Microsoft przejmie Activision Blizzard za 68,7 mld USD

Microsoft przejmuje Activision, wydawcę „Call of Duty”, „World of Warcraft” i „Diablo”. Activision wyceniono na 68,7 miliarda dolarów, znacznie przekraczając 26 miliardów dolarów, które Microsoft zapłacił za przejęcie LinkedIn w 2016 roku.

Microsoft + Activision Blizzard

To największy nacisk Microsoftu na rynek gier, a firma twierdzi, że będzie „trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami pod względem przychodów, za Tencent i Sony” po zamknięciu tej transakcji. Microsoft planuje dodać wiele gier Activision do biblioteki Xbox Game Pass po zamknięciu umowy. Wraz z przejęciem Activision, Microsoft wkrótce opublikuje franczyzy takie jak Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty i Candy Crush.

„Zaoferujemy jak najwięcej gier Activision Blizzard w ramach Xbox Game Pass i PC Game Pass, zarówno nowych tytułów, jak i gier z niesamowitego katalogu Activision Blizzard”, mówi Phil Spencer dyrektor generalny Microsoft ds. gier.

Xbox Game Pass ma teraz 25 milionów subskrybentów, ponieważ Microsoft nadal pozyskuje studia, aby ulepszyć usługę subskrypcji.

„Inwestujemy głęboko w światowej klasy treści, społeczność i chmurę, aby zapoczątkować nową erę gier, która stawia graczy i twórców na pierwszym miejscu oraz sprawia, że ​​gry są bezpieczne, integracyjne i dostępne dla wszystkich” — mówi dyrektor generalna Microsoft Satya Nadella.

Umowa Microsoftu pojawia się po miesiącach roszczeń o molestowanie seksualne przeciwko Activision Blizzard. W lipcu ubiegłego roku kalifornijski Departament Sprawiedliwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH) pozwał Activision Blizzard za promowanie kultury „nieustannego molestowania seksualnego”. Od tego czasu coraz więcej pracowników zgłosiło kolejne zarzuty dotyczące niewłaściwego zachowania seksualnego, a firma osiągnęła we wrześniu ugodę w wysokości 18 milionów dolarów z amerykańską Komisją ds. Równych Szans Zatrudnienia. Od tej ugody trwa odwołanie, a raporty wskazują, że prawie 40 pracowników Activision Blizzard podobno „odeszło” z firmy od lipca ubiegłego roku.

Microsoft nie precyzuje, w jaki sposób podejdzie do rozwiązania tych problemów, a firma twierdzi, że Bobby Kotick będzie na razie nadal pełnić funkcję dyrektora generalnego Activision Blizzard. Wygląda na to, że Kotick nie pozostanie po całkowitym zamknięciu umowy i po okresie przejściowym na Microsoft. Spencer, poprzednio szef działu gier w Microsoft, jest teraz dyrektorem generalnym Microsoft Gaming, a firma twierdzi, że działalność Activision Blizzard będzie podlegać bezpośrednio Spencerowi.

„Jako firma, Microsoft jest zaangażowany w naszą podróż do włączenia w każdy aspekt gier, zarówno wśród pracowników, jak i graczy”, mówi Spencer. „Bardzo cenimy indywidualne kultury studyjne. Wierzymy również, że twórczy sukces i autonomia idą w parze z traktowaniem każdej osoby z godnością i szacunkiem. Zobowiązujemy do tego wszystkie zespoły i wszystkich liderów. Nie możemy się doczekać rozszerzenia naszej kultury do wspaniałych zespołów w Activision Blizzard”.

Microsoft Gaming Leadership Team
Menedżerowie Microsoft Gaming

Ogromna umowa Microsoftu z Activision Blizzard ma miejsce prawie rok po tym, jak firma przejęła Bethesdę (ZeniMax Media) za 7,5 miliarda dolarów. W tym czasie przejęcie to zwiększyło liczbę własnych studiów gier Xbox do 23 i było postrzegane jako ogromny impuls dla Xbox Game Pass.

Microsoft oczekuje teraz, że umowa Activision Blizzard „zamknie się w roku podatkowym 2023”, co oznacza, że ​​możemy nie doczekać się zatwierdzenia tej umowy przez okres do 18 miesięcy. To długi czas na zamknięcie umowy, ale Activision Blizzard działa na wielu rynkach, co może utrudnić Microsoftowi zatwierdzenie transakcji przez organy regulacyjne.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Microsoft | Xbox | The Verge