Droga Apple’a do 3 bilionów dolarów

Apple jest pierwszą firmą na świecie, która kiedykolwiek osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 3 bln USD.

W zeszłym tygodniu Apple stało się pierwszą firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 3 bilionów dolarów, po tym jak jej cena akcji w poniedziałek na krótko wzrosła do 182,88 dolarów – wystarczająco, aby osiągnąć wspomniany kamień milowy.

W sierpniu 2020 roku Apple zostało drugą firmą a pierwsza technologiczną, która osiągnęła kapitalizację 2 bln USD. Saudyjski gigant naftowo-gazowy – Saudi Aramco, po raz pierwszy osiągnął 2 bln USD w grudniu 2019 r.

Pomimo wyzwań związanych z pandemią koronawirusa, cena akcji Apple’a wzrosła o 34 procent w 2021 roku, po zdumiewającym 81-procentowym wzroście w 2020 roku. Cała branża technologiczna okazała się stosunkowo odporna na negatywny wpływ kryzysu związanego z COVID-19, ponieważ blokady i fizyczne dystans sprawiły, że technologia stała się jeszcze bardziej ważna w życiu wielu ludzi.

Poniższy wykres, przygotowany przez serwis Statista, ilustruje bezprecedensowy wzrost Apple’a – od firmy, która walczyła o 5 miliardów dolarów w 2000 roku, do światowej potęgi, którą stała się w ciągu ostatnich 21 lat. Na grafice zaznaczono niektóre z najbardziej znaczących premier produktów giganta.

Droga firmy Apple do 3 bln USD

Zobacz także: Droga firmy Apple do 1 biliona dolarów

Firma z Cupertino, która w tej chwili wciąż jest na wysokim poziomie, zmaga się również z poważnymi problemami w postaci dochodzeń antymonopolowych i toczącej się batalii prawnej o zasady w sklepie App Store.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Apple