XRC Brawler pojedzie tam, gdzie inne modele RC nie dadzą rady

Podobnie jak ich pełnowymiarowe odpowiedniki, zdalnie sterowane modele pojazdów gąsienicowych są w stanie przemierzać teren, na którym ugrzęzną modele kołowe.

XRC Brawler – Xtreme RC

Jeden z najnowszych modeli gąsiennicowych – XRC Brawler v2, jest uważany za „najwydajniejszy czołg RC w skali jednej piątej na rynku”. Obecnie będący przedmiotem kampanii na Kickstarterze Brawler został zaprojektowany przez brytyjski startup Xtreme RC.

Jest on wyposażony w pełne podwozie ze stopu aluminium 7075-T6 i dwa silniki Hobbywing (jeden na skrzynię biegów), które rozpędzają 20-kilogramowy (44 funty) pojazd do 40 mil na godzinę (64 km/h) „w ciągu kilku sekund”. Zasilanie zapewnia bank 12 ładowalnych ogniw litowo-polimerowych. Te, wraz z silnikami i inną elektroniką, są chłodzone przez dwa 40-milimetrowe wentylatory, które wciągają powietrze przez otwory wentylacyjne z przodu i wypychają na zewnątrz przez otwory wylotowe z tyłu. Obecnie nie ma informacji o żywotności baterii.

Wszystkie 6-milimetrowe aluminiowe części podwozia XRC Brawlera można wyjąć i wymienić, jeśli są uszkodzone. Reszta obudowy jest uszczelniona za pomocą niestandardowych uszczelek, dzięki czemu Brawler jest wodoodporny, a tym samym działa jak mini amfibia. W rzeczywistości, ponieważ jest wyporny, faktycznie unosi się na powierzchni wody. Kręcąc bieżnikami, jak kołowrotek, może pokonywać zbiorniki wodne.

Siedemdziesiąt milimetrów skoku zawieszenia zapewnia sześć sprężyn i sześć amortyzatorów (po trzy na stronę). Metalowy zderzak i aluminiowe płyty osłonowe pomagają przedniemu stożkowi pojazdu odepchnąć przednie uderzenia – w przypadku szczególnie mocnego uderzenia ten wymienny stożek służy jako strefa zgniotu, chroniąc główne podwozie przed uszkodzeniem. Napinacze utrzymują napięte gąsienice XRC Brawler przez cały czas.

Według Xtreme RC jednym z największych problemów z istniejącymi czołgami RC jest fakt, że bieżniki często odpadają podczas gwałtownego przyspieszania lub pokonywania ostrych zakrętów. Podobno tak się nie dzieje w Brawlerze, dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi gąsienic wraz z napinaczami, które utrzymują naprężenie gąsienic nawet po ściśnięciu zawieszenia.

Być może jest to nieco zaskakujące, ale pojazd nie jest standardowo wyposażony w wbudowaną kamerę, chociaż ma komorę i otwór na obiektyw, aby pomieścić taki, który będzie dostępny jako opcjonalny dodatek. Dodatkowo ma dwa paski świetlne LED, aby pomóc tej kamerze obrazować otoczenie w ciemności.

Zakładając, że XRC Brawler trafi do produkcji, zastaw w wysokości 373 GBP (około 2100 zł) można finansować na Kickstarterze – to około 25 procent od szacowanej ceny detalicznej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: New Atlas | Kickstarter | Xtreme RC