Roboto Serif firmy Google ma zwiększać czytelność tekstu na ekranie

Poznaj nowy krój pisma od Google’a o minimalistycznym wyglądzie, zoptymalizowanym pod kątem czytelności w dowolnym rozmiarze.

Nowy font Roboto Serif

Google ogłosiło nowy krój pisma, który powinien nieco ułatwić czytanie tekstów online. Nowy font Roboto Serif został bowiem zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wygodnego czytania na różnych rozmiarach ekranu i w druku. Można go pobrać i używać za darmo. Dołączył on do czterech innych czcionek z rodziny Roboto.

Wiele się zmieniło od początków internetu, kiedy istniało tylko kilka krojów pisma zaprojektowanych tak, aby ułatwić czytanie tekstów na ekranach o niskiej rozdzielczości, ale w 1996 roku ludzie spędzali mniej niż 30 minut miesięcznie na przeglądaniu sieci.

Jednak obecnie, według nowszych badań, spędzamy w internecie średnio siedem godzin dziennie. Aby zapewnić idealne wrażenia podczas czytania przez dłuższy czas, Google ogłosiło w czwartek nowy krój pisma, który ma sprawiać, że ​​czytanie online jest „bardziej komfortowe”.

Google zleciło stworzenie nowej czcionki firmie Commercial Type. Roboto Serif dołącza do rodziny czcionek Roboto, która obejmuje również Roboto Sans, Mono, Slab i Condensed. Greg Gazdowicz z Commercial Type i jego zespół eksperymentowali z różnymi proporcjami, kontrastami i kształtami, aby poprawić czytelność czcionki.

Google Font: Roboto Serif – przykłady liter i cyfr

Font został „zaprojektowany od podstaw jako czcionka zmienna” z czterema osiami:

  • waga: 100–900
  • szerokość: skondensowana, regularna, poszerzona
  • rozmiar optyczny: z rozmiarem lub bez, 8–144
  • nachylenie: -50–100

Naszym celem było stworzenie kroju pisma, którego można by użyć do długich tekstów dziennikarskich lub powieści – czegoś bardzo długiego i zawiłego; wciągającego fragmentu tekstu, który czyta się na telefonie – bez narzekaniapowiedział Gazdowicz.

Roboto Serif – optical size

Rezultatem jest krój pisma z czterema zmiennymi osiami i sześcioma rozmiarami optycznymi (mikro, mały tekst, tekst, deck, wyświetlacz i plakat). Jego wagę, szerokość, rozmiar i gatunek można regulować. Można także wybrać jedną z dziewięciu wersji czcionki.

Sarah Daily, konsultantka Google Fonts, napisała w poście na blogu: Wynikająca z tego estetyka harmonizuje z resztą nadrodziny Roboto, zamiast powielać ją w formie szeryfowej. Z krzywymi zakotwiczonymi do decydujących końcówek, jest minimalny, wystarczy „szept” szeryfa.

Roboto Serif jest dostępny do pobrania za pośrednictwem Google Fonts i można z niego korzystać bezpłatnie. Powinien być łatwy do odczytania na różnych rozmiarach ekranu, w tym na najlepszych telefonach i laptopach, a także w druku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google | Android Central