„Koło czasu” moim serialem fantasy 2021 roku

Nie drugi sezon „Wiedźmina”, a serial „Koło czasu” był moim najlepszym tytułem fantasy, który zadebiutował w 2021 roku.

Serial „Koło czasu” („The Wheel Of Time”) Amazon Prime Video

Jeżeli podobnie jak ja jesteś zawiedziony drugim sezonem Wiedźmina i także nudziłeś się podczas oglądania długo wyczekiwanego seansu ekranizacji prozy Sapkowskiego, to być może stracony czas zrekompensuje Ci Koło czasu (tyt. oryg. The Wheel Of Time), które można oglądać w serwisie streamingowym Amazon Prime Video w Polsce od 19 listopada 2021 roku. Finał sezonu – 8. odcinek, można było oglądać od 24 grudnia 2021 roku.

Koło czasu oparte jest na cyklu powieści fantasy autorstwa Roberta Jordana (o tym samym tytule), który w sumie liczy 14 bardzo przepastnych tomów. Podczas pisania 12 tomu Jordan zmarł, jednak cykl dokończył Brandon Sanderson, który zamknął wszystkie wątki fabularne w 3 powieściach (opierając się na notatkach pozostawionych przez Jordana przed śmiercią). Pierwszy sezon opowiada historie opisane w pierwszym tomie zatytułowanym Oko świata. Choć zagorzali fani mogą narzekać na to, że twórcy wiele zmienili i pominęli wiele kwestii, to jest to serial, który z pewnością Cię wciągnie w świat Koła i być może zachęci do przeczytania dobrego fantasy.

W ośmiu odcinkach akcja serialu dzieje się bardzo szybko, ale dokładnie poznajemy historię bohaterów i od razu wiemy jaki jest ich cel. W odróżnieniu do Wiedźmina, w którym mam wrażenie, że Netflix bardziej postawił na robienie szumu i promocję serialu, niż na zrobieniu dobrego widowiska, w Kole czasu widzowie, niezaznajomieni z twórczością Jordana, dostają spektakl przemyślany i ciekawy – od początku do końca.

Oczywiście Koło czasu nie jest serialem idealnym, a niektóre z ważnych scen mogłyby być lepiej zrealizowane. Z kolei zbyt wielkie rozciągnięcie wątków mogłoby zanudzić wielu widzów. Według mnie wyważono tę historię w najlepszy z możliwych sposobów, aby był strawny zarówno dla fanów książek, jak i widzów, którzy ich nie czytali. Bardziej krytyczni widzowie mogą przyczepić się do gry niektórych aktorów, do braku przywiązania do odgrywanych przez nich bohaterów. Osobiście nie miałem z tym problemu i wydaje mi się, że zabieg polegający na niefaworyzowaniu poszczególnych postaci był celowy, aby trzymać widza do samego końca. Podejrzewam, że twórcy chcieli, abyśmy w równym stopniu traktowali całą piątkę bohaterów – do samego finału.

Nie ulega wątpliwości, że serial doczeka się kolejnych sezonów i mam nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze i bardziej widowiskowe. Serial ma swój magiczny klimat, który czujemy podczas czytania Koła czasu, i który towarzyszy nam przez cały pierwszy sezon.

O czym jest cykl „Koło czasu”?

Koło czasu opowiada o Świecie Koła, w którym wiele tysięcy lat temu istniał niezwykle rozwinięty technologicznie świat – oprócz nauki dobrze radziła sobie też magia – zwana Jedyną Mocą. W tym świecie moc przenosili zarówno mężczyźni jak i kobiety – nazywano ich Aes Sedai, czyli Sługami Wszystkich.

Kobiety przenosiły jedną połowę mocy zwaną saidarem, a mężczyźni drugą, zwaną saidinem. Każda z połówek mocy przypisana była tylko do jednej płci i nie można było tego obejść. Nic dziwnego, że rozpoczęto badania energii, które miały pozwolić obejść te ograniczenia. W rezultacie powstał wybito otwór w osnowie rzeczywistości, przez który świata dotknął Czarny – antyteza Stwórcy, uwięziony przez niego w momencie stworzenia.

Biała Wieża z serialu „Koło czasu” (kadr, Amazon Prime Video)

Świat stopniowo zaczęła ogarniać dekadencja i zepsucie, po czym doszło do wyniszczającej Wojny o Moc. Czarnego pokonał ostatecznie Lews Therin Telamon, zwany Smokiem. Zwycięstwo było tylko częściowe – Czarny zdołał skazić saidina. Odtąd każdy mężczyzna, posługujący się Mocą, skazany był na obłęd, a w konsekwencji na śmierć (taki sam los spotkał samego Lewisa Therina, który w wyniku szaleństwa zabił wszystkich, z którymi był spokrewniony – stąd przydomek „Zabójca Rodu” – a chwilę później śmierć spotkała również jego). Oszaleli mężczyźni Aes Sedai zniszczyli świat – została przeobrażona linia brzegowa, powstały nowe łańcuchy górskie, zniszczeniu uległy państwa i narody.

Ponad trzy tysiące lat po tym tzw. Pęknięciu Świata – zniszczeniu dotychczasowego świata i powstaniu na jego miejsce następnego – rozpoczyna się pierwsza część Koła Czasu – Oko Świata – i od tego momentu widzowie serialu zaczynają swoją przygodę ze Światem Koła. Dopiero w ósmym odcinku przenosimy się na chwilę do technologicznie zaawansowanej przeszłości sprzed 3000 lat.

W Oku świata, odżywa proroctwo, mówiące, że pewnego dnia Czarny powróci i będzie chciał zniszczyć świat. Pieczęcie, nałożone w Shayol Ghul, by odciąć go od świata, słabną – a czarny jest bliski skażenia świata złą mocą. Do walki z nim może stanąć tylko Smok Odrodzony – wcielenie Lewsa Therina Telamona. Proroctwa mówią bowiem, że Smok Odrodzony ponownie sprowadzi Pęknięcie Świata.

Kto jest Smokiem Odrodzonym? W kim jest zła, a w kim dobra moc? Świetnie poprowadzony serial Koło czasu z pewnością Wam się spodoba i będziecie chcieli więcej. Zanim jednak pojawią się kolejne sezony masz czas nadrobić lekturę 14 tomów cyklu.

Oficjalny opis serialu:

Życie pięciorga młodych mieszkańców pasterskiej wioski zmienia się, gdy zjawia się dziwna, obdarzona mocą kobieta. Twierdzi, że według starożytnej przepowiedni, jedno z nich na zawsze zaburzy równowagę między Światłem a Ciemnością. Muszą zdecydować, czy zawierzą los świata obcej – i sobie nawzajem – zanim Czarny uwolni się ze swojego więzienia i rozpocznie się Ostatnia Bitwa.

Gdzie oglądać online serial „Koło czasu”?

Serial można oglądać w serwisie streamingowym Amazon Prime Video. Najlepszą opcją dostępu do serwisu jest obecnie wykupienie rocznego pakietu Amazon Prime za 49 zł. W tej cenie, oprócz 12 miesięcy dostępu do serwisu z filmami i serialami otrzymasz dostęp do darmowej i szybkiej dostawy Prime dla produktów z polskiego sklepu Amazon (nawet na drugi dzień i bez minimalnej kwoty zamówienia), darmowych gier PC i subskrypcji Twitch na Amazon Prime Gaming oraz ekskluzywnych ofert.

Twórcy i obsada serialu

  • Reżyserzy: Uta Briesewitz, Wayne Yip, Salli Richardson Whitfield, Ciaran Donnelly
  • Producenci: Rosamund Pike, Uta Briesewitz, Mike Weber, Marigo Kehoe, Ted Field, Rick Selvage, Larry Mondragon, Dave Hill, Justine Juel Gillmer, David Brown, Amanda Kate Shuman, Rafe Judkins
  • Obsada: Rosamund Pike (Moiraine Damodred), Daniel Henney (Lan Mandragoran), Madeleine Madden (Egwene Al’Vere), Zoë Robins (Nynaeve al’Meara), Josha Stradowski (Rand al’Thor), Marcus Rutherford (Perrin Aybara), Barney Harris (Mat Cauthon), Kate Fleetwood (Liandrin Guirale), Priyanka Bose (Alanna Mosvani), Hammed Animashaun (Loial), Álvaro Morte (Logain Ablar), Taylor Napier (Maksim), Johann Myers (Padan Fain), Clare Perkins (Kerene Nagashi), Peter Franzén (Stepin), Daryl McCormack (Aram), Emmanuel Imani (Ihvon), Narinder Samra (Raen) i inni.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon Prime | Wikipedia
Jeśli skorzystasz z naszego linku do zakupu subskrypcji Amazon Prime, otrzymamy niewielką prowizję.