Świąteczne przeboje i kolędy na Spotify

Ostatni miesiąc roku to królestwo świątecznych playlist – jak pokazują dane Spotify, w grudniu 2020 roku trzy pierwsze miejsca w rankingu najczęściej słuchanych playlist, zajęły listy odtwarzania zawierające świąteczne przeboje.

Świąteczne przeboje na Spotify

Wraz z nastaniem grudnia Polacy automatycznie przełączają się na świąteczny nastrój, także muzycznie. By jeszcze bardziej uprzyjemnić ten wyjątkowy okres platforma Spotify zdecydowała się po raz pierwszy w Polsce na specjalną kampanię poświęconą muzycznej magii Bożego Narodzenia. Jak pokazują ubiegłoroczne dane Spotify, popularność takich utworów rośnie od 1 grudnia, kiedy to piosenki związane z Bożym Narodzeniem stanowią około 5% wszystkich odtworzeń wśród polskich użytkowników platformy. 19 grudnia świąteczne utwory towarzyszą natomiast już 10% Polaków, a szczyt następuje w dniu Wigilii, kiedy goszczą one w słuchawkach i głośnikach blisko jednej trzeciej użytkowników Spotify w Polsce (28%).

Bożonarodzeniowe playlisty dominują w grudniu 

To, że w grudniu Polaków opanowuje świąteczno-muzyczne szaleństwo pokazuje ubiegłoroczne zestawienie najpopularniejszych playlist z tego okresu, wśród których pierwsze trzy miejsca zawierają te z bożonarodzeniowymi hitami: Christmas HitsIdą Święta! oraz Christmas is Coming.

W tym roku Spotify po raz pierwszy w Polsce świętuje Boże Narodzenie dedykowaną kampanią marketingową, w ramach której ukazał się spot telewizyjny oraz liczne materiały w kanałach online. Osoby poszukujące swojej ulubionej bożonarodzeniowej muzyki będą mogły ją natomiast znaleźć dzięki specjalnej zakładce „Świąteczne miejsce”, w której użytkownicy znajdą zebrane playlisty o tej tematyce, takie jak: Idą Święta!, Świąteczne przeboje czy Kolędy.

Najpopularniejsze świąteczne utwory na świecie i nad Wisłą 

Kto zostanie królem (lub królową) bożonarodzeniowych playlist? Być może tak jak w 2020 roku będzie to – Mariah Carey, której piosenka All I Want For Christmas Is You plasuje się w tej kategorii na szczycie światowego zestawienia najchętniej odtwarzanych piosenek na Spotify. Tuż za nią znalazło się Last Christmas zespołu Wham! oraz Santa Tell MeAriany Grande.

Czwartym najpopularniejszym utworem świątecznym było Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!Dean’a Martina, a zestawienie top 5 zamykała Brenda Lee z piosenką Rockin’ Around The Christmas Tree.

Jak na tle świata wypada Polska? Tu również artyści rywalizujący o pierwsze miejsce będą musieli powalczyć z Mariah CareyWham! oraz Arianą Grande, których świąteczne przeboje królowały na ubiegłorocznych playlistach bożonarodzeniowych. Tuż za nimi w grudniu 2020 uplasowała się Brenda Lee z piosenką Rockin’ Around The Christmas Tree oraz It’s Beginning to Look a Lot like ChristmasMichaela Bublé. Kto okaże się królem lub królową tegorocznego, świątecznego balu? Przekonamy się już niedługo.

Słuchamy też polskich kolęd

Jednocześnie Polacy nie stronią od tradycyjnych polskich kolęd, dostępnych na Spotify. W poprzednie święta największą popularnością cieszyło się śpiewane przez Rafała Brzozowskiego i Małgorzatę BurdzelDzisiaj w Betlejem. Do najchętniej wybieranych należą także Pójdźmy Wszyscy do Stajenki w aranżacji GOLEC UORKIESTRA oraz Gdy się Chrystus rodzi w wykonaniu Antka Smykiewicza & SiemachyKasi PopowskiejMargaretPameli Stone i Rafała Brzozowskiego.

Dla osób, które preferują wspólne śpiewanie, pomocna może być natomiast dostępna przy większości utworów nowa funkcja – Teksty, dzięki której podczas odtwarzania na ekranie pojawia się tekst piosenki w czasie rzeczywistym. Tym samym już w te święta, korzystając ze Spotify, będziemy mogli wspólnie kolędować.

Poniżej prezentujemy zestawienia najpopularniejszych świątecznych utworów i playlist.

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe globalnie:

 1. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You  
 2. Wham! – Last Christmas  
 3. Ariana Grande – Santa Tell Me 
 4. Dean Martin – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! 
 5. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree

Najpopularniejsze utwory bożonarodzeniowe w Polsce: 

 1. Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You 
 2. Wham! – Last Christmas 
 3. Ariana Grande – Santa Tell Me 
 4. Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree 
 5. Michael Bublé – It’s Beginning to Look a Lot like Christmas

Najpopularniejsze kolędy w Polsce:

 1. Rafał Brzozowski & Małgorzata Burdzel – Dzisiaj w Betlejem
 2. GOLEC UORKIESTRA – Pójdźmy Wszyscy do Stajenki
 3. Antek Smykiewicz & Siemacha, Kasia Popowska, Margaret, Pamela Stone, Rafał Brzozowski, Sarsa – Gdy się Chrystus rodzi
 4. Ryszard Rynkowski – Bóg się rodzi
 5. Stanisław Soyka – Przybieżeli do Betlejem

Najpopularniejsze playlisty w grudniu: 

 1. Christmas Hits
 2. Idą Święta!
 3. Christmas is Coming
 4. RAP GENERACJA
 5. Zimowy chill

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

*Wszystkie dane pochodzą z 2020 roku.

źródło: Spotify