Blik zbliżeniowy się rozpędza – miliony transakcji

Polskie banki informują o milionach transakcji wykonywanych nową metodą płatności zbliżeniowych BLIKA – to świetna alternatywa dla tych, co nie chcą karty i nie tylko!

Płatność BLIKIEM zbliżeniowym

W zeszłym roku BLIK zbliżeniowy został udostępniony dla klientów 6 banków – Alior Banku, ING Banku, Banku Millennium, mBanku, PKO Banku Polskiego i Santander Banku Polska. Dostęp do usługi jest otwarty dla każdego banku oferującego BLIKA, więc klienci kolejnych banków mogą spodziewać się, że ich bank może wkrótce wdrożyć tę usługę. BLIK zbliżeniowy działa tylko na urządzeniach z systemem Android 6.0 (lub nowszym i aktywną usługą NFC.

W ty tygodniu mBank i PKO Bank Polski pochwaliły się liczbą wykonanych transkacji BLIKIEM zbliżeniowym. W ciągu dwóch miesięcy rozwiązanie to aktywowało już 170 tys. użytkowników mBanku, którzy wykonali ponad 1,5 mln transakcji.

W przypadku PKO BP, BLIK zbliżeniowy został we wrześniu 2021 roku udostępniony klientom, którzy używają aplikacji IKO na Androidzie. Liczba transakcji wykonanych za pomocą BLIKA zbliżeniowego w aplikacji IKO przekroczyła właśnie 1 milion. Codziennie (w dni robocze) klienci wykonują około 30 tys. takich transakcji i ta liczba systematycznie rośnie.

Użytkownicy BLIKA mogą płacić zbliżeniowo nie tylko we wszystkich terminalach POS w Polsce, ale także w każdym terminalu zbliżeniowym oznaczonym logo Mastercard na całym świecie. Transakcje w walutach obcych przeliczane są na złote bez żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie, z wykorzystaniem atrakcyjnych kursów wymiany organizacji Mastercard.

Dlaczego warto płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

  • Bezpieczeństwo – płacąc zbliżeniowo BLIKIEM, musisz odblokować telefon odciskiem palca lub PINem, zatem nikt poza Tobą nie zapłaci w ten sposób.
  • Szybkość – Płatność zbliżeniowa BLIKIEM trwa tylko kilka sekund – raz, dwa, BLIK, odblokuj i zbliż!
  • Wygoda – Wystarczy Ci telefon z aplikacją bankową. Nie musisz szukać portfela i sprawdzać, czy masz kartę lub gotówkę, nie przejmujesz się także dostępem do sieci i zasięgiem.
  • Dostępność za granicą – BLIKIEM zapłacisz zbliżeniowo również za granicą – aby to zrobić, szukaj terminali zbliżeniowych z logo Mastercard.

Jak zacząć płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

Aby korzystać z BLIKA zblizeniowego wystarczy mieć aktywną aplikację mobilną banku (który oferuje tę usługę) dla systemu Android lub HMS. W ustawieniach aplikacji lub na ekranie z kodem BLIK należy aktywować opcję „płatności zbliżeniowe BLIK” i ustawić bezpieczną blokadę telefonu, np. PIN lub odcisk palca. Potem wystarczy włączyć NFC i wskazać aplikację banku jako domyślną do płatności. Aktywację usługi potwierdza się zazwyczaj kodem PIN do aplikacji – kroki aktywacji mogą nieznacznie różnić się w zależności od banku.

Żeby zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM w sklepie, wystarczy odblokować telefon i przyłożyć go do terminala. Pamiętaj, aby powiedzieć tylko, że chcesz zapłacić zbliżeniowo – tak jak to robisz przy płatnościach za pomocą karty, Apple Pay czy Google Pay.

Nie trzeba przepisywać kodów BLIK, nie trzeba być podłączonym do internetu ani logować się do aplikacji banku. Banki zalecają klientom sprawdzenie limitów dla płatności i transakcji BLIK, aby swobodnie wykonywać nawet drobne płatności.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: mBank | PKO BP | BLIK