Rząd chce dopłacić 100 zł do dekodera DVB-T2

W 2022 roku, osoby nieposiadające odbiorników telewizyjnych do odbioru naziemnego sygnału w systemie DVB-T2, będą musiały albo wymienić telewizor, albo dokupić dekoder. Rząd planuje dopłacić do tego interesu.

Nowy standard DVB-T2 HEVC - nowy telewizor lub dekoder

W marcu przyszłego roku niektóre gospodarstwa domowe mogę utracić możliwość odbierania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Aby przejście na nowy standard nie było aż tak odczuwalne, przy i tak pędzącej drożyźnie, rząd chce dopłacić 100 zł do dekodera, umożliwiającego dalsze oglądanie telewizji cyfrowe w nowym systemie DVB-T2. Przygotowana ustawa ma pomóc właścicielom starszych odbiorników telewizyjnych w dostosowaniu się do zmian.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

Do czerwca 2022 roku, w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej — z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja cyfrowa ma umożliwić bezpłatny odbiór większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD). 

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:  

  • od 28 marca 2022 roku – województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • od 25 kwietnia 2022 roku – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • od 23 maja 2022 roku – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • od 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Część gospodarstw domowych, które odbierają wyłącznie telewizję naziemną – nie mają dostępu do telewizji kablowej, satelitarnej lub internetowej) zmiana może wiązać się zmianą telewizora na nowszy lub dokupieniem do obecnego modelu dodatkowego dekodera naziemnej telewizji cyfrowej, umożliwiającego odbiór telewizji w systemie DVB-T2.

Jak wynika z raportu Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC, jeszcze 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nowa ustawa ma im pomóc w tej zmianie, aby koszty były jak najmniej odczuwalne.

Budżet państwa i tak zyska na tej zmianie do 1,624 mld zł, więc dopłata 100 zł dla gospodarstw domowych na poziomie 100 zł na potrzebujące gospodarstwo jest wręcz wskazana.

Kto będzie mógł otrzymać świadczenie dekoder+?

Zgodnie z założeniami ustawy, świadczenie 100 zł na zakup dekodera do odbioru telewizji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r. 

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie. 

Wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji:

  • elektroniczny formularz,
  • tradycyjny wniosek,
  • możliwości wnioskowania przez pełnomocnika – członka rodziny lub domownika. 

Według planów rządu, ustawa ma zostać przyjęta sprawnie – tak aby środki mogły trafić do użytkowników wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu

Po złożeniu wniosku – uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie rządowych. Myślę, że przy tak dużej konkurencji na naszym rynku, chętnych nie zabraknie.

Uważaj na nieuczciwych sprzedawców dekoderów!

W ostatnich miesiącach jest wysyp ofert sprzedaży sprzętu, który już od marca 2022 roku nie będzie nadawał się do użytku. Oferowany sprzęt jest niezgodny z wymogami rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, co niestety nie powstrzymało nieuczciwych sprzedawców przed oferowaniem go klientom. Ze względu na brak skuteczności działań opartych na współpracy z największymi platformami e-commerce zaproponowane zostały przepisy, które ukrócą proceder handlu urządzeniami niespełniającymi wymogów technicznych. W przypadku nieuczciwych sprzedawców – wprowadzają dotkliwe sankcje finansowe. Celem tych regulacji jest zapewnienie użytkownikom pełnych możliwości korzystania z nowych funkcjonalności telewizji naziemnej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji