W Poznaniu bilet ZTM kupimy kartą w pojazdach

Już w przyszłym roku we wszystkich pojazdach na liniach ZTM w Poznaniu będzie można kupić bilet czasowy za pomocą karty płatniczej lub zbliżeniowych płatności mobilnych.

Tramwaje ZTM Poznań | fot. ZTM Poznań
Tramwaje ZTM Poznań | fot. ZTM Poznań

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu planuje na 2022 rok uzupełnienie obecnego systemu dystrybucji biletów jednorazowych (czasowych) o możliwość ich zakupu w każdym autobusie i tramwaju przy użyciu kart płatniczych lub urządzeń mobilnych. Operatorem płatności będzie Mennica Polska SA.

Projekt zakłada wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących organizowane przez ZTM Poznań linie komunikacyjne, należące zarówno do poznańskiego MPK, jak również do wszystkich przewoźników gminnych, w terminale umożliwiające opłacanie przejazdów za pomocą karty płatniczej.

Pasażerowie, którzy nie posiadają biletu okresowego lub karty PEKA, umożliwiającej opłatę za przejazd w taryfie przystankowej z tPortmonetki, będą mogli po wejściu do pojazdu kupić odpowiedni bilet czasowy w specjalnym „biletomacie mobilnym” i opłacić go zbliżeniowe kartą płatniczą lub działającym w technologii NFC urządzeniem mobilnym (smartfon, smartwatch), do którego podpięto kartę płatniczą. Dostępne do kupienia będą bilety czasowe ZTM: na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

Firma Mennica Polska SA złożyła najkorzystniejszą ofertę w przeprowadzonym postępowaniu konkursowym. Umowa zostanie podpisana przez końcem grudnia br. na 5 lat, liczonych od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Wdrożenie systemu płatności mobilnych planowane jest do końca sierpnia 2022 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ZTM Poznań