Skamieniałe zarodki potwierdzają związek między dinozaurami a ptakami

Od pewnego czasu wiadomo, że współczesne ptaki są bezpośrednimi potomkami dinozaurów – skamieniały embrionu dinozaura zdaje się potwierdzać ten prehistoryczny związek.

Ilustracja przedstawiająca zarodek owiraptorozaura w orientacji bardzo podobnej do ptasiego zarodka
Ilustracja przedstawiająca zarodek owiraptorozaura w orientacji bardzo podobnej do ptasiego zarodka | fot. Lida Xing

W 2000 roku Liang Liu – dyrektor chińskiej firmy zajmującej się wydobyciem i sprzedażą kamieni Yingliang Group, nabył podejrzane skamieliny jaja dinozaura. Kiedy podczas ostatniej dekady budowano Muzeum Historii Naturalnej Kamienia Yingliang, skamielina została zasadniczo odkryta na nowo. Ujawniono wtedy zdumiewająco kompletny skamieniały zarodek w środku.

Znany jako „Baby Yinglang”, embrion liczący od 72 do 66 milionów lat został znaleziony w skałach z późnej kredy w regionie Ganzhou w południowych Chinach. Na podstawie głębokiej, bezzębnej czaszki ustalono, że jest owiraptorozaurem, który prawdopodobnie należał do wszystkożernej rodziny pierzastych dinozaurów.

Samo jajo ma około 17 cm długości (6,7 cala), podczas gdy zwinięte w kłębek ciało embrionu szacuje się na 27 cm (10,6 cala) długości, jeśli rozciągnięto by go prosto… ale sposób, w jaki jest zwinięty, jest tematem nowego badania. W międzynarodowym badaniu prowadzonym przez brytyjski University of Birmingham i China University of Geosciences odkryto, że postawa embrionu jest bardzo podobna do aktywowanego przez centralny układ nerwowy zachowania współczesnego zarodka ptaków.

Mówiąc dokładniej, owiraptorozaur miał schowaną głowę, nogi złożone po obu stronach ciała, a plecy wygięte w łuk, aby podążać za krzywizną tępego końca jaja. Takiej orientacji nigdy wcześniej nie zaobserwowano u nieptasiego zarodka dinozaura. Jednak u ptaków stwierdzono, że ta powszechnie przyjęta postawa znacznie zwiększa szanse na pomyślne wyklucie – nieudane wyklucie zwykle kończy się śmiercią.

Rzeczywista skamielina, o której mówi się, że jest jednym z najbardziej kompletnych embrionów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono
Rzeczywista skamielina, o której mówi się, że jest jednym z najbardziej kompletnych embrionów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono | fot. Xing i in., 2021

Rzeczywista skamielina, o której mówi się, że jest jednym z najbardziej kompletnych embrionów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono

Wcześniej uważano, że taki układ jest specyficzny tylko dla ptaków. To nowe odkrycie sugeruje jednak, że mogło pochodzić z grupy dinozaurów teropodów, której członkami były owiraptorozaury.

Ilustracja przedstawiająca jajo owiraptorozaura w gnieździe
Ilustracja przedstawiająca jajo owiraptorozaura w gnieździe | fot. Julius Csotonyi

Ten mały prenatalny dinozaur wygląda jak ptaszek zwinięty w jajku, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele cech charakterystycznych dla dzisiejszych ptaków po raz pierwszy wyewoluowało u ich przodków – dinozaurów – mówi prof. Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu.

W czasopiśmie iScience opublikowano niedawno artykuł na temat badań, w których uczestniczyli również naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej Kamienia w Yingliang, Chińskiej Akademii Nauk i kanadyjskiego Uniwersytetu Calgary.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: New Atlas | University of Birmingham | Cell Press za pośrednictwem EurekAlert