Najwolniejszy wzrost Netfliksa od lat, po wybuchu pandemii

W 2021 roku serwis streamingowy Netflix odnotował najwolniejszy przyrost nowych użytkowników od ponad 5 lat.

Kwartalny przyrost liczby użytkowników serwisu Netflix na świecie od 2016 do 2021 roku
Kwartalny przyrost liczby użytkowników serwisu Netflix na świecie od 2016 do 2021 roku

Po rekordowym 2020 roku, w którym Netflix zyskał 36 milionów subskrybentów, najpopularniejsza na świecie usługa przesyłania strumieniowego wideo odnotowała znaczne spowolnienie wzrostu liczby subskrybentów w zeszłym roku. Według najnowszych informacji o zyskach firmy, Netflix zyskał 8,3 mln subskrybentów w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2021 roku, co oznacza łączny wzrost liczby abonentów w tym roku o 18,2 mln.

To najniższy roczny wzrost liczby subskrybentów od 2016 roku, kiedy Netflix odnotował mniej więcej taką samą liczbę nowych subskrybentów. Choć na pierwszy rzut oka może to brzmieć niepokojąco, Netflix nie ma jeszcze powodów do paniki.

Według własnej oceny spowolnienia, firma stała się ofiarą swojego sukcesu w 2020 roku, kiedy to ludzie wykupywali dostęp z powodu zamówień związanych z lockdownem i ograniczonych możliwości spędzania wolnego czasu. W przeciwnym razie wielu z tych abonentów mogłoby zarejestrować się później, tworząc coś, co firma nazywa w swoim liście do akcjonariuszy jako „nadwyżka Covida”. Innym czynnikiem wymienionym przez firmę w wyjaśnianiu gwałtownego spowolnienia po początkowym wybuchu pandemii są „trudności makroekonomiczne w kilku częściach świata, takich jak Ameryka Łacińska”.

Może Cię zainteresować także: Netflix z najwolniejszym wzrostem od lat po wybuchu pandemii (1H 2021)

W pierwszym kwartale 2022 roku Netflix zachowuje ostrożność w swoich wytycznych, przewidując zaledwie 2,5 miliona subskrypcji netto w porównaniu z 4 milionami w 2021 roku. Byłby to najwolniejszy wzrost w pierwszym kwartale od w 2011 roku – czasu rozdzielenia przez firmę usług DVD i przesyłania strumieniowego. Niemniej takie tłumaczenie raczej nie uspokoi nerwów akcjonariuszy, stąd Netflix może starać się ukrócić możliwości współdzielenia kont, o czym mówi się coraz częściej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Statista