Dron Seasam autonomicznie podąża za nurkami i wykonuje podwodne zadania

Seasam od Notilo Plus może działać jako autonomiczny podwodny dron lub jako półautonomiczny pojazd zdalnie sterowany.

Podwodny dron Seasam (Notilo Plus)

Wyprodukowany przez francuską firmę Notilo Plus zajmującą się technologiami morskimi, podwodny dron Seasam po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2019 roku. Niedawno zwrócił na siebie uwagę, gdy pojawił się w horrorze The Deep House, w którym para nurkująca z akwalungiem bada podwodny nawiedzony dom… i tak, to fajna przesłanka do filmu.

Seasam jest w stanie bezprzewodowo śledzić i nagrywać materiał wideo w jakości HD swojego nurkującego użytkownika. Robi to dzięki połączeniu technologii akustycznej i komputerowej wizji.

Z odległości nawet kilkudziesięciu metrów jest w stanie namierzyć sygnały akustyczne emitowane przez centralkę niesioną przez użytkownika. Pozwala to znaleźć osobę nawet w nocy lub w warunkach słabej widoczności. Gdy zbliży się wystarczająco blisko, dron używa wbudowanej kamery 1080p (30 klatek na sekundę) i systemu rozpoznawania wizualnego, aby faktycznie wykryć nurka. W tym czasie wykorzystuje własny system sonaru do wykrywania i omijania przeszkód.

Materiał wideo i inne dane zarejestrowane przez Seasam są automatycznie przesyłane na platformę Notilo Cloud

Jednostka sterująca jest również wykorzystywana do wysyłania poleceń/sygnałów akustycznych do Seasama. Chociaż użytkownik nie może właściwie sterować dronem, może dostosować jego odległość/kąt, włączyć reflektory i rozpocząć lub zatrzymać nagrywanie. Dodatkowo można ustawić go tak, aby poruszać się przed nim (aby podążać za nim), krążył wokół nurków, gdy się zatrzymają, pozostawał w miejscu, wynurzał się sam lub zbliżał się do nurków, aby mogli go chwycić i ręcznie skierować na to, co chcą sfilmować.

Podobnie jak iBubble, Seasam może być zdalnie obsługiwany z powierzchni. Można to zrobić podłączając go do długiego, zwijanego kabla komunikacyjnego. Następnie użytkownik używa pilota ręcznego wyposażonego w tablet, aby nim sterować i oglądać jego wideo w czasie rzeczywistym. Za pomocą tej samej technologii rozpoznawania wizualnego, której używa do śledzenia nurków, Seasam (ale nie iBubble) może następnie zostać poinstruowany, aby utrzymywał cele, takie jak sekcje kadłuba statku, doki lub konstrukcje podwodne, aby poruszać się wokół nich – lub z nimi, jeśli są mobilne.

W przypadku Seasama inną opcją zdalnego sterowania jest wykorzystanie zmotoryzowanego miniaturowego statku nawodnego znanego jako Navigator. Jest połączony z dronem krótszym kablem i bezprzewodowo komunikuje się z operatorem przez Wi-Fi. Oznacza to, że kabel musi być tylko nieco dłuższy niż wymagana głębokość nurkowania drona.

Dodatkowo, ponieważ Nawigator jest w stanie określić podwodną lokalizację Seasama względem siebie, jest w stanie podać współrzędne GPS dla wszystkiego, co wykryje dron. Podczas gdy iBubble musi nagrywać materiał na GoPro dostarczonym przez użytkownika, Seasam wykorzystuje zintegrowaną kamerę zarówno do nawigacji, jak i nagrywania wideo.

Specyfikacja Seasama

Podstawowa specyfikacja techniczna podwodnego drona Seasam:

  • jest wyposażony w siedem silników;
  • ma maksymalną głębokość nurkowania 100 m (328 stóp) (iBubble jest przystosowany do 60 m lub 197 stóp);
  • może działać przez 1,5 godziny po 2,5-godzinnym ładowaniu wymiennej baterii litowo-jonowej 6600 mAh;
  • waży 9 kg (20 funtów) poza wodą;
  • wykorzystuje dwa zintegrowane reflektory LED o jasności 1000 lumenów.

W przeciwieństwie do iBubble, większość jego sprzętu i oprogramowania można aktualizować – na przykład można go wyposażyć w 4-godzinną baterię, kamerę 4K lub światła o jasności 10.000 lumenów, a ponadto ma u góry uchwyt na czujniki innych firm i inne urządzenia.

Ceny za Seasam zaczynają się od 12 000 € (około 13 623 USD).

Podwodny dron Seasam (Notilo Plus)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Notilo Plus | edgeROV | New Atlas