Rząd uruchomił aplikację e-Paragony

Aplikacja mobilna e-Paragony ma nam pomóc zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości.

Aplikacja e-Paragony (Ministerstwo Finansów)

Jak informuje Ministerstwo Finansów nowa aplikacja e-Paragony jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko na urządzeniu użytkownika i nie są nigdzie przesyłane. Dzięki aplikacji można zarządzać swoimi wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR oraz zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów.

Aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak data, kwota czy kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. Aby sprawdzić paragon należy wybrać w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknąć w wybraną pozycję z listy i przejść do szczegółów paragonu.

Można także pogrupować wydatki według paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu można wyświetlić zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. Wystarczy wybrać funkcję sortowania, która jest dostępna w menu „Moje wydatki”. Należy zaznaczyć opcję „Grupuj jako paragony” i z wyświetlonej listy wybrać interesujący nas paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu.

Najważniejsze funkcje aplikacji mobilnej e-Paragony

 • Zarządzanie wydatkami
  • zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragony (dodawanie zdjęć papierowych paragonów do aplikacji),
  • dokumentowanie swoich wydatków,
  • przeglądanie statystyk,
  • uzupełnianie informacji o gwarancjach.
 • Sprawdzanie paragonów z kodem QR – w aplikacji sprawdzimy paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Dowiemy się czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).
 • Zgłaszanie nieprawidłowości – zgłaszanie nieprawidłowości dotyczących wydatków lub paragonów. Do wyboru jest 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

W przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcję, która umożliwia pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Czy aplikacja jest bezpieczna?

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustawiamy podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych.

Jak zapewnie Ministerstwo Finansów aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o naszej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko na naszym urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze.

Zrzuty ekranów z rządowej aplikacji e-Paragony
Zrzuty ekranów z rządowej aplikacji e-Paragony

Aplikację e-Paragony pobierzesz bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Finansów