Czy Disney+ może dogonić Netflixa i Amazon Prime Video?

Usług streamingowych jest coraz więcej, a wiernych użytkowników do podziału praktycznie tyle samo – kto może zyskać, a kto stracić?

Liczba krajów, w których dostępne są największe usługi VoD na świecie (styczeń 2022 r.)
Liczba krajów, w których dostępne są największe usługi VoD na świecie (styczeń 2022 r.)

Netflix i Amazon od dawna dzielą między sobą tort strumieniowego przesyłania wideo z perspektywy globalnej, dopóki Walt Disney Company nie uruchomił usługi Disney+ w listopadzie 2019 roku. Wraz z ogłoszeniem dodania kolejnych 42 krajów (w tym Polskę) do ekspansji na nowe obszary latem 2022 roku, usługa streamingowa Disneya dotrze do ludzi w ponad 100 regionach na całym świecie. Czy to wystarczy, aby zmierzyć się z gigantami VoD?

Jak pokazują dane firm i badania serwisu Statista, Disney+ najprawdopodobniej jeszcze przez jakiś czas pozostanie na czwartym miejscu, jeśli chodzi o największy zasięg (liczbę dostępności w krajach na świecie). Chociaż usługa wyprzedza iQiyi pod względem subskrybentów, dzięki trwającemu, ale hamującemu wzrostowi w 2021 roku, chińska usługa przesyłania strumieniowego założona w Pekinie w 2010 roku jest dostępna niemal na całym świecie.

Z drugiej strony, łączna liczba abonentów platform wideo, takich jak Tencent, Tencent Video i WeTV, przekracza liczbę subskrybentów usługi przesyłania strumieniowego Disneya, podczas gdy platformy te są oficjalnie dostępne tylko w 14 krajach, głównie Azji Południowo-Wschodniej.

Pomimo spowalniającego wzrostu, firma Walt Disney Company spodziewa się, że jej usługa przesyłania strumieniowego będzie dostępna w 160 krajach do 2023 roku – zgodnie z oświadczeniami firmy,. Rebecca Campbell kieruje nowo utworzoną jednostką ds. treści i operacji międzynarodowych, aby wesprzeć wysiłki usługi w zakresie ekspansji.

Usługi wideo na żądanie oparte na abonamencie przekształciły się z trendu w podstawę ekonomiczną, a wiele sieci telewizyjnych i firm rozrywkowych, takich jak HBO, NBC i AMC, uruchamiało swoje własne platformy z mieszanym sukcesem. Według danych Digital TV Research przychody sektora abonamentowego VoD wzrosły ponad trzykrotnie w latach 2016-2020 i mają osiągnąć 126 miliardów dolarów w 2026 roku, najprawdopodobniej dzięki oryginalnym treściom i dalszej potrzebie dywersyfikacji konsumentów.

Pytanie tylko, za ile usług jednocześnie są w stanie płacić użytkownicy?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | dane usług streamingowych