Sieć Plus testuje technologię 5G Standalone

Operator sieci Plus wraz firmami Ericsson oraz OPPO prowadzi intensywne testy 5G w technologii Standalone.

Testy 5G Standalone w sieci Plus

Sieć 5G w technologii Standalone działa niezależnie od infrastruktury LTE, co przekłada się na jeszcze wyższą szybkość wysyłania i pobierania danych oraz niższe opóźnienia. Zrealizowane pomyślnie laboratoryjne testy sieci 5G Standalone (SA) z wykorzystaniem należącego do Plusa pasma 2600 TDD, pozwoliły na przejście do kolejnej fazy testów, tym razem w sieci komercyjnej.

Wykorzystywana w aktualnie działających sieciach 5G technologia Non-Standalone (NSA) wymaga integracji 5G z infrastrukturą 4G, natomiast 5G Standalone (SA) działa całkowicie niezależnie od sieci wcześniejszych generacji. Przekłada się to na jeszcze lepsze parametry transmisji danych, większą pojemność oraz zmniejszenie opóźnień.

Dodatkowo, 5G SA umożliwia wdrożenie nowych rozwiązań biznesowych opartych o tzw. plastrowanie sieci (network slicing). Warto również podkreślić fakt, że 5G SA jest najbardziej energooszczędną generacją sieci komórkowych.

Testowane w Plusie rozwiązanie 5G SA firmy Ericsson składa się z dwóch elementów: radiowej sieci dostępowej RAN – Ericsson Radio System oraz sieci szkieletowej – Ericsson 5G Core. W testach wykorzystywane są smartfony z obsługą 5G SA marki OPPO.

Ericson Radio System to otwarte na nowe usługi radiowe rozwiązanie dostępowe w pełni przygotowane do dalszego rozwoju sieci komórkowych. Dzięki zastosowaniu agregacji pasm 5G zwiększa się pojemność oraz zasięg sieci. Massive MIMO i mmWave w sieci 5G SA umożliwiają połączenia z bardzo niskimi opóźnieniami i wyższymi niż dotychczas prędkościami transmisji danych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Plus GSM