Specjalne bańki gazowe przetrwają ponad rok!

Naukowcy z Francji stworzyli nowy, stabilny rodzaj bańki (ale nie takiej mydlanej) która nie pęka przez ponad rok!

Trwałe banki gazowe

Bańki mydlane nie są znane z długiego życia, zwykle dając zaledwie kilka sekund lub minut dziecięcej radości, zanim pękną. Jednak zespół francuskich naukowców opracował nowy sposób na tworzenie trwalszych baniek, przy czym rekordzista przetrwał ponad rok.

Fizyka baniek mydlanych i dlaczego pękają, prawdopodobnie nie są rzeczami, nad którymi wielu z nas zastanawiało się wiele czasu. Zwykle ich cienka powierzchnia składa się z warstwy wody umieszczonej między dwiema warstwami cząsteczek mydła, które pękają, gdy woda ucieka. Istnieją trzy główne sposoby, w jakie może się to stać – pierwszy i najbardziej oczywisty to przebicie jej przez coś ostrego. Ale woda może również wyparować do powietrza lub spłynąć przez dno bańki.

Ale żadna z tych sił nie pasuje do rodzaju bąbelków zwanych kulkami gazowymi, które są wykonane z ciekłego roztworu zawierającego „plastikowe koraliki”. Kiedy są one napompowane, kulki tworzą znacznie grubszą powierzchnię, umożliwiając trzymanie lub zwijanie bańki. Kulki gazowe zostały stworzone po raz pierwszy w 2015 roku, ale nie przetestowano tego, jak długo mogą przetrwać.

W związku z nowym badaniem naukowcy z Uniwersytetu w Lille we Francji postanowili dokładnie to ustalić. Za pomocą wagi i kamery zespół monitorował żywotność trzech różnych rodzajów baniek – zwykłych starych baniek mydlanych, kulek gazowych i kulek gazowych wykonanych z gliceryną dodaną do roztworu. Glicerol jest często dodawany do mieszanki baniek, aby wydłużyć ich trwałość.

Bańki mydlane utrzymywały się przez około minutę, zanim pękły. Kulki gazowe na bazie wody działały lepiej, a niektóre przetrwały nawet godzinę. Ale te z glicerolem przebiły konkurencję, pozostając nienaruszone przez tygodnie lub miesiące, a jedna uparta mała bańka trwała zdumiewająco przez 465 dni.

Trwałe bańki gazowe - rozkład w czasie
Trwałe bańki gazowe – rozkład w czasie

Zespół twierdzi, że glicerol i cząsteczki plastiku dobrze ze sobą współpracują, aby przeciwdziałać dwóm głównym mechanizmom pękania. Glicerol pochłania wodę z powietrza wokół bańki, co przeciwdziała problemowi parowania. Tymczasem plastikowa powłoka zapobiega spływaniu wody przez dno.

Naukowcy twierdzą, że nowe, długotrwałe bąbelki można wykorzystać do wytwarzania stabilnych pianek lub jako sposób na przechowywanie gazów.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Physical Review Fluids.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: APS Physics | New Atlas