Wspinający się po ścianach robot HB1

Robot HB1 wykorzystuje dwa wentylatory do wytworzenia próżni pomiędzy ścianą, aby mógł wspinać sią po pionowej powierzchni na dowolnej wysokości.

Robot HB1 od Hausbots

Można śmiało powiedzieć, że każde zadanie, które wymaga wznoszenia się na dowolną wysokość jest przynajmniej trochę niebezpieczne. Robot HB1 został zaprojektowany z myślą o tym fakcie, ponieważ z łatwością wspina się po ścianach, a nawet przeskakuje po sufitach. Mający wejść na rynek HB1 został zaprojektowany przez brytyjski startup HausBots utworzony przez University of Warwick.

Sam robot ma cztery koła z gumowymi oponami i jest połączony z naziemną jednostką zdalnego sterowania za pomocą 110-woltowego kabla elektrycznego. Może być wyposażony w osprzęt o wadze do 6 kg (13 funtów), który umożliwia wykonywanie takich zadań, jak malowanie natryskowe ścian lub przeprowadzanie inspekcji wizualnych i ultradźwiękowych konstrukcji.

Chociaż jest obsługiwany głównie za pomocą pilota, HB1 jest w stanie określić, gdzie się znajduje w stosunku do całej powierzchni ściany. HB1 trzyma się ścian, filarów, sufitów lub czegokolwiek innego dzięki dwóm zintegrowanym wentylatorom elektrycznym. Zasysają one powietrze spod przedniej i tylnej części robota, wyrzucając je prosto z tyłu robota, tworząc siłę docisku.

Taka konfiguracja umożliwia urządzeniu poruszanie się po płaskich lub zakrzywionych, szorstkich lub gładkich powierzchniach oraz przetaczanie się po małych przeszkodach, takich jak przewody elektryczne, które mogą znajdować się na tych powierzchniach.

HausBots obecnie zaprasza potencjalnych nabywców do zarejestrowania się w celu uzyskania aktualizacji za pośrednictwem strony internetowej firmy. Obecnie nie ma informacji o cenach ani dostępności. Na razie jednak możesz zobaczyć HB1 w akcji, na poniższych filmach:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródła: HausBots | Uniwersytet Warwick