładzik „połączony” z obudową, podczas gdy w innych urządzenie jest składane, a obszar klawiatury obejmuje „wyświetlacz pomocniczy” z grafiką lub sama klawiatura jest wirtualnie wyświetlana z projektora znajdującego się wewnątrz obudowy .

Pozostała część patentu szczegółowo bada różne konfiguracje wewnętrznych komponentów komputera w przestrzeni zapewnionej przez obudowę klawiatury.

Firma Apple złożyła w przeszłości patenty na klawiatury, w tym na klawiaturę, która wykorzystuje panel dotykowy podobny do paska dotykowego, który rozciąga się na cały układ klawiatury, ale jest to pierwszy patent sugerujący faktyczne włączenie komputera do samej klawiatury.

Podobnie jak w przypadku każdego zgłoszonego patentu, jest mało prawdopodobne, aby technologia ta pojawiła się wkrótce w jakimkolwiek produkcie, jeśli w ogóle, ale daje ciekawe spojrzenie na to, jak Apple rozważa modyfikować projekty komputerów Mac, które mogą ostatecznie zastąpić lub być oferowane razem z komputerem Mac mini w środku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | MacRumors