Sprawdzamy, jak działa lil SOLID 2.0?

Czy ten podgrzewacz tytoniu wykurzy papierosy z polskich ulic? Sprawdzamy, jak sobie radzi w praktyce lil SOLID 2.0.

lil SOLID 2.0 od IQOS

Przypominamy, że opisane w tym artykule urządzenie służy do podgrzewania wyrobu tytoniowego, który powoduje uzależnienie i szkodzi zdrowiu! Najlepiej nie wdychać do płuc niczego poza świeżym powietrzem!

Gdyby 10 lat temu ktoś mi powiedział, że nowe technologie będą w stanie zmienić nawet tak analogową branżę jak tytoniowa, to pewnie popukałbym się w czoło. A dzisiaj niektóre z koncernów tytoniowych inwestują krocie w nowe technologie i tworzą urządzenia, które mają być obiektywnie mniej szkodliwe od palenia papierosów. Jedną z takich nowości jest skierowany do palaczy podgrzewacz tytoniu lil SOLID 2.0. To jedna z najtańszych technologicznych propozycji dla palaczy w naszym kraju. Czego mogą się spodziewać płacąc za nie 49 zł? Sprawdziliśmy!

Najpierw ciekawostka

Na opakowaniunajnowszego modelu podgrzewacza tytoniu lil SOLID 2.0 widnieje logo innego podgrzewacza tytoniu (IQOSa). Nie oznacza to jednak, że producentem lila jest ta sama firma, która produkuje też IQOSa. Za najnowszym podgrzewaczem stoi KT&G, firma z Korei Południowej. Skąd w takim razie logo IQOS na pudełku? Po pierwsze, firma od IQOSa odpowiada za dystrybucję urządzenia KT&G w naszym kraju. Po drugie, to wskazówka dla palaczy, że lil SOLID 2.0 spełnia standardy stawiane produktom takim jak IQOS.

Ale różnice między tymi podgrzewaczami widać gołym okiem. lil SOLID 2.0 to jednoczęściowe urządzenie: ładowarka i waporyzator tytoniu są zamknięte w jednej, prostokątnej, dość obłej bryle. Urządzenie waży 84 gramy, co sprawia że jest lekkie i poręczne. Ma około 10 cm długości, 3 cm szerokości i 20 cm średnicy. 

Czym jest nowe urządzenie?

Sam podgrzewacz wykonany jest z błyszczącego plastiku i dostępny jest w dwóch kolorach (niebieski i czarny). Na górze znajduje się miejsce na wkład tytoniowy. Po boku ma podświetlany przycisk włączania (dioda LED), którego kolor sygnalizuje też stopień naładowania baterii: niebieski oznacza w pełni naładowaną, a czerwony małą moc, dlatego wkrótce należy podłączyć się za pomocą kabla typu USB-C do ładowarki. Samo urządzenie umożliwia podgrzanie 3 wkładów z rzędu i nawet do 25 wkładów tytoniowych na jednym pełnym naładowaniu baterii (zastosowano baterię o mocy 2900 mAh). I to jego pierwszy plus. Bo żaden inny podgrzewacz na rynku nie zbliża się do tej liczby. Miganie diody LED i wibracje urządzenia ułatwiają jego użytkowanie, np. zapowiadając koniec podgrzewania wkładu na około 30 sekund przed czasem. 

Całkowite naładowanie rozładowanego urządzenia trwa natomiast niecałe 2 godziny. Trochę długo, ale tragedii nie ma. 

Warto od razu zaznaczyć, że tytoń – nawet ten podgrzewany – jest uzależniający i szkodzi zdrowiu. W przeciwieństwie od tradycyjnych papierosów jednak, ten podgrzewany jest mniej toksyczny niż ten spalany. Badania naukowe (i nie mówimy tu o tych finansowanych przez producentów) wskazują, że podgrzewanie tytoniu może być znacznie mniej szkodliwe od jego palenia. Powstający w trakcie podgrzewania aerozol nikotynowy  nie zawiera aż tylu szkodliwych substancji, które dostają się do płuc z dymem podczas palenia papierosów. Dla palacza wiadomość jest prosta: zamiana papierosa na podgrzewacz to mały krok w dobrą stronę, jeśli ten duży krok, czyli rzucenie nałogu, na razie nie wchodzi u niego w rachubę.

Co to jest HNB?

lil SOLID 2.0 należy do grupy produktów tzw. HNB (z ang. Heat Not Burn), czyli podgrzewanie, a nie spalanie. W praktyce ten żargon oznacza trzy rzeczy. 

 1. Tytoń w HNB się nie spala, więc podgrzewacz nie wydziela dymu ani popiołu jak papieros. Ale wydziela aerozol, w którym jest ta sama uzależniająca nikotyna. 
 2. Dzięki brakowi spalania HNB wydzielają znacznie niższą niż papierosy ilość związków szkodliwych dla płuc (i nie tylko), nie ma w nich np. substancji smolistych. 
 3. Ponieważ HNB nie palą się tak jak papierosy, to podgrzany wkład nie wydziela tzw. bocznego strumienia dymu, jak po odpaleniu papierosa. A to znaczy, że nie podgrzewacz w odróżnieniu od papierosa nie powoduje tzw. biernego palenia. 

Samo urządzenie podgrzewa wkład tytoniowy równomiernie od środka za pomocą igły grzewczej i od zewnątrz poprzez indukcję. Podobnie jak inne modele podgrzewaczy ma on być tzw. “bezdymną alternatywą” dla dorosłych palaczy, którzy dalej paliliby papierosy. 

Wraz z nowym podgrzewaczem lil SOLID 2.0 w sklepach pojawiły się też wkłady przeznaczone do tego urządzenia, chociaż pasują też te do IQOSa.

Sprawdź najważniejsze cechy i możliwości tego urządzenia. Za lil SOLID 2.0 trzeba wydać 49 zł – można kupić go w punktach IQOS i u innych sprzedawców detalicznych.

cechy

Cechy i jakość wykonania

lil SOLID 2.0 jest jednoczęściowy i dostępny w 2 kolorach

Opakowanie z lil SOLID 2.0 zawiera akcesoria do ładowania urządzenia w tym: zasilacz sieciowy AC i kabel USB-C, a także nasadkę i nakładkę, dostępne w dwóch kolorach: Stone Gray lub Cosmic Blue. Sam podgrzewacz wykonany jest z błyszczącego plastiku. Na górze znajduje sie miejsce na wkład tytoniowy a po boku podświetlany przycisk włączania.

Najważniejsze cechy podgrzewacza lil SOLID 2.0

igła grzewcza

lil SOLID 2.0 wykorzystuje technologię do podgrzewania tytoniu za pomocą igły grzewczej

bez ognia

tytoń jest podgrzewany, nie ma ognia ani popiołu, dzięki czemu nie ma zapachu dymu papierosowego

do 25 podgrzewań

na jednym ładowaniu wystarcza na podgrzanie 25 wkładów

3 wkłady

można podgrzać 3 wkłady z rzędu

korzystanie

Jak korzystać z lil SOLID 2.0?

Obsługa jest prosta i intuicyjna – wystarczy jedno naciśnięcie

 1. Przed pierwszym użyciem lil SOLID 2.0 należy wybudzić urządzenie naciskając i przytrzymując przycisk przez 2 sekundy lub podłączając ładowarkę do ładowania. Pełne naładowanie lil SOLID 2.0 trwa około 2 godziny i wystarcza na około 25 wkładów.
 2. Aby otworzyć lil należy przesunąć wieczko komory grzewczej w górnej części urządzenia.
 3. Teraz można włożyć wkład tytoniowy przeznaczony do urządzenia lil SOLID 2.0 do komory grzewczej częścią tytoniową skierowaną w dół i nacisnąć wkład, aż dotknie dolnej części komory grzewczej.
 4. Należy przyciskać przycisk przez 2 sekundy, aż urządzenie zacznie wibrować i rozpocznie się proces podgrzewania.
 5. Po zakończeniu procesu rozgrzewania (około 25 sekundach) urządzenie z wkładem tytoniowym jest gotowe do użycia.

Czas użycia urządzenia wynosi do 5 minut lub do 14 zaciągnięć, w zależności od tego co nastąpi wcześniej. Dodatkowo można podgrzać 3 wkłady tytoniowe jeden po drugim.

 1. Na 30 sekund przed zakończeniem podgrzewania lub kiedy pozostaną do końca 3 zaciągnięcia, urządzenie zawibruje jeden raz, a dioda LED statusu będzie migać na niebiesko aż do końca użytkowania.
 2. Gdy sesja dobiega końca dioda LED statusu i urządzenia wyłączają się automatycznie.
 3. Aby usunąć wkład tytoniowy, trzeba przekręcić go 3 razy lub więcej w jedną, wybraną stronę.
 4. Na koniec należy przesunąć i zamknąć wieczko komory grzewczej w górnej części urządzenia.

Jak sprawdzić poziom naładowania?

Aby sprawdzić poziom naładowania urządzenia lil SOLID 2.0, należy nacisnąć przycisk lub podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego, za pomocą dołączonego kabla USB i zasilacza sieciowego.

O statusie naładowania baterii informują następujące kolory:

 • Niebieski: 100 ~ 60% — urządzenie gotowe do użycia
 • Jasnoniebieski: 60 ~ 30% — wystarczająca ilość naładowanej baterii 
 • Pomarańczowy: 30 ~ 1% — czas naładować urządzenie 
 • Czerwony: 0% — urządzenie wymaga naładowania
Statusy naładowania lil SOLID 2.0

Aby naładować lil SOLID 2.0, podłącz urządzenie do gniazdka elektrycznego przy pomocy znajdującego się w zestawie kabla USB i zasilacza sieciowego. 

 1. Pełne ładowanie urządzenia lil SOLID 2.0  po podłączeniu go do gniazdka elektrycznego trwa około 2 godziny.
 2. Podczas ładowania urządzenia dioda LED statusu miga.
 3. Po pełnym naładowaniu urządzenia dioda LED statusu gaśnie.

Jak zresetować lil SOLID 2.0?

Gdy dioda LED statusu miga na czerwono 5 razy oznacza to, że urządzenie działa nieprawidłowo i należy je zresetować. 

 1. Aby zresetować urządzenie lil SOLID 2.0, należy trzymać przyciśnięty przycisk przez 8 sekund, nawet jeśli wystąpią wibracje urządzenia po 2 sekundach.
 2. Dioda LED statusu zamiga dwukrotnie na czerwono, pomarańczowo, jasnoniebiesko i niebiesko.
 3. Po całkowitym zresetowaniu urządzenia dioda LED statusu świeci się na jasnoniebiesko przez 1 sekundę, podczas gdy urządzenie dwukrotnie wibruje.
specyfikacja

Specyfikacja techniczna urządzenia

Najważniejsze parametry techniczne lil SOLID 2.0

kolorystyka Cosmic Blue (Niebieski) 
Stone Grey (Ciemny szary)
waga 84 gramy
wymiarywysokość: 105,7 mm
szerokość: 30,8 mm
średnica: 21,4 mm
bateria2900 mAh
łączeUSB-C
zakres temperaturpodczas ładowania:  0°C — 42°C  
podczas użytkowania:  20°C — 58°C
długość działania przy pełnym naładowaniu do 25 wkładów tytoniowych (w zależności od warunków użytkowania oraz cyklu życia baterii) 
długość podgrzewania jednego wkładudo 5 minut lub do 14 zaciągnięć
czas do pełnego naładowania baterii2 godziny
podsumowanie

Dla kogo jest lil SOLID 2.0?

Plusy i minusy, przeznaczenie i ocena końcowa.

lil SOLID 2.0, podobnie jak podgrzewacze IQOS (3 Duo lub 2,4 Plus), jest produktem bezdymnym, jednak ich oferty produktowe różnią się. Wybór urządzenia zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.

lil SOLID 2.0 IQOS
2 kolory urządzeń do wyboruwiele wariantów kolorystycznych,
dzięki dodatkowym nakładkom w wielu kolorach
2 warianty wkładów tytoniowychwiele wariantów wkładów tytoniowych
brak możliwości personalizowania za pomocą dodatkowych akcesoriówponad 500 opcji personalizacji urządzenia
jest to jednoczęściowe urządzeniejest to dwuczęściowe urządzenie
brak łączności i aktualizacji oprogramowania podgrzewaczałączność z aplikacją mobilną przez Bluetooth/NFC – możliwa samodzielna aktualizacja oprogramowania

Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, lil SOLID 2.0 wydaje się dobrą propozycją dla tych palaczy, którzy nie są jeszcze pewni czy taki podgrzewacz zastąpiłby im palenie tradycyjnych papierosów. Dodatkowo mogą skorzystać z 14-dni na przetestowanie urządzenia, co może ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. 

Doświadczenia z użytkowania lila są trochę inne niż w przypadku IQOSa, ze względu na kształt tego urządzenia czy sposób podgrzewania w nim tytoniu. Najdłużej obecny na naszym rynku IQOS jest jednak o wiele bardziej poręczny i smukły niż lil. Ma też o wiele większe możliwości personalizacji, których w lilu brakuje. Ale to wszystko rekompensuje tu cena, która ma szansę skłonić wielu naszych palaczy do wypróbowania technologicznej alternatywy i do zamiany zapalniczki na podgrzewacz. 

Pamiętam jeszcze, jak pierwsze modele podgrzewaczy tytoniu były dla palacza wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych. Po kilku latach ta technologia stała się o wiele bardziej przystępna dla portfeli palących, bo dzisiaj podgrzewacze kosztują znacznie mniej. Na naszych ulicach nadal oczywiście królują papierosy, ale warto przyglądać się takim technologiom, które mogą zgasić palenie szybciej, niż mogłoby nam się wydawać… 

Ten produkt jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłych palaczy, jest to wyrób tytoniowy, który szkodzi zdrowiu i jest uzależniający. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne