Urządzenia pomocne w dotrzymaniu postanowień noworocznych

Sprawdź pięć technologii, które pomogą Ci dotrzymać Twoich postanowień noworocznych – w nauce, stylu życia, zdrowiu oraz domu.

Postanowienia noworoczne

Początek roku to okres podsumowań i snucia planów na następne 12 miesięcy. Wielu z nas spisuje w tym czasie postanowienia noworoczne, które mają sprawić, że będziemy bardziej produktywni, aktywni lub przedsiębiorczy. Pragniemy nie tylko, aby kolejny rok był lepszy od poprzedniego. Niektórzy odcinają się od kończącego się roku powiedzeniem „nowy rok – nowy ja!” Często jednak z czasem postanowienia okazują się poczynione na wyrost i już po kilku tygodniach porzucamy plany odnośnie zmiany sylwetki, nawyków żywieniowych lub organizacji czasu. Istnieją jednak technologie i urządzenia, dzięki którym dotrzymanie ich będzie łatwiejsze. Poniżej poznasz 5 z nich!

5 technologii, które pomogą w dotrzymaniu postanowień noworocznych (i nie tylko!)

Postanowienia noworoczne to fantastyczny sposób na zmianę swoich nawyków lub wyrobienie nowych praktyk. Zrób sobie noworoczny prezent i zaopatrz się w urządzenie, które pomoże Ci pozostać zmotywowanym i odnaleźć czas na nowe aktywności. 

1. Czytnik e-booków lub słuchawki bezprzewodowe – czytaj więcej książek lub ucz się języka obcego

Jednym z często pojawiających się postanowień noworocznych jest chęć czytania większej liczby książek – niektórzy stawiają sobie tutaj wyzwanie przeczytania 52 książek w ciągu 52 tygodni roku, inne osoby wolą planować po kilka lektur na poszczególne miesiące. Bez względu na to, jakie cele sobie stawiasz, możesz natrafić na jedną z najpowszechniejszych trudności – brak czasu na czytanie na co dzień, a podczas weekendowych wyjazdów oraz urlopu – ciężar kilku książek w bagażu. Jeśli te problemy nie są Ci obce, warto rozważyć zakup czytnika e-booków lub bezprzewodowych słuchawek.

Czytnik zajmuje mało miejsca – więc nosić go można w każdej torbie lub plecaku, a także głębszej kieszeni, a zmieści się na nim nawet tysiąc e-booków! Zapomnij o nieciekawej książce podczas dłuższych wakacji – możesz mieć ze sobą na plaży setki innych lektur. Wysłuchiwanie książek w formie audiobooków będzie szczególnie wygodne, jeśli zaopatrzysz się w słuchawki bezprzewodowe – możesz wtedy jednocześnie gotować, ćwiczyć, sprzątać albo pójść na spacer z psem. Oba te sprzęty będą także przydatne przy nauce języków obcych. Wybierz to rozwiązanie, które bardziej pasuje do Twoich preferencji i potrzeb.

2. Robot kuchenny – gotowanie w domu, więcej warzyw i owoców

Wielu z nas planuje w nowym roku zacząć regularnie przygotowywać posiłki w domu – z jednej strony pozwala to zaoszczędzić pieniądze wydawane w biurowej kafeterii lub restauracjach, z drugiej – daje pewność, że to, co jemy jest świeże oraz zostało przygotowane z produktów dobrej jakości. Inwestycja w wielofunkcyjnego robota kuchennego ułatwi pracę w kuchni oraz pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas samodzielnego przygotowywania posiłków w domu.

Osoby, które w nadchodzącym roku chcą jeść więcej warzyw i owoców będą zachwycone, że za pomocą tego typu robota kuchennego można przyrządzić wiele koktajli, shake’ów, świeżo wyciskanych soków, a także sałatek, surówek i kremowych zup. Jedzenie owoców i warzyw nie musi być nudne!

3. Smartwatch lub smart opaska – większa aktywność fizyczna oraz dbanie o zdrowie

Kto z nas nigdy nie planował, że w nowym roku zacznie się więcej ruszać, chodzić na siłownię lub basen albo jeździć do pracy na rowerze. Różnie bywa jednak z motywacją, szczególnie w okresie zimowym, kiedy pogoda nie zachęca do spacerów czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Jeśli czujesz, że będziesz potrzebował motywacji zastanów się nad zakupem smartwatcha lub sportowej opaski, np. nowej marki Bemi czy Ticwatch.

Urządzenia te będą monitorowały Twoją aktywność – liczbę kroków zrobionych każdego dnia, przebyty podczas spaceru dystans, a także liczbę przepłyniętych basenów czy historię treningów na siłowni. Oferta jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, uwzględniając swoje potrzeby oraz indywidualny budżet. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest większa dbałość o zdrowie, to warto wspomnieć, że wiele smartwatchy i smart opasek posiada funkcje m.in. mierzenia tętna, natlenienia krwi oraz jakości snu, a niektóre wyróżniają się nawet opcją monitorowania cyklu menstruacyjnego.

4. Podgrzewacz tytoniu – zamiast palenia

Nałogowi palacze wiedzą, jak trudno rozstać się z paleniem papierosów. Pisarz Mark Twain, który sam był niepoprawnym palacz, kpił sobie: „Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to tysiące razy”. Pomimo świadomości zagrożeń, z jakimi wiąże się palenie i wdychanie papierosowego dymu, według danych Eurobarometru zaledwie 12 proc. polskich palaczy deklaruje chęć rozstania z dymkiem. To trzeci najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Nowy rok to jednak kolejna okazja do zmierzenia się ze słabościami i podjęcia kolejnej próby rzucenia papierosów. Do świadomości palących – choć nie tylko – stopniowo przebija się fakt, że tym, co szkodzi im najbardziej, jest dym papierosowy i substancje smoliste.

Zawarta w tytoniu nikotyna, choć uzależnia, nie jest główną przyczyną chorób, na które chorują palacze. Dym z papierosa jest natomiast niesamowicie toksyczny i szkodliwy. Gdyby na szali szkodliwości położyć z jednej strony dym, a z drugiej nikotynę, to ciężar przeważył by się na stronę dymu. To właśnie dym jest głównym winowajcą i powodem, dla którego rocznie w Polsce umiera ponad 80 tys. palaczy. Nikotyna wywołuje natomiast silne uzależnienie i sprawia, że palacz czuje stałą potrzebę sięgania po papierosa. Jeśli walka z tym nałogiem okazuje się zbyt trudna, a kolejne metody rzucenia zawodzą, pomocne u palaczy mogą okazać się produkty alternatywne, ograniczające szkodliwe skutki palenia.

Według badania Konsumpcja nikotyny w Polsce 86 proc. polskich palaczy, którzy sięgnęli po podgrzewacz tytoniu w celu zerwania z papierosami i 20 proc. palaczy, którzy w tym celu wybrali e-papierosa, faktycznie później nie wróciło do palenia. Takie urządzenia pozwalają palaczowi zaspokoić głód nikotynowy, ale nie wydzielają już dymu ani substancji smolistych. Zamiast dymu palacze inhalują się tu aerozolami z nikotyną, z niższą zawartością szkodliwych dla organizmu związków. Pozwalają też zaspokoić pewien psychiczny rytuał, do którego palacze są przyzwyczajeni. Stosowanie takich produktów może u niektórych palaczy pozwolić z czasem systematycznie ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować palenie papierosów. 

5. Odkurzacz automatyczny – więcej czasu na rozwój osobisty lub hobby

Część osób w ramach noworocznych postanowień chciałoby poświęcić więcej czasu na rozwój osobisty lub pasje. Niektórzy już mają konkretne zainteresowania, na które jednak przez pracę zawodową, życie rodzinne i obowiązki domowe nie mogą znaleźć na co dzień dość czasu. Inni – pragną spróbować czegoś nowego i dopiero odkryć hobby, które będzie odskocznią od codzienności. Doba jednak nie jest z gumy i aby mieć więcej czasu na pasje musimy wygospodarować na to czas.

Gdy jednak mamy do wyboru rezygnację z czasu spędzanego z bliskimi lub z wysypiania się okazuje się, że żadnej z tych rzeczy nie chcemy tracić. Czy jednak nie byłoby przyjemnie, gdyby część obowiązków domowych wykonywała za nas maszyna? I nie jest to marzenie nie do zrealizowania! Warto rozważyć zakup automatycznego odkurzacza, np. Cecotec Conga. Urządzenie to posprząta za nas całe mieszkanie, podczas gdy my będziemy mogli poświęcić czas na nasze zainteresowania oraz rozwój osobisty. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: artykuł własny