Wartość Apple’a kontra największe firmy z reszty świata

Sprawdź porównanie kapitalizacji rynkowej firmy Apple z firmami o największej kapitalizacji na poszczególnych kontynentach.

Porównanie kapitalizacji rynkowej firmy Apple z firmami o największej kapitalizacji na poszczególnych kontynentach (stan na 9 lutego 2022 roku).

Lista najcenniejszych światowych firm znajduje się w Ameryce Północnej, a Apple znajduje się obecnie na szczycie tego prestiżowego stosu. Na powyższej infografice serwis Statista zestawił firmę Apple z resztą świata, aby zobaczyć, jak największa spółka publiczna każdego kontynentu wypada w porównaniu z potęgą giganta technologicznego z Cupertino.

Oczywiście Apple wygrywa, ale interesującą częścią jest stopień, w jakim przegrywają najcenniejsze firmy z każdego regionu, porównując ich dane dotyczące kapitalizacji rynkowej.

Azja posiada najsilniejszego pretendenta. Saudi Aramco, znane też jako Saudi Arabian Oil Company, na początku lutego 2022 roku osiągnęło kapitalizację rynkową wynoszącą 1,98 biliona dolarów – to 69,5 procent z 2,85 biliona dolarów Apple’a.

Następna w kolejce jest Europa. Tam walka już zaczyna być bardzo jednostronna, a luksusowy konglomerat LVMH wygląda świetnie, gdy wchodzi na ring, ale nie zadaje żadnych ciosów: jego kapitalizacja rynkowa w wysokości 408 miliardów dolarów i stanowi tylko 14,3 procent wielkości jego przeciwnika wagi ciężkiej.

Na tym kończy się zgodność kategorii wagowej. Najcenniejsza firma wydobywcza w Oceanii, BHP z siedzibą w Melbourne, ma kapitalizację rynkową równą 8,5% kapitalizacji Apple’a, podczas gdy Petrobras z Ameryki Południowej osiąga zaledwie 3%. Pomimo tego, że jest najcenniejszą spółką publiczną w Afryce, kapitalizacja rynkowa południowoafrykańskiego wydawnictwa Naspers wynosi zaledwie 1,2 procent z prawie 3 bilionów przypisywanych firmie Apple Inc.

Ameryka PółnocnaApple – 2,85 bln USD
AzjaSaudi Arabian Oil Company – 1,98 bln USD (69,5%)
EuropaLVMH – 408 mld USD (14,3%)
OceaniaBHP – 240,7 mld USD (8,5%)
Ameryka PołudniowaPetrobras – 86,7 mld USD (3%)
AfrykaNaspers – 34,3 mld USD (1,2%)
W nawiasie procent wartości kapitalizacji rynkowej firmy Apple (%)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista