Największa na świecie morska farma wiatrowa ruszyła!

Projekt Hornsea 2 obejmuje 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8 MW każda i już generuje pierwszą moc!

Hornsea 2 (Orsted)
Hornsea 2 | fot. Orsted

Przełącznik został już uruchomiony na farmie wiatrowej u wybrzeży Wielkiej Brytanii o bezprecedensowej skali, a duńska firma energetyczna Orsted ogłosiła, że ​​Hornsea 2 wyprodukowała już swoją pierwszą energię. Oczekuje się, że w przyszłym roku zacznie w pełni działać jako największa na świecie morska farma wiatrowa i zapewni wystarczającą moc dla ponad 1,3 miliona domów w Wielkiej Brytanii.

Projekt Hornsea 2 został zatwierdzony w 2016 roku jako dodatek do projektu Hornsea 1, który w zeszłym roku zaczął funkcjonować komercyjnie jako największa morska farma wiatrowa na świecie, ze 174 turbinami i mocą 1,2 GW, która zapewnia moc ponad milionom domów w Wielkiej Brytanii.

Przyjmując tytuł „największego na świecie” o mocy 1,32 GW, Hornsea 2 znajduje się 89 km (55 mil) od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii i posiada 165 8-MW turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Podstacja morska i stacja kompensacji biernej zostały zainstalowane w październiku tego roku, co pozwoliło operatorowi Orsted uzyskać pierwszą moc farmy.

Hornsea 2 wyśle ​​energię wiatrową na brzeg za pomocą ponad 800-km (497 mil) okablowania, łączącego się z krajową siecią w wiosce Killingholme. Oczekuje się, że farmy, wraz z rodzeństwem Hornsea 1, zapewnią wystarczającą ilość energii dla ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych. W pracach jest również Hornsea 3, która w zeszłym roku otrzymała zgodę na rozwój i będzie zasilać ponad dwa miliony domów, oraz Hornsea 4, która znajduje się obecnie w fazie planowania.

Oczekuje się, że morska farma wiatrowa Hornsea 2 zapewni wystarczającą moc dla ponad 1,3 miliona domów

Chociaż farmy w Hornsea są największe w swoim rodzaju, świat morskiej energetyki wiatrowej rozwija się szybko, a tytuł „największej na świecie” zmieniał właścicieli kilka razy w ciągu ostatniej dekady. Londyński, 630-MW London Array pojawił się w 2013 roku, zabierając tytuł 500-MW Greater Gabbard Offshore Wind Farm, zanim 659-MW morska farma wiatrowa Walney weszła na 1. miejsce w 2018 roku.

Hornsea 2 (Orsted)

W zeszłym roku byliśmy świadkami rozpoczęcia budowy farmy wiatrowej Dogger Bank w pobliżu nadmorskiej wioski Ulrome w Anglii. Będzie ona wyposażona w największą na świecie morską turbinę wiatrową o wysokości 853 stóp (260 m), 14 MW Haliade-X, zbudowaną przez GE Renewable Energy, i będzie miała moc 3,6 GW po jej ukończeniu w 2026 roku. Oczekuje się, że stanie się największą farmą wiatrową na świecie i zapewni Wielkiej Brytanii pięć procent jej całkowitego zapotrzebowania na energię.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Orsted | New Atlas