Mobile Trends Conference już 17 marca 2022 r. w Krakowie!

Do 21 grudnia 2021 roku można kupić bilety na Mobile Trends Conference 2022 w promocyjnej cenie 700 zł netto!

Mobile Trends Conference 2022

Technologia towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dla człowieka jaskiniowego szczytem techniki mógł być ociosany kamień. Podobnie postęp dotyczy technologii komputerowych i mobilnych. 30 lat temu zachwycaliśmy się komputerem IBM Simon 1, a jeszcze dekadę temu telefonami komórkowymi HTC Era G1 czy Samsung Avila. Dzisiaj mówimy już smartfon, a urządzenie dotykowe z 6 obiektywami i siecią 5G nie robi na nikim wrażenia. W którą stronę zmierza dynamiczny rozwój technologii mobilnych, będzie można dowiedzieć się podczas najważniejszej konferencji o rynku mobilnym w naszej części Europy, konferencji Mobile Trends 2022, która odbędzie się 17-18 marca 2022 w Krakowie.

Mobile kiedyś

Urządzenia mobilne zaprzątają nasze zmysły już od pierwszego telefonu. Jego historia zaczęła się dość burzliwie: od batalii sądowej pomiędzy Grahamem Bellem a Elishą Grayem. Jak wiemy, zwycięsko wyszedł z niej Bell, który wynalazł telefon, próbując udoskonalić telegraf. A skoro już o telegrafie mowa to zastosujmy skrót telegraficzny, w którym to wymienić możemy centrale telefoniczne, budki telefoniczne komputery wielkości szafy, telefony stacjonarne i w końcu pierwszy telefon komórkowy.

Jak podaje portal 4gsm.com piewszym “urządzeniem mobilnym” była 40 kilogramowa “walizka” od Ericssona z 1956 roku. Mniejszym gabarytowo był model DynaTAC od Motoroli z 1973 roku. Z pierwszym smartfonem mieliśmy do czynienia 19 lat później. Orange wskazuje, że był to Simon od IBM, który oprócz dzwonienia umożliwiał wysyłanie e-maili oraz faksów, a także był pagerem, kalkulatorem, notatnikiem i kalendarzem. W porównaniu do obecnych możliwości smartfonów te wydają się być oczywiste, choć wtedy były prawdziwie innowacyjne!

Czego spodziewają się użytkownicy świata mobile? 

Serwis Design World przeprowadził badania, wedle których użytkownicy spodziewają się w pełni odnawialnych wyświetlaczy holograficznych lub projekcyjnych, urządzeń składanych, kamer peryskopowych, bioczujników zdrowia, urządzeń rolowanych. Ankietowanych Interesowała teżmożliwość oddzielenia urządzenia od wyświetlacza. FirmaDev Wskazuje na wzrost znaczenia chmury i mocy obliczeniowych, co przyczyni się do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji.  Sztuczna inteligencja będzie też składnikiem Alexy, wyszukiwarki i Asystenta Google oraz Siri. Serwis Chetu z kolei zwraca uwagę na istotę rozwoju cyberbezpieczeństwa, w sytuacji, w której całą aktywność przenieśliśmy do urządzeń mobilnych.

Technologia nie umiera, zmienia tylko swoje oblicze!

Parafrazując znane powiedzenie Marka Twaina o tym, że „Wiadomości o mojej śmierci były mocno przesadzone”, podobnie można powiedzieć o rozwoju mobile. Rynek ten ma przed sobą kolejny dynamiczny rozwój, w którym zaawansowane technologie raz na zawsze przetną pępowinę łączącą go z małym urządzeniem w naszej ręce. Rynek mobile owszem może być  zaniku, ale na naszych oczach przekształca się w coś zupełnie innego niż dotychczas.

W związku z aktywnością urządzeń mobilnych rozwinie się także IoT, a Diceus mówi o zmianach w UX, czyli trójwymiarowym projektowaniu (neomorfizm) oraz jeszcze ciekawszych – interfejsach bezdotykowych, znanych m. in. z paneli kontrolnych w nowoczesnych samochodach. Poza tym serwis wyróżnia możliwość wspięcia się na samą górę słupków zainteresowań super aplikacji, czyli takich produktów deweloperskich, które połączą w sobie multi kompleksowe rozwiązania.

Co po smartfonach? Czy mobile umiera?

Dziennikarze, zarówno z The Verge, jak i z IT Chronicles zgadzają się z problemem iteracji w technologii mobilnej, lekko sugerując, że osiąga ona z wolna już swoje szczyty. Ta, w kółko powtarza te same schematy – podkręcając tylko podzespoły. Funkcjonalności same w sobie nie są już tak innowacyjne. Oczywiście porównując tegorocznego średnio półkowca Xiaomi Mi 11 Lite z flagowym Iphone 6S+ sprzed już prawie 7 lat widać różnicę, aczkolwiek nie jest ona piorunująca, jak w przypadku czterdziesto kilogramowej skrzynki sprzed 65 lat. 

Inteligentna platforma obliczeniowa rynku tech, CB Insights wskazuje, że cyfrowy świat nie ogranicza się już do ekranu, a konsumenci będą szukać bardziej angażujących materii, w czym upatruje się wzrost znaczenia i rozwój technologii AR i VR. Klasyfikowana jest też rzeczywistość mieszana (MR), czyli możliwość interakcji cyfrowych elementów z fizycznymi. W tej chwili pojawiają się dwie główne platformy produktów gogli MR:  Microsoft HoloLens i Magic Leap One . Serwis Mobile Trends opisuje też zapowiedzi Marka Zuckerberga odnośnie powstania Metaversum, jako zwieńczenie technologicznego marzenia i groźby w jednym.

Więcej merytoryki na konferencji Mobile Trends

  • Dynamiczny rozwój technologii mobilnych, które z impetem weszły w nasze codzienne życia, stawia wiele pytań o przyszłość, zarówno pod kątem ich użyteczności, ale i zagrożeń, jakie ze sobą niosą. 
  • O trendach w rozwoju technologii będzie można dowiedzieć się podczas zbliżającej się 11. edycji konferencji Mobile Trends w Krakowie w dniach 17-18 marca 2022 roku. Na scenie wystąpią m.in. Natalia Hatalska, Artur Kurasiński i Artur Jabłoński. Będzie to już 11-sta edycja tego znanego w świecie IT wydarzenia. 
  • Mobile Trends Conference to okazja, podczas której będzie można porozmawiać z ekspertami i specjalistami nowych technologii i trendów na rynku mobile na żywo.
  • Ponad 20 prelegentów opowie o projektowaniu, tworzeniu, wdrażaniu oraz promocji aplikacji i rozwiązań dedykowanych również najnowszym urządzeniom wykorzystującym rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (AR i VR). A ta zacznie niedługo już dość śmielej wkraczać w nasze codzienne życie.

Mobile Trends poza inspirującymi prelekcjami to także wielka impreza networkingowa, podczas której firmy oraz uczestnicy mogą mieć niepowtarzalną okazję, aby wymieniać się zdobytymi doświadczeniami oraz jakże cenioną w tych czasach praktyką. Obecnie jednym z najważniejszych czynników na takich wydarzeniach jest bezpieczeństwo, dlatego też organizatorzy zadbają o  uczestników – wszystkim osobom, którym nie w smak szczepionki gwarantowane jest zrobienie testu przed wejściem, by nie czuły się wykluczone z wydarzenia!  

Zapowiada się ciekawy event dla wszystkich fanów mobilnych technologii!

Nie zabraknie również gali rozdania prestiżowych nagród Mobile Trends Awards. Zgłoszenia można wysyłać do 12 stycznia 2022 roku.

Bilety na wydarzenie dostępne są do kupienia na stronie 2022.mobiletrends.pl. Do 21. grudnia 2021 roku można je kupić w promocyjnej cenie 700 zł netto. Tam też można uzyskać więcej informacji o konferencji oraz zgłosić swoją chęć udziału w roli prelegenta. Call for papers trwa do 29 stycznia 2022 r.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

informacja organizatora | mobiRANK.pl jest patronem medialnym wydarzenia