Google wspomina pionierki nauki z okazji ich dnia!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce 2022 – z tej okazji Google prezentuje najsławniejsze pionierki nauki.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce 2022
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce 2022

Różnorodny wkład, jaki kobiety wniosły do świata nauki jest niezaprzeczalną częścią historii postępu naukowego ludzkości. I chociaż podejmuje się coraz więcej wysiłków, aby zapewnić tym bohaterkom należne uznanie, wiele kobiet stojących za wynalazkami i odkryciami, które ukształtowały naszą rzeczywistość, pozostaje w ukryciu.

Dlatego właśnie z okazji obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce a Google zaprezentowało z tej okazji zupełnie nowe miejsce na Google Arts & Culture pod nazwą Kobiety w kulturze. Przeglądanie kolekcji najlepiej zacząć od zapoznania się z sylwetkami sześciu kobiet nauki, które powinniśmy dobrze znać, w tym

  • Pierwsza programistka na świecie – Ada Lovelace jest znana jako pierwsza programistka w historii. Jednak musiało upłynąć trochę czasu, zanim została uznana za geniuszkę – programowanie komputerowe weszło do mainstreamu. dopiero po wielu latach. Dziś Ada Lovelace jest uznawana za pionierkę w dziedzinie programowania komputerowego. Ponadto nazwano na jej cześć standardy języka ANSI i ISO.
  • Pierwsza naukowczyni z doktoratem w IndiachAsima Chatterjee zajmowała się chemią organiczną i w trakcie swojej kariery zawodowej osiągnęła wiele sukcesów. W 1944 r. obroniła doktorat w Kalkucie, a w 1961 r. za osiągnięcia w dziedzinie fitomedycyny zdobyła najbardziej prestiżową nagrodę naukową Indii – nagrodę Shanti Swarup Bhatnagar.. Zaledwie 14 lat później nagrodę tę otrzymała ponownie inna kobieta. 
  • Pierwsza kobieta, która kierowała obserwatorium astronomicznym we Włoszech – w 1964 r. włoska astrofizyczka Margherita Hack została mianowana profesorką astronomii na Uniwersytecie w Trieście, a także dyrektorką Obserwatorium Astronomicznego w Trieście – tym samym stała się pierwszą kobietą we Włoszech na takim stanowisku w tej dziedzinie. 
  • Pierwsza Afroamerykanka, która odbyła podróż kosmiczną – astronautka NASA, inżynierka i lekarka, Mae C. Jemison, była pierwszą Afroamerykanką, która podróżowała w kosmosie. W 1992 r. była członkinią załogi wahadłowca kosmicznego NASA Endeavour i prowadziła eksperymenty nad stanem nieważkości i chorobą lokomocyjną w kosmosie.
  • Pierwsza na świecie inżynierka aeronautykiElsie MacGill była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł inżynierki lotniczej (Toronto, 1929 r.). Stawiając czoła wyzwaniom – zarówno osobistym, jak i zawodowym – zgromadziła wyjątkową listę kolejnych „pierwszych” osiągnięć: była pierwszą Kanadyjką, która uzyskała dyplom z inżynierii elektrycznej, pierwszą kobietą, która zaprojektowała samolot i pierwszą kobietą, która została przyjęta do Instytut Inżynierii Kanady. 
  • Pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizykiMaria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki (1903 r.) za badania nad promieniotwórczością.Niedługo później zdobyła Nobla również z dziedziny chemii. Do dzisiaj pozostaje jedną z czterech osób i jedyną kobietą wśród nagrodzonych więcej niż raz oraz jedyną osobą nagrodzoną w dwóch naukach przyrodniczych. Urodzona w Warszawie naukowczyni była również pierwszą kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie i pierwszą damą wśród członków Akademii Medycznej w Paryżu. Jest również pierwszą kobietą, której szczątki spoczęły w paryskim Panteonie. 

Więcej sylwetek inspirujących kobiet i dziewczyn ze świata nauki możecie znaleźć w naszej kolekcji Kobiety w kulturze. Co więcej, kolekcja pozwala przyjrzeć się także innym obszarom, w których wpływ kobiet był niebagatelny – od praw obywatelskich, przez sport i sztukę po modę i wiele innych. Kolekcja dostępna jest na platformie Google Arts & Culture oraz w aplikacjach na iOS i Androida. 

Jeśli znacie kobiety zajmujące się nauką, dziś jest dzień, aby je uczcić – choć każdy dzień powinien być okazją do docenienia i podkreślenia osiągnięć kobiet w miejscu pracy i poza nim. Zapoznajcie się z projektem #IamRemarkable, aby dowiedzieć się, jak sprawić, by kobiecy głos był słyszalny. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

autorka tekstu: Luisella Mazza, Head of Global programs and operations, Google Arts & Culture
adaptacja: Elżbieta Różalska, Communications Manager, Google Polska