Głowice termostatyczne Appartme same ustawiają mi temperaturę

Nie wiedziałem, że samemu można tak łatwo wymienić głowice termostatyczne i zarządzać temperaturą w mieszkaniu – sprawdziłem, jak z tym radzi sobie głowica Appartme z protokołem Zigbee.

Głowica termostatyczna Appartme APRM-04-001

Głowica termostatyczna Appartme pozwala zaoszczędzić energię cieplną, jednocześnie utrzymując najbardziej odpowiadająca nam temperaturę. Jest ona zasilana dwoma paluszkami (bateriami AA) i bardzo prosta w samodzielnym montażu – bez pomocy hydraulika, jeśli masz standardowa instalację w swoim ogrzewaniu. No może przydać się jedynie klucz, jeżeli Twoja obecna głowica jest mocno dokręcona.

Możemy zadać sobie pytanie, ale po co mi inteligentna głowica termostatyczna? Przede wszystkim po to, aby automatycznie regulowała poziom otwarcia zaworu grzejnika, aby utrzymać wybraną przez nas temperaturę. Można ją ustawić na takiej głowicy ręcznie lub opcjonalnie przez aplikacje mobilną. Może ona łączyć się z aplikacją mobilną przez internet, dzięki bramce Appartme Sensor Gateway (oparta na protokole komunikacyjnym Zigbee). W apce możemy odczytać temperaturę w mieszkaniu i zdalnie ją zmienić – nawet jeśli nie ma nas aktualnie w domu.

Taki system świetnie sprawdzi się jeśli chcemy zautomatyzować sobie ustawianie temperatury . Na przykład wyższą temperaturę rano lub wieczorem po kąpieli, niższą gdy nie ma nas w domu – no i do spania lepiej zmniejszyć ją do 18-20 stopni – dla lepszego komfortu snu. To wszystko może za nas robić głowica – wystarczy raz ustawić odpowiednie harmonogramy, a później nimi zarządzać w razie potrzeby. Jeśli wyjechałeś na ferie i zapomniałeś skręcić kaloryfery, albo chcesz szybciej wysuszyć pranie lub zwiększyć temperaturę w sypialni dziecka, możesz zrobić to zdalnie i z dokładnością do konkretnej temperatury.

Dzięki głowicy możesz świadomie zarządzać ogrzewaniem w swoim domu. Montując je na wszystkich kaloryferach możesz realnie wpłynąć na wielkość zużycia energii cieplnej. Za pomocą aplikacji steruj temperaturą każdej z głowic z pozycji smartfonu.

cechy

Najważniejsze cechy głowicy Appartme APRM-04-001

Najważniejsze funkcje i parametry

Zigbee

łączność bezprzewodowa za pośrednictwem bramki Appartme Sensor Gateway opartej na Zigbee

prostota

łatwy, beznarzędziowy montaż, w zestawie adaptery na różnego rodzaju niestandardowe zawory

aplikacja Appartme

zdalny dostęp do ustawień głowicy termostatycznej przez aplikację mobilną Appartme

ekologia

dzięki optymalnym ustawieniom temperatury z dokładnością do 0,5°C, zużywamy tyle energii cieplnej ile potrzebujemy

Najważniejsze funkcje głowicy termostatycznej Appartme (APRM-01-004)

Głowica składa się z:

 • nakrętki do montażu na zaworze (do zestawu dołączone są przejściówki – adaptery, umożliwiające jej przykręcenie na zaworach o innych wymiarach niż standardowe M30 ✕ 1,5mm,
 • wyświetlacza LED i elementu podświetlającego,
 • pokrętła do ustawiania temperatury i przełączania się między opcjami,
 • zdejmowanej obudowy, pod którą ukryta jest elektronika, mechanizm sterujący zaworem i miejsce na baterie.
Opis elementów głowicy Appartme APRM-01-004

Głowica Appartme posiada 3 główne tryby pracy:

Tryb automatyczny

Głowica termostatyczna automatycznie nastawia zadane temperatury w aplikacji mobilnej Appartme. Tryb automatyczny wymaga połączenia z bramką Appartme Sensor Gateway podłączonej do internetu. Bramka dostępna jest w sprzedawanych zestawach lub jako osobne akcesorium.

Tryb automatyczny głowicy termostatycznej Appartme

Tryb ręczny

Głowica termostatyczna będzie utrzymywać w pomieszczeniu temperaturę nastawiona za pomocą pokrętła – widoczną na wyświetlaczu.
Zakres nastawianej temperatury przy pomocy pokrętła wynosi od 5 do 30°C.

Tryb ręczny głowicy termostatycznej Appartme

Tryb przeciwzamrożeniowy

Ten tryb wykorzystuje się kiedy upuszczamy dom na dłuższy czas. Głowica będzie utrzymywała temperaturę, tak aby nie doszło do zamarznięcia wody w instalacji ogrzewania. Tryb umożliwia ręczny wybór utrzymywanej temperatury pomiędzy 5 – 15°C.

Tryb przeciwzamrożeniowy głowicy termostatycznej Appartme

Na wyświetlaczu LCD głowicy wyświetlane są wszystkie niezbędne dane informujące o temperaturze i stanie urządzenia.

 1. komunikat błędu
 2. ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii
 3. aktualnie nastawiona temperatura
 4. włączona funkcja wykrywania otwartego okna
 5. tryb automatyczny
 6. tryb ręczny
 7. tryb instalacji
 8. informacja o połączeniu urządzenia z bramką
 9. włączona blokada rodzicielska, chroniąca przed przypadkowym przestawieniem temperatury
Oznaczenia na głowicy termostatycznej Appartme (Zigbee)
montaż

Jak zamontować samodzielnie głowicę termostatyczną Appartme?

Samodzielny montaż inteligentnej głowicy bez dodatkowych narzędzi.

Instalacja sprowadza się praktycznie do ręcznego przykręcania głowicy – oczywiście należy postępować według instrukcji, aby prawidłowo skalibrować urządzenie. Głowica posiada automatyczną detekcję zaworu, dzięki czemu automatycznie dopasowuje się do charakterystyki pracy grzejnika i zaworu. W każdej chwili można odkręcić głowicę i w łatwy sposób ponowić proces kalibracji.

Przed odkręceniem starej, manualnej głowicy najlepiej jest ustawić ją na maksymalny poziom, np. na 5. Przed zamontowaniem głowicy Appartme na zaworze grzejnika, należy uruchomić tryb montażu, naciskając przez 3 sekundy przedni panel LED. Na ekranie wyświetli się między innymi mrugająca ikona klucza (element nr 7 na powyższym rysunku) i w tym samym czasie będzie odczuwalna lekka wibracja pracującego silnika głowicy.

Teraz wystarczy tylko nałożyć głowicę na zawór i ją lekko dokręcić, aż poczujemy lekki opór – w tym momencie nie przejmuj się, że głowica luźno opada. Wciśnij ponownie przedni panel, a głowica automatycznie ustawi się do pracy z zaworem. Po około 10 sekundach zniknie symbol klucza i zostanie wyświetlona bieżąca temperatura.

Głowica powinna być zainstalowana poziomo, nie do góry! Szczegółowe wskazówki znajdują się w instrukcji użytkownika, która jest bardzo intuicyjna i szczegółowo opisana. Nikt nie powinien mieć problemu z samodzielnym zamontowaniem głowicy. Mi to zajęło 10 minut na obu grzejnikach – wliczając włożenie baterii i zerknięcie na instrukcję obsługi.

Montaż głowicy termostatycznej APRM-04-001

Jeżeli zatem zawsze myślałeś, że do wymiany takiej głowicy potrzeba fachowca lub należy poczekać aż minie sezon grzewczy, to nic bardziej mylnego – można to zrobić w każdej chwili, bez komplikacji i przerw w ogrzewaniu!

ustawienia

Jak ustawiać temperaturę ręcznie i przez aplikację mobilną?

Sterowanie głowicą i ustawienie temperatury

Dzięki Inteligentnej głowicy masz możliwość ustawienia rzeczywistej temperatury, jaką chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. Nie musisz robić już tego na wyczucie. Klasyczna, manualna głowica posiada tylko orientacyjne stopnie od 1-5, które nie zapewnią tej precyzji. Głowica Appartme działa z dokładnością do 0,5°C. Ma wbudowany czujnik temperatury, który odczytuje temperaturę otoczenia, potrafi wykryć otwarte okno i dostosować się do panującej sytuacji. Kiedy okno będzie otwarte, ogrzewanie jest automatycznie wyłączane. Oczywiście można tę funkcję wyłączyć.

Aby ułatwić sterowanie temperaturą w swojej aplikacji możesz ustawić harmonogram działania każdej głowicy. Wystarczy wybrać jaka temperatura ma być w nocy, jaka w ciągu dnia, a jaka w weekendy. Inteligentne termostaty w głowicach dostosowują temperaturę pomieszczenia do preferencji domowników i zapobiegają nadmiernemu ogrzewaniu lub chłodzeniu nieużywanych przestrzeni.

Głowica termostatyczna Appartme zamontowana na grzejniku łazienkowym

Aplikacja mobilna Appartme do sterowania urządzeniami IoT w domu

Aplikacja Appartme na urządzenia z systemami iOS i Android umożliwia łączenie się z urządzeniami IoT w mieszkaniu, które umożliwiają:

 • zarządzanie ogrzewaniem,
 • kontrolowanie gniazd elektrycznych,
 • optymalizację zużycia energii
 • sterowanie temperaturą,
 • sterowanie zaworami wody,
 • i wiele więcej.
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Appartme (S-labs)
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Appartme

Aplikacja jest bardzo intuicyjna, a wszystkie urządzenia dostępne są z poziomu pulpitu. Ważne jest, aby postępować według instrukcji wyświetlanych na ekranie smartfona i przejść przez dwa procesy rejestracji – w samej aplikacji Appartme oraz rejestracji Zigbee w połączeniu z systemem Tuya.

Aplikację można pobrać ze sklepów App Store, Google Play i App Gallery (dla telefonów Huawei).

specyfikacja

Dane techniczne

Najważniejsze dane techniczne urządzenia/ zestawu głowicy z bramką

wymiary termostatu∅57 ✕ 89 mm
wymiary gwintu grzejnikaM30 ✕ 1,5mm
w zestawie 3 adaptery
dla innych wymiarów gwintów
waga158 g
zasilanie2 baterie AA (alkaliczne)
czas pracy na bateriachdo jednego roku
protokół łącznościZigbee
wymagania systemoweiOS 8, Android 6 lub nowsze
zakres nastawianej temp.tryb automatyczny 5 – 30°C
tryb przeciw zamrożeniowy 5 – 15°C
tryb ręczny 5 – 30°C
zakres mierzonej temperatury0 – 50°C
temperatura pracy0 – 40°C
maksymalna temperatura wody90°C
częstotliwość pomiaru temp.co 2 minuty
skok zaworówmaksymalnie 6 mm
Aplikacja Appartme - inteligentny dom
czy warto?

Podsumowanie i ocena

Kto będzie zadowolony z tego urządzenia?

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Korzystanie z tego typu urządzenia przede wszystkim powinno przełożyć nam się na niższe koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Idealnie ustawiona temperatura w każdym pomieszczeniu jest najlepszym z możliwych sposobów na ich minimalizację. Nie jestem w stanie jeszcze tego potwierdzić, że wygenerują mniej kosztów za ogrzewania, ale na pewno odczuwam już lepszy komfort cieplny w mieszkaniu – w reszcie nie mam ani za zimno ani za gorąco!

Oprócz aspektu ekologicznego i wpływu na mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, możemy w łatwy i wygodny sposób zarządzać temperaturą.

Tego typu głowica termostatyczne jest nie tylko świetnym urządzeniem uzupełniającym nasz inteligentny dom, ale przede wszystkim precyzyjnym czujnikiem, który automatycznie zadba o utrzymanie zadanej temperatury. Aplikacja jest niewątpliwie świetnym uzupełnieniem, który docenicie w czasie wyjazdu na ferie i nagle przypomni Wam się, że zostawiliście ustawione kaloryfery na maksa.

ZALETY ⬆

 • bardzo dobra cena
 • jakość wykonania
 • sterowanie przez aplikację mobilną
 • funkcje automatyzacji i możliwość ustawiania harmonogramów po dniach tygodnia i konkretnych godzinach
 • bardzo łatwy montaż i automatyczna kalibracja
 • ekologia

WADY ⬇

 • brak możliwości przesunięcia temperatury o kilka stopni, aby dostosować do temperatury rzeczywistej, a nie tej przy grzejniku
 • brak w zestawie czujnika temperatury mierzącego temperaturę w odległości od grzejnika, ale jest dostępny jako osobne akcesorium (ok. 60 zł)

NASZA OCENA

8,5★

w 10-stopniowej skali (8,5/10)

Ile kosztuje router i gdzie kupić?

Pakiet 2 głowic Appartme (APRM-04-001) i bramka Zigbee

Zestaw Appartme 2✕ głowice i bramka

349,00 zł

stan na 15 stycznia 2022 r.

źródło: testy redakcji |artykuł partnerski