Apple Glasses będą mogły również korygować wadę wzroku?

Najnowsze wnioski patentowe Apple wskazują, że inteligentne okulary Apple Glasses będą mogły również poprawiać wady wzroku.

Koncepcja okularów Apple Glasses

Nie ma zbyt wielu nowych produktów, które przyciągnęłyby uwagę i wywoływały szum medialny, ale informacje na temat Apple Glasses AR/VR podgrzewają atmosferę w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Nowe urządzenie do noszenia Apple’a często pojawia się na pierwszych stronach gazet, a przecieki na temat jego funkcji nie mają końca.

Najnowsza funkcja Apple Glasses, o której stało się głośno, może przynieść korzyści osobom noszącym okulary korekcyjne. Według nowego patentu przyznanego firmie Apple, nowe okulary giganta z Cupertino mogą być wyposażone w system soczewek, które dostosowują się do wady wzroku użytkownika.

Omawiany patent dotyczy „dostosowującego się systemu soczewek” i opisuje sprytny system soczewek, którym można manipulować, aby działały jak zwykła para okularów. Różnica polega na tym, że system automatycznie dostosowuje położenie soczewek, a każda osoba – z okularami korekcyjnymi lub bez – może z nich korzystać bez żadnych problemów.

Okulary Apple’a mogą używać stosu soczewek

Można to osiągnąć za pomocą stosu soczewek ciekłokrystalicznych – płynny materiał wewnątrz może zmienić swoje właściwości optyczne, gdy przepływa przez niego prąd. Apple opisuje w dokumentach patentowych, że taki system może pomóc także osobom z różnymi problemami ze wzrokiem, jak na przykład starczowzroczność (niemożność skupienia się na określonej odległości).

Sprytny system pozwala ominąć jedną wielką przeszkodę, która stoi przed technologią inteligentnych okularów – użytkownicy noszący zwykłe okulary korekcyjne. Używanie innej pary inteligentnych okularów na okularach korekcyjnych nie jest wygodne, a producenci zwykle musieliby oferować różne modele o różnych parametrach dioptrii, aby dopasować się do każdego konsumenta.

Regulowane soczewki korekcyjne w okularach Apple Glasses
Regulowane soczewki korekcyjne w okularach Apple Glasses

Okulary Apple’a mogą regulować soczewki za pomocą elektrod i prądu elektrycznego w zależności od tego, gdzie patrzy użytkownik – okulary Apple mogą również korygować wzrok, jak pokazuje nowy patent.

Korzystanie z tego futurystycznego systemu regulowanych soczewek może nie tylko sprawić, że inteligentne okulary będą znacznie wygodniejsze i bardziej przystępne, ale także pomogą w rozwoju technologii korekcji wzroku.

Pamiętaj jednak, że Apple (i każda inna duża firma technologiczna) co roku zgłasza setki patentów. Obecność tej fajnej funkcji na papierze nie oznacza, że ​​rzeczywisty produkt będzie w nią wyposażony.

Stos soczewek w Apple Glasses
Stos soczewek w Apple Glasses

Inne zgłoszone do tej pory patenty dla Apple Glasses

Jednym z najnowszych i najbardziej futurystycznych patentów do tej pory był „bezpośredni projektor siatkówkowy”. Jak sama nazwa wskazuje, Apple szuka sposobów na rzutowanie obrazu bezpośrednio na siatkówkę użytkownika. Kolejny fajny patent z zeszłego roku opisuje okulary Apple’a dostosowujące się do oświetlenia otoczenia, zmniejszające światło otoczenia w celu zwiększenia jasności wyświetlanego obrazu.

Znacznie mniej zaawansowane technologicznie było zgłoszenie patentowe opisujące, w jaki sposób okulary Apple mogą być używane do odblokowywania innych gadżetów w pobliżu – większość urządzeń do noszenia ma już taką funkcję.

Podobno funkcja samooczyszczania okularów Apple jest znacznie ciekawsza. Przedmiotowy patent opisuje sposób „potrząsania” urządzeniem, aby pozbyć się kurzu za pomocą wibracji.

Wreszcie kolejne zgłoszenie patentowe pokazało, w jaki sposób Apple Glasses mogą wykrywać dźwięk i kierować użytkownika do jego źródła. Może się to okazać bardzo przydatną funkcją dla urządzenia, które nosisz na głowie i (trochę) przez nie patrzysz.

Oczekiwane specyfikacje i funkcje okularów Apple Glasses

  • plastikowe lub metalowe ramki
  • dwa wyświetlacze o rozdzielczości 8K
  • częstotliwość odświeżania 120 Hz
  • łączność Wi-Fi 6E
  • LiDAR w ramce
  • sterowanie gestami i głosem
  • interfejs użytkownika o nazwie Starboard
  • regulowane soczewki
  • cena: 499 USD
  • data wydania: 2025 rok

Cena i data premiery inteligentnych okularów od Apple’a

Koncepcja okularów Apple Glasses
Koncepcja okularów Apple Glasses

Według nieoficjalnych doniesień Apple Glasses mogą kosztować ok. 499 USD (ok. 2000 zł) i miały pojawić się w 3. kwartale 2021 roku – co najwyraźniej się nie wydarzyło. Według analityka technologicznego i znawcy Ming-Chi Kuo, okulary Apple Glass będą gotowe dopiero w 2025 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider | Phone Arena