Inteligentne domy i obietnica bezpieczeństwa

Zabezpieczające inteligentne urządzenia są coraz częściej spotykane w naszych domach, dbając o nasze bezpieczeństwo.

Udział inteligentnych urządzeń zabezpieczających domy – prognozy do 2026 roku
Udział inteligentnych urządzeń zabezpieczających domy – prognozy do 2026 roku

Firma Amazon złożyła nowe patenty, które umożliwiłyby jego hybrydowej kamerze Ring z dzwonkiem do drzwi identyfikowanie i kategoryzowanie ludzi według ich „twarzy, siatkówki, tęczówek, tekstury skóry, chodu, głosów, a nawet zapachu” (za Business Insider).

Z jednej strony, to jeszcze bardziej otwiera drzwi do nękania i tworzenia jeszcze bardziej rozpowszechnionej sieci nadzoru cywilnego ze względu na politykę Amazona pozwalającą użytkownikom aplikacji Neighbors na rozpowszechnianie nagranych nagrań policji i firmom ochroniarskim bez kontroli. Z drugiej strony, te patenty, jeśli zostaną wprowadzone do użytku i odpowiednio monitorowane, mogą poprawić bezpieczeństwo w domu, przynajmniej dla wielbicieli inteligentnych domów.

Jak pokazuje powyższy wykres z danymi od Statista Digital Market Outlook, wydaje się, że zapotrzebowanie na większe bezpieczeństwo w inteligentnych domach jest już spore. Chociaż penetracja gospodarstw domowych produktami typu smart home i czujnikami ruchu wyniosła zaledwie 0,2 procent w 2017 roku, modelowanie przeprowadzone przez ekspertów badawczych Statista przewiduje znaczny wzrost IoT w nadchodzących latach.

Do 2023 roku około 4,3 procent gospodarstw domowych na całym świecie może mieć zainstalowaną inteligentną kamerę bezpieczeństwa, a około 3,2 procent gospodarstw domowych może korzystać z inteligentnych zamków z funkcją IoT. Prognozy wzrostu od 2023 do 2026 roku są jeszcze wyższe: w przypadku kamer bezpieczeństwa badacze Statista przewidują wzrost wskaźnika penetracji o 2,8 procent, podczas gdy oczekuje się, że wdrożenie inteligentnych zamków wzrośnie o 2,2 procent w tym okresie.

Wielkimi przegranymi są czujniki ruchu, które według prognoz zostaną zainstalowane w 1,7 proc. gospodarstw domowych w 2026 roku, po całkowitym wzroście o 1,5 proc. od 2017 roku.

Przewiduje się, że w 202q roku przychody z inteligentnych produktów zabezpieczających w domu wyniosły łącznie ponad 8,5 miliarda dolarów w USA, Chinach, Japonii, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii, co stanowiłoby około 20 procent przewidywanych 44 miliardów dolarów całkowitych światowych przychodów z urządzeń typu smart home w 2021 roku estymowanych przez Strategy Analytics.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista